به طور کلی تمامی بانوان یائسگی را که فرآیندی کاملا طبیعی می باشد در دوره های مختلف و سنین میانسالی تجربه خواهند کرد که البته علائم و نشانه‌ هایی دارد که می‌ توان به وجود یائسگی در بانوان پی برد.

اگر فرد سن مناسبی برای یائسگی نداشته باشد می‌ تواند برای پیشگیری از بروز زود هنگام آن تحت نظر متخصصان این عارضه را به تاخیر بیندازد.

اما یائسگی زمانی اتفاق می‌ افتد که فرایند تخمک‌ گذاری دیگر اتفاق نیفتاده و فرد فرایندهای مانند بارداری و یا سیکل قاعدگی را تجربه نخواهد کرد.

معمولا زنان دارای دو تخمک کاملاً بالغ هستند که بعد از سن بلوغ ماهانه هر کدام از آنها یک عدد تخمک آزاد کرده و فرآیند قاعدگی اتفاق می‌ افتد.

در برخی از مواقع و زمانی که بانوان در سنین باروری هستند اگر تخمک گذاری و لقاح با اسپرم انجام شود تخمک آزاد نشده و فرد بارداری را نیز تجربه می‌ کند، باید بدانید که یائسگی در سنین میانسالی امری کاملاً طبیعی و غیر قابل اجتناب است و بانوان همگی چنین شرایطی را تجربه خواهند کرد.

اما متخصصان علائم و نشانه‌ هایی را برای یائسگی در نظر می‌ گیرند که می‌ توانند با روش‌ های گوناگون آنها را کاهش داده و فرد آرامش روانی و جسمی بیشتری خواهد داشت.

در ادامه مطلب چند مورد از علائم دوره یائسگی را برای شما بازگو خواهیم کرد و روش های مناسب برای کنترل و پیشگیری از شدت گرفتن آنها را برایتان شرح خواهیم داد.

علائم یائسگی

علائم یائسگی
علائم یائسگی

با پایان 45 سالگی بسیاری از بانوان ممکن است در دهه ۵۰ زندگی خود یائسگی را تجربه کنند، اما توجه داشته باشید که در مرحله اول یائسگی به طور کامل اتفاق نمی‌ افتد و معمولاً با برهم خوردن سیکل قاعدگی آغاز میشود.

زمانی که یائسگی اتفاق می‌ افتد بانوان ممکن است در طی سال چهار الی پنج بار قاعدگی را تجربه کنند که این عدم چرخه قاعدگی منظم نشانه ای از وقوع یائسگی خواهد بود.

در زمان بروز یائسگی معمولاً مدت زمان خونریزی در چرخه قاعدگی تا حد چشمگیری کاهش پیدا می‌ کند و متخصصان آن را نشانه‌ ای از وقوع قطعی یائسگی می دانند، از طرف دیگر اگر لکه بینی بین دو چرخه قاعدگی اتفاق بیفتد و فرد به طور منظم پریود را تجربه نکند می‌ توان به بروز یائسگی مشکوک شد.

از نشانه ها و علائم شایع یائسگی در بانوان می توان به احساس گرگرفتگی و داغی بدن اشاره کرد و معمولاً به‌ طور پیوسته ادامه پیدا نمی‌ کند و در دقایقی در طول روز ممکن است فرد با این علائم مواجه شود، سر و گردن و قفسه سینه حالت گرگرفتگی و تب دار میشوند که ممکن است در این شرایط تپش قلب و اضطراب را تجربه نمایند.

تعریق شبانه نشانه‌ ای دیگر از یائسگی خواهد بود که در این شرایط فرد ممکن است حتی در خواب احساس کند که لباس ها بر اثر تعریق زیاد کامل خیس شده اند و با حالتی افسرده و خستگی فراوان بروز پیدا می‌ کند.

اختلال خواب در زمان یائسگی شایع است و عموم بانوان آن را تجربه می‌ کنند که ممکن است خواب شبانه مناسب و عمیق را تجربه نکند.

همچنین کاهش میزان چشمگیر هورمون استروژن می تواند از علایم شایع یائسگی باشد که گاهی با خارش و درد و ناراحتی نمایان میشود، این دردها معمولاً زمانی که نزدیکی اتفاق می‌ افتد بیشتر مشخص می گردد.

بسیاری از بانوان در زمانی که به یائسگی مبتلا میشوند ممکن است حالت هایی مانند افسردگی، اختلال حافظه، بی حوصلگی و زیاد شدن خواب شبانه را تجربه کنند.

اما باید بدانید که تمامی این علائم کاملا شایع بوده و در اکثر مواقع خطری برای سلامتی افراد ندارد و البته این علائم موقتی هستند و پس از پایان یائسگی و بروز قطعی آن این آسیب ها برطرف خواهند شد، البته متخصصان روش های گوناگونی برای کنترل این عوارض دارند و می‌ تواند تا حد زیادی آنها را کاهش دهند تا فرد احساس بهتری داشته باشد.

عوارض شایع یائسگی

عوارض شایع یائسگی

بسیاری از متخصصان به بانوان توصیه می‌ کنند تا هنگام بروز یائسگی حتما به پزشک مراجعه کرده تا بتوانند با دارو درمانی سطح هورمون‌ ها را کنترل کنند و یائسگی را به تاخیر بیندازند.

متخصصان شایع‌ ترین عوارض یائسگی را پوکی استخوان می دانند و معتقدند زمانی که سطح هورمون استروژن در بدن کاهش پیدا می‌ کند تأثیرات مستقیم و مخربی بر استخوان ها اعمال میشود و فرد ممکن است در سنین بالا پوکی استخوان را به صورت شدید تجربه کند.

از عوارض شایع و مهم یائسگی می توان به وجود آب مروارید اشاره کرد، آب مروارید در چشم باید طی دوره‌ ای عمل و خارج شود و به همین دلیل است که متخصصان ترجیح می‌ دهند که زمان یائسگی را به تاخیر بیاندازد تا فرد با آسیب‌ های کمتری مواجه شود.

از دیگر مشکلاتی که پس از یائسگی اتفاق می‌ افتد می‌ توان به بی اختیاری ادراری اشاره کرد، هر چند که این آسیب قابل کنترل است اما ممکن است بسیاری از بانوان این آسیب ناخوشایند را تجربه کنند.

هر گونه اختلالات خلقی، افسردگی و احساس کسلی در بانوان ممکن است حین و بعد از یائسگی اتفاق بیفتد، بیماری های قلبی و عروقی و آتروفی واژن همگی از آسیب هایی هستند که بعد از یائسگی بروز پیدا می کنند اما شدت آن در افراد متغیر است.

پس از بروز یائسگی سوخت و ساز بدن بانوان تا حد زیادی کاهش پیدا کرده و ممکن است تجمع چربی در برخی از نواحی بدن به صورت محسوس مشاهده شود، این بانوان به دلیل مشکلاتی که در ناحیه واژن اتفاق می‌ افتد و بروز آتروفی ممکن است نزدیکی دردناکی داشته باشند و این امر سبب کاهش میل جنسی آنها خواهد شد.

با بروز عوارض یائسگی باید به پزشک مراجعه کرد تا متخصصان پیش از شدت گرفتن عوارض آن اقدامات لازم را برای کنترل و درمان انجام دهند.

به شما توصیه می‌ کنیم که حتماً از سلامت خود محافظت کنید و تا حد ممکن بروز یائسگی را به تاخیر بیاندازید زیرا می‌ تواند برای بانوان اختلالات جسمی زیادی را به همراه آورد و بسیاری از آنها فرد را وارد پروسه های درمانی طولانی خواهد کرد.

نکات کلیدی

نکات کلیدی
نکات کلیدی

همان طور که میدانید بروز یائسگی امری اجتناب‌ ناپذیر برای بانوان است، اما قطعاً باعث بروز عوارضی زیادی خواهد شد.

شما می توانید از روش های مختلف برای کنترل و درمان آنها استفاده کنید، گرگرفتگی، اختلالات خواب شبانه، تعریق زیاد و دیگر مشکلات از عوارض یائسگی هستند که می‌ توانید با فراهم کردن شرایط مساعد به راحتی این مراحل طاقت فرسا را پشت سر بگذارید.

متخصصان توصیه می‌ کنند که حتما رژیم غذایی خود را اصلاح کرده و از مصرف مواد خوراکی که برای شما مناسب نیستند خودداری نمایید، البته پوشیدن لباس های خنک و داشتن جای خواب راحت می‌ تواند به خواب شبانه شما کمک کند.

در صورت تمایل تحت نظر متخصصان می توانید از داروهای آرامبخش استفاده کنید که قطعاً اگر خواب شبانه به طور کامل انجام پذیرد فرد سلامت روحی و روانی مناسب تری خواهد داشت.

اگر در سنین جوانی علائم یائسگی را مشاهده می کنید به هیچ عنوان نباید آنها را دست کم بگیرید و بهتر است که تحت درمان های اصولی قرار بگیرید تا یائسگی در سنین میانسالی اتفاق افتد.

اگر در سنین جوانی با یائسگی مواجه شوید، سبب اختلال در تخمک گذاری و عدم باروری بانوان خواهد شد و فرد نمی تواند تا پایان عمر فرایند بارداری و فرزند آوری را تجربه کند، متخصصان به تمامی بانوان توصیه می کنند که هرگونه علائم نامعقول را پس از مشاهده با پزشک در میان بگذارید تا شاید پزشکان بتوانند در مراحل اولیه با دارو درمانی آسیب پیش آمده را بهبود ببخشند.