فیبروم های رحمی نوع تومور غیر سرطانی هستند که ممکن است در لایه‌ های مختلف رحم شروع به رشد کنند.

این تومورهای نه چندان خطرناک معمولاً در سنین باروری و از ۲۰ سالگی تا ۵۰ سالگی ممکن است در رحم رشد کنند، زیرا میزان هورمون استروژن در این سنین بسیار زیاد است و می تواند عاملی برای رشد و تکثیر فیبروم های رحمی باشد.

فیبروم رحمی در هر فرد ابعاد و اندازه متفاوتی دارد اما از کوچک تا بزرگ آن به راحتی قابل درمان می باشد، فیبروم رحمی معمولاً بدون علامت است و در سونوگرافی و یا معاینات لگنی پزشک به وجود آنها پی خواهد برد.

اما از مهمترین علائم فیبروم رحمی می توان به دردهای ناحیه لگنی اشاره کرد، البته خونریزی های زیاد و دردهای شدیدی که در هنگام قاعدگی بروز پیدا می‌ کند نشان دهنده فیبروم خواهد بود.

همچنین لخته‌ های خون، تکرر ادرار، بروز یبوست و یا فشار مضاعف به ناحیه مثانه هم از علائم فیبروم رحمی بوده که باید هرچه سریعتر این عوارض بهبود پیدا کند.

توجه داشته باشید که اگر فیبروم های رحمی درمان نشود عاملی برای بروز نازایی بوده و می‌ تواند در موارد شدیدتر به تومورهای بدخیم و غیرقابل درمان تبدیل گردد.

با این حال باید از رشد سرطانی فیبروم رحمی جلوگیری کرده و به محض مشاهده این توده های غیرطبیعی اقدامات لازم را برای درمان انجام دهید.

علل ایجاد فیبروم

علل ایجاد فیبروم
علل ایجاد فیبروم

طبق گفته متخصصان فیبروم های رحمی در بخش های مختلف ناحیه رحم بروز پیدا می‌ کنند و به راحتی قابل درمان هستند.

اما در موارد خاص ممکن است فرد را وارد پروسه های درمانی طولانی کند، از مهمترین علل به وجود آمدن فیبروم رحمی می توان به مسائل ژنتیکی اشاره کرد.

اگر در خانواده شما شخصی دارای فیبروم رحمی باشد ممکن است نسل های بعدی نیز در معرض این آسیب قرار بگیرند، به همین دلیل پزشکان برای پیشگیری از بروز چنین عوارض به بانوان توصیه می‌ کند که در صورت داشتن این عارضه به صورت ژنتیکی هر شش ماه یکبار ناحیه رحم را مورد بررسی قرار دهند.

از دیگر دلایل شایع به وجود آمدن فیبروم می توان به عدم تعادل هورمونی اشاره کرد، اگر میزان هورمون ها در بدن شخص وضعیت متعادلی نداشته باشد می تواند علتی مهم برای به وجود آمدن فیبروم های رحمی باشد.

یکی از هورمون های بسیار مهم و حیاتی در بدن بانوان هورمون استروژن است، استروژن مسئولیت رشد بخش های مختلف بدن را بر عهده دارد، با افزایش هورمون استروژن ممکن است رشد سینه افزایش پیدا کرده و فرد دچار اضافه وزن و چاقی شود.

البته می‌ تواند در تمایلات جنسی و سلامت پوست و مو نیز اثرگذار باشد، با این حال هورمون استروژن خود به تنهایی عاملی برای رشد فیبروم های رحمی می باشد به همین علت این هورمون حیاتی باید در حد متعادل در بدن ترشح شود.

همانطور که گفته شد افزایش ترشح هورمون استروژن عاملی برای بروز فیبروم های رحمی است، اما در مقابل اگر میزان هورمون پروژسترون کم شود این نیز می تواند عاملی برای رشد فیبروم ها باشد، پس باید بدانید که تعادل هورمونی نقش بسیار مهمی در سلامت بانوان دارد.

عدم مصرف میوه کافی و انواع سبزیجات تازه می تواند خطر ابتلا به فیبروم را افزایش دهد، چاقی، استرس و دیگر مشکلات مشابه هم از دلایل مهم بروز فیبروم های رحمی هستند.

باید بدانید که اگر فردی دچار استرس های روزانه و پی در پی شود میزان هورمون کورتیزول افزایش پیدا کرده و باعث عدم کارکرد درست عضلات مهم بدن خواهد شد، با این حال باید علاوه بر داشتن رژیم غذایی سالم و فعالیت‌ های ورزشی مرتب از هرگونه اضطراب و استرس دوری نمایید.

مواد غذایی مضر برای فیبروم

مواد غذایی مضر برای فیبروم
مواد غذایی مضر برای فیبروم

بسیاری از متخصصان بر این باورند که داشتن رژیم غذایی ناسالم عامل اصلی بروز بسیاری از بیماری های داخلی می باشد، به عنوان مثال اگر شخصی با فیبروم رحمی مواجه باشد به هیچ عنوان نباید غذاهای التهاب آور را مصرف کند.

مصرف بیش از حد گوشت قرمز، غذاهای شیرین، مصرف زیاد کربوهیدرات و انواع فرآورده های خاص مانند سوسیس و کالباس و مصرف الکل می تواند عاملی برای تشدید این بیماری باشد و قطعاً خطر افزایش و رشد فیبروم های رحمی را به همراه خواهد داشت.

باید بدانید که برخی از کربوهیدرات ها مانند برنج سفید، ماکارونی و قارچ را نباید به طور پیوسته مصرف کنید، از نوشیدنی هایی که دارای مواد افزودنی هستند پرهیز کرده و به هیچ عنوان محصولات بسته بندی شده و کنسروی را مصرف نکنید، بهتر است که انواع کیک و شیرینی، دونات و چیپس و کراکر نیز در حد محدود استفاده شود.

این خوراکی ها همگی دارای موادی هستند که برای فیبروم مضر بوده و ممکن است سلامتی شما را به خطر بیندازد، در هر صورت اگر به فیبروم مبتلا هستید بهتر است که رژیم غذایی خود را اصلاح کرده و تحت نظر متخصصان تغذیه از رژیم غذایی مناسبی پیروی کنید.

درمان فیبروم رحمی

درمان فیبروم رحمی
درمان فیبروم رحمی

زمانی که شخصی با علائم اولیه فیبروم رحمی به پزشک مراجعه می‌ کند، متخصصان بررسی های داخلی را انجام داده و با تصویر برداری و آزمایشات گوناگون متوجه خواهند شد که فیبروم از چه نوعی بوده و در چه حدی است.

پس از آن متخصصان می‌ توانند با توجه به وضعیت فرد دارو درمان را آغاز کرده تا به کوچک شدن فیبروم ها و تنظیم هورمون های بدن کمک شایانی نمایند.

اگر تشخیص داده شود که فیبروم بیش از حد بزرگ است و از نوع بدخیم آن است، متخصصان سعی دارند تا با انجام جراحی، توده های رحمی را از بدن خارج کنند.

توجه داشته باشید که اگر فیبروم به تخمدان ها برسد و لوله های فالوپ را درگیر کند خطرات زیادی برای فرد به همراه داشته و این عارضه می تواند حتی به غدد لنفاوی نیز کشیده شود.

در این شرایط متخصصان مجبور میشوند که اعضای حیاتی را از بدن خارج کرده تا بتوانند فرد را در سلامت کامل حفظ کنند.

یکی از روش های کاربردی که امروزه برای درمان فیبروم رحمی استفاده میشود آمبولیزاسیون شریان رحمی است، در این فرآیند متخصصان مانع از رسیدن جریان خون به فیبروم ها میشوند و با این شرایط می‌ توانند آنها را با روش غیر تهاجمی از خون رسانی محدود کرده و به مرور زمان از بین خواهند رفت.

فیبروم ها از طریق جریان خونی که در آنها وجود دارد تغذیه کرده و گاها با اندازه ثابت باقی می مانند و در برخی از موارد رشد کرده و ممکن است تا حد بسیار زیادی در رحم بزرگ شوند.

اما باید بدانید که روش های کم تهاجم و کم خطر بهترین شیوه برای درمان فیبروم های رحمی بوده و در اکثر مواقع نتیجه مناسب حاصل می‌ گردد.

نکات پایانی

بسیاری از کسانی که از بروز فیبروم در رحم مطلع میشوند دچار این نگرانی شده که آیا این عارضه خطرناک است و خطر مرگ را برای آنها به همراه دارد یا خیر.

متخصصان بر این باورند که اگر فیبروم رحمی در مراحل اولیه درمان شود خطری برای سلامت شخصی نداشته و می تواند به راحتی سلامت رحم و سایر اندام های جانبی را حفظ نمایند.

اما باید بدانید که اگر نسبت به بهبود فیبروم رحمی کم توجه باشید و اقدامات لازم را دیر انجام دهید این توده ها ممکن است به تومورهای بدخیم تبدیل شده و قطعاً در کنار خطرات زیادی که دارد عوارض درمانی بی شماری خواهند داشت.

درمان توده های بدخیم شرایط نامطلوبی را برای فرد به همراه خواهد داشت، پس بهتر است که به محض مشاهده اولیه علائم فیبروم و تشخیص این عارضه حتماً روش های درمانی را تحت نظر متخصصان در پیش بگیرید.