فهرست مطالب

پولیپ رحم چیست؟

پولیپ رحم

پولیپ رحمی یک توده است که در دیوار داخلی زنان رشد می‌کند. این توده به نام اندومتریوم وجود دارد که ممکن است عوامل مختلفی را به وجود بیاورد. 

پولیپ رحمی سلول های مختلف در قسمت تخمدان را از بین می‌برد و باعث به وجود آمدن غدد و سلول های مختلفی در قسمت تخمدان می گردد. همچنین اندازه این توده ها بسیار کوچک و نرم است و در بیشتر ۹۵ درصد زنان و بانوان که به بیماری‌های مختلف تخمدان مبتلا هستند وجود دارد.

تشخیص آن کار هرکسی نیست. پولیپ رحم یکی از بیماری ‌های بسیار شایع در میان زنان مختلف با سنین مختلف است و جزو توده های خوش خیم به حساب می‌آید که اگر سلول های سرطانی بیش از حد در این قسمت‌ها رشد کند باعث ایجاد اندام و دیواره های داخلی اضافه می‌شود. 

ولی معمولاً باعث ایجاد خونریزی های شدید در زنان میشود. بسیاری از بانوان امکان دارد که در طول زندگی خود با عارضه های مختلفی مثل درد شکم، درد لگن، درد در قسمت تناسلی و همچنین درد پهلو روبرو شوند که عوامل طبیعی باعث از بین رفتن سلول های مختلف می‌شود.

 پولیپ یکی از اصلی ترین عوامل نگران کننده در بین بانوان و دختران است و افراد زیادی از آن رنج می برند و می توانند مشکلات جدید مثل مشکل سرطان ،ناباروری را به وجود بیاورد. 

یکی از بیماری های زنان است که ممکن است از چند میلی متر تا چند سانتی متر رشد کند و اندازه آن از دانه های کنجد شروع می‌شود و تا اندازه یک توپ فوتبال می‌رسد. تنها با استفاده از ساقه ها و ریشه‌ های بسیار نازکی به هم متصل شده‌اند و فرد می‌تواند با  وجود چند کیست زندگی او مختل شود.

لوله پولیپ می تواند یک یا چند قسمت باشد که در درون رحم قرار می‌گیرد و باعث می‌شود که غدد از طریق لوله به سمت قسمت های داخلی واژن حرکت کند. زنانی که معمولاً در بین افرادی که به سن یائسگی می‌رسند رشد می‌کند بنابراین زنان جوان احتمال بسیار کمی به پولیپ رحمی مبتلا میشوند.

 ۵۰ درصد افرادی که به سن یائسگی می‌رسند به پولیپ مبتلا می‌شوند. پولیپ با خونریزی های غیر عادی به همراه است و گاهی هیچ‌گونه علائمی ندارد. توده هایی از جنس نرم و منعطف و ریز هستند که رنگ صورتی و قرمز پررنگ دارد و در قسمت های داخلی رحم رشد می کنند. 

این توده ها از یک سانتیمتر بیشتر می شوند و اگر به آن ها رسیدگی نشود باعث بیماری‌های مختلف رحم و تخمدان می گردد که در اطراف رحم قرار می‌گیرند برای افراد مشکل ساز است و باعث اختلالات مختلفی می گردد که در ادامه به آنها می‌پردازیم.

تفاوت پولیپ رحم با فیبروم رحم

تفاوت آشکاری که بین پولیپ و فیبروم وجود دارد این است که فیبروم ها در قسمت های عضلانی و پلیپ ها در قسمت های مخاطی شکل رشد می‌کنند و بسیار مختلف هستند.

 پولیپ ها منعطف هستند و به دیواره‌های قسمت های داخلی رحم متصل می‌شوند در حالی که فیبروم ها در قسمت هایی سفت عضلانی رشد می‌کنند. 

تفاوت بعدی که در فیبروم و پولیپ رحم وجود دارد اندازه میلی متر و سانتی متری آن هاست که برخی از آن ها اندازه یک زیتون و برخی از آن ها اندازه‌ گردو بزرگ هستند.

 به گفته متخصصان زنان و زایمان فیبروم با پولیپ در رحم باعث ایجاد مشکلات خونریزی در پریود و قاعدگی می شود و اختلالات مهمی را ایجاد می کند.

 یکی از این اختلالات محل بروز پولیپ و رفع فیبروم است. محل بروز پولیپ و فیبروم در آن با یکدیگر مختلف است و پولیپ به صورت مخاطی شکل در قسمت آندومتر وجود دارد و بسیار منعطف و ریز است و در قسمت‌های رحم به داخل دهانه رحم بزرگ می شود. 

بافت های بسیار محکم و سفت و سختی ساخته شده است. انواع مختلفی دارد و به سمت داخلی و حفره می‌رود همچنین این لایه ممکن است قسمت های خارج از رحم میانه رحم و غیره رشد پیدا کند. 

علائم فیبرم رحمی با پولیپ بسیار مختلف است پولیپ رحمی باعث ایجاد سیکل نامنظم در دوره قاعدگی می شود که یا خیلی کوتاه است یا خیلی سنگین می شود. 

برای مثال ممکن است پریود فقط یک روز باشد و در برخی از افراد ممکن است تا چهار ماه پریود طول بکشد.  اما فیبروم علائم دیگری هم ایجاد می‌کند و باعث بزرگ شدن شکم و پهلو میشود و تکرر ادرار را  نیز ایجاد می‌کند.

درمان پولیپ رحم

پولیپ رحم

درمان پولیپ امروز بسیار راحت شده است و یکی از بهترین راه‌های پیشگیری از پولیپ این است که آن را کنترل نمایید بدین صورت که با مراجعه غیر مستقیم و مستقیم به پزشکان ان را کنترل نمایید. همچنین با استفاده از روش های مختلف می توانید پولیپ را برای همیشه از بین ببرید از جمله روش هایی که بسیار نقش مهمی در از بین بردن پولیپ دارد. عبارت است از:

 درمان دارویی پولیپ: درمان دارویی پولیپ معمولاً امکان پذیر است برخی از غدد  یک میلی متر تا ۵ میلی متر هستند پولیپ اگر به موقع شناسایی شود می‌تواند از بروز مشکلات فراوان جلوگیری کند. پولیپ ها معمولاً داروهایی که برای آن ها مهم و خوب است داروهای هورمونی است.پولیپ مدل زیادی دارد و باعث ناهنجاری در بدن می شود و سیستم تناسلی را با اختلال مواجهه می کند.

 یکی دیگر از روش هایی که باعث از بین رفتن پولیپ می گردد. درمان پلیپ به روش جراحی و از بین بردن رحم است. اگر پولیپ به صورت کامل خارج شود احتمال عود کردن آن کم است. همچنین در مواقع بسیار کم ممکن است از بین برود در این موارد مصرف کنندگان از عمل استفاده می‌کنند و این عمل توسط پزشک و متخصصان صورت می گیرد .

جراحی های مختلف برای پولیپ وجود دارد که هر کدام از آنها نقش بسیار مهمی را ایفا می کند و متناسب با آناتومی بدن صورت می گیرد بیشتر محققان و پزشکان زنان و زایمان و سرطان ها معتقدند که پولیپ هیچگونه راه درمانی ندارند و حتماً باید جراحی شود. 

پولیپ های کوچک نیاز به درمان خاصی ندارد و باید با استفاده از داروهای مناسب و یا لیزر درمان شود.

 دخترانی که به پولیپ های رحمی در سنین کم مبتلا می‌شود آنها باید با استفاده از سونوگرافی و قرص های هورمونی آن را درمان کنند ولی اگر افراد می خواهند همیشه از دست پلیپ های رحمی راحت شود بهتر است عمل را انجام دهد.

 اگر فرد می خواهد که باردار شود و همچنین اندازه پولیپ بسیار بزرگ باشد و علائم بسیاری داشته باشد و درد و خونریزی زیادی داشته باشد پولیپ های رحمی ایجاد می‌گردد. درمان جراحی که در این عمل صورت می‌گیرد استفاده از هیستروسکوپی است.

 هیستروسکوپی بدین صورت است که با استفاده از دوربین‌های مخصوص سونوگرافی و جراحی چک می گردد.

 سپس این دوربین با استفاده از پد های استیل وارد رحم میشوند و حفره ها را پر از آب می کنند و همچنین به صورت مستقیم برداشته می‌شود و از نظر سلولی و ساخت بررسی می گردد ۹۹ درصد افراد برای از بین بردن پولیپ های رحمی از عمل های مختلف لیزر باز و از بین بردن و خرد کردن پولیپ ها استفاده می کند.

 پولیپ رحم بر اثر کم تحرکی اتفاق می‌افتد و علائم بسیار بدی به جای می‌گذارد.

 بنابراین اگر شخصی در خانواده شما به پولیپ رحم مبتلا شده است بهتر است ورزش را در زندگی جای دهد زیرا ورزش باعث زیاد عرق کردن می‌گردد و چربی های اضافه موجود در بدن را از بین می‌برد. چربی که در قسمت های شکم و رحم وجود داشته باشد و ناخواسته به پولیپ تبدیل می‌شود. 

پولیپ در نهایت به سرطان تبدیل می‌شود و سرطان انواع مختلفی وجود دارد. بنابراین شما باید کاری کنید که از مبتلا شدن به پولیپ رحم جلوگیری شود، همچنین پولیپ رحم ممکن است باعث استفراغ و حالت تهوع درد در ناحیه شکم معده و مری و قفسه سینه گردد.

 بنابراین هنگامی که به پزشک مراجعه می کنید بهتر است یک سونوگرافی کلی و آزمایش کلی بگیرید.