فیبروم رحم چیست؟

یکی از بیماری ها و مشکلات شایع در بین بانوان فیبروم رحم باشد. لازم است بدانید که فیبروم رحم توده‌ های غیر سرطانی هستند که کاملاً خوش خیم بوده و ممکن است با تعداد مختلف در نواحی عضلانی رحم به وجود آیند.

این تومورها کاملاً غیر سرطانی هستند و شما می توانید آنها را با دارو درمانی و یا در صورت لزوم با جراحی های ساده درمان کنید.

به طور کلی فیبروم رحم ممکن است در هر قسمت از رحم بروز پیدا کند و با رشد و تکثیر بالا می ‌تواند بخش بیشتری از رحم را درگیر نمایند.

فیبروم رحم تنوع زیادی دارد و با توجه به منطقه ای که ایجاد می ‌شود دسته بندی خواهد شد. فیبروم رحم باید هرچه سریع تر درمان شود، اما در صورت بروز این عارضه احساس نگرانی نکرده و برای درمان قطعی می توانید به پزشک مراجعه کنید.

علائم شایع فیبروم رحم

فیبروم رحم
فیبروم رحم

امروزه بسیاری از متخصصان اصرار دارند که بانوان باید در سنین ۲۰ تا ۵۰ سالگی و در دوره باروری چکاپ های زنانه را به طور مرتب انجام دهند.

گاهی بیماری‌ هایی مانند فیبروم‌ رحم هیچ گونه علامتی ندارد و ممکن است تنها با معاینه لگنی و انجام عکسبرداری های مختلف مشاهده شود، به همین دلیل است که پزشکان انجام سونوگرافی را حداقل دو بار در سال به همه بانوان توصیه می کنند، و این در صورتی است که افراد در شمار کسانی قرار بگیرند که فیبروم را بدون هیچگونه علائمی دارا باشند.

یکی از شایع‌ ترین علائم فیبروم رحم، بی نظمی در دوران قاعدگی می باشد. اگر هنگام دوره قاعدگی درد های لگنی بسیار شدید را تجربه می کنید، بهتر است که برای بررسی این عارضه به دکتر فرنوش کاشانی مراجعه نمایید.

لازم است بدانید که افزایش خونریزی و یا کاهش ناگهانی آن در دوران قاعدگی نشان دهنده بروز مشکلات متعدد است.

اگر لخته های خونی را در دوره قاعدگی خود مشاهده می کنید و یا دچار تکرر ادرار میشوید، باید به پزشک مراجعه کنید. توجه داشته باشید که عدم باروری در سنین مناسب بارداری نشان‌ دهنده وجود فیبروم در رحم می باشد.

دلایل به وجود آمدن فیبروم رحم

فیبروم رحم
فیبروم رحم

بسیاری از متخصصان بر این باورند که بسیاری از اتفاقات و بیماری ها ممکن است زمینه خانوادگی و ارثی داشته باشند، زیرا بیماری ها می توانند به صورت ژنتیکی و در غالب بیماری‌ های خفیف و یا شدیدتر به نسل‌ های بعدی انتقال پیدا کنند.

اما از علائم به وجود آمدن فیبروم رحم علاوه بر مسائل ژنتیکی، می‌ توان به عدم ترشح درست هورمون ها اشاره کرد.

هرگونه بهم خوردن توازن در هورمون ها، به ویژه هورمون استروژن می تواند باعث بروز بیماری های زنان همچون فیبروم رحم شود، که باید سریعا برای درمان این عارضه اقدامات لازم را انجام دهید.

عوامل دیگری همچون اضافه وزن و چاقی مفرط در به وجود آمدن فیبروم رحم تاثیرگذار خواهد بود.

باید بدانید که هورمون استروژن بر سلامت همه اندام ها تاثیر گذار است که شما می توانید با چاقی مفرط و تغذیه ناسالم ترشح این هورمون را با اختلال مواجه کرده و اثرات منفی آن را بر سلامت سایر ارگان ها به ویژه رحم مشاهده خواهید کرد.

از طرف دیگر داشتن اضطراب و استرس مداوم می ‌تواند ترشح هورمون کورتیزول را در بدن شما افزایش دهد، که این امر می‌ تواند تاثیر منفی بر کبد و دیگر عضلات بدن داشته باشد.

وجود کورتیزول زیاد در بدن باعث افزایش سطح انسولین در خون می شود و همین عاملی بر تشدید و به وجود آمدن فیبروم رحم خواهد بود، به همین دلیل است که همواره پزشکان توصیه دارند که با تغذیه سالم و حفظ آرامش خود، سلامت سایر ارگان ها را تضمین نمایید.

رژیم غذایی فیبروم رحم

فیبروم رحم
فیبروم رحم

لازم است بدانید که هر نوع ماده خوراکی که همه روزه مصرف می‌ کنید، ارتباط مستقیم و تاثیر فراوانی بر سلامت و کارکرد ارگان های مختلف بدن شما دارند.

اگر به هر دلیلی به فیبروم ‌رحم دچار شده اید باید بدانید که تغذیه سالم می‌ تواند روند بهبود آن را سرعت بخشیده و از بروز مجدد چنین مشکلاتی جلوگیری خواهد کرد.

در صورت وجود فیبروم رحم باید از خوردن غذاهای فست فودی و سرخ کردنی ها پرهیز کنید و مصرف آنها را به حداقل برسانید.

مصرف گوشت قرمز، غذا های سرخ شده و شیرینی زیادی می ‌توانند این عارضه را تشدید کرده و روند بهبود را کندتر کند.

به شما توصیه می کنیم که هنگام درمان فیبروم رحم، از مصرف خوراکی های فرآوری شده مانند سوسیس و کالباس و مصرف نوشیدنی های کافئین دار خودداری کنید.

شیرین‌ کننده‌ های مصنوعی و کربوهیدرات فراوان می توانند فیبروم رحم را تشدید کرده و تاثیر منفی بر سلامت رحم شما داشته باشند.

بهتر است که هنگام بروز فیبروم رحم، درمان های قطعی را در پیش گرفته و البته سلامت جسمانی خود را با مصرف غذا های سالم تضمین کنید.

درمان فیبروم رحم

فیبروم رحم
فیبروم رحم

هرگونه آسیب و عارضه غیر متعارف در بدن افراد باید به سرعت مورد درمان قرار بگیرد، زیرا در صورت ماندگاری می تواند باعث آسیب به بافت ها و اندام های حیاتی بدن شود.

فیبروم رحم نیز یکی از عارضه هایی است که به محض اطلاع از وجود آن باید جهت درمان اقدامات لازم را انجام دهید.

در قدم اول پزشکان سعی دارند که با استفاده از داروهای مختلف اقدام به تنظیم هورمون های بدن کرده و با پیگیری و تداوم این روند فیبروم رحم را درمان می کنند.

اما گاها ممکن است پزشک تشخیص دهد که فیبروم رحم بدخیم است و ممکن است دارو درمانی نتیجه مطلوب را حاصل نکند و باید فرد تحت جراحی های تخصصی تری قرار بگیرد. با این حال می ‌توانند بخش آسیب دیده را از رحم جدا کرده و سلامت دیگر بافت ها را تضمین کنند.

پیشگیری از فیبروم رحم

فیبروم رحم
فیبروم رحم

امروزه بسیاری از افراد تمایل دارند تا با انجام روش های درست، هرگونه بیماری را از خود دور کرده و یا در صورت بروز هر گونه آسیب به سرعت جهت درمان اقدام خواهند کرد. باید بدانید که اگر بانوان فعالیت های ورزشی مرتبط را در برنامه خود بگنجانند، می ‌توانند از مشکلات متعدد مانند فیبروم‌ رحم جلوگیری کنند.

تغذیه سالم و تحرک مداوم می تواند به کنترل وزن شما کمک کرده و در ترشح درست هورمون ها نیز تأثیرگذار خواهد بود.

اگر بتوانید همین فرآیند ساده را به طور روزانه انجام دهید، به سلامت خود کمک شایانی خواهید کرد.

به شما توصیه می ‌کنیم که از هرگونه استرس و پریشانی دوری کرده تا بتوانید از بروز عارضه های مختلف و خطرناکی مانند فیبروم رحم جلوگیری نمایید.
شاید برای شما جذاب باشد:

شاید علاقه داشته باشید در مورد لابیاپلاستی بدانید چون مبحث جذابی میباشد.

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر فرنوش کاشانی

پیج اینستاگرام دکتر فرنوش کاشانی

کانال آپارات دکتر فرنوش کاشانی

کانال نماشا دکتر فرنوش کاشانی

———————————————————–