یکی از مشکلات شایع در جامعه بشری عدم باروری زوجین با روش های طبیعی می باشد، حتما شما هم در اطراف خود افرادی را دیده اید که ممکن است به دلیل عدم ناباروری به دنبال روش های درمانی مناسب باشند.

طبق تحقیقات انجام شده ۴۰ درصد از علل ناباروری مربوط به زنان بوده و ۴۰ درصد دیگر مربوط به مشکلاتی است که گاها در سیستم تناسلی آقایان وجود دارد.

اما در موارد محدود و نادر ممکن است مشکلی شناسایی نشده و هر دو فرد در سلامت کامل باشند اما روند بارداری اتفاق نمی‌ افتد.

اما باید بدانید که مشکلات مربوط به رحم ممکن است عامل اصلی ناباروری در بانوان باشد که از مهمترین آنها می توان به اختلالات تخمک، فیبروم ها و آندومتریوز اشاره کرد.

همانطور که می‌ دانید متخصصانی که در زمینه زنان و زایمان فعالیت دارند به طور پیوسته به بانوان توصیه می کنند که اگر برای مدت طولانی جلوگیری از بارداری را با شیوه های مختلفی انجام می دهند حداقل یک بار در سال اقدامات لازم را جهت بررسی و معاینه رحم انجام دهند تا متوجه شوند که آیا آسیب و عارضه جدید پیش آمده یا در سلامت کامل می باشند.

هر گونه اختلال در فرایند تخمک‌ گذاری با عدم قاعدگی درست همراه خواهد بود و می توانید به راحتی نشانه های آن را دنبال کرده تا به علت اصلی برسید.

مشکلاتی مانند فیبروم و آندومتریوز ممکن است در ابتدا علائم و نشانه های خاصی نداشته باشند اما ممکن است زمانی که متوجه این عوارض میشوید تا حد زیادی بخش های مهم رحم را فراگرفته و فرد باید درمان‌ های مختلف را آغاز کند.

در ادامه مطلب علت اصلی به وجود آمده این اختلالات و روش درمان آنها را برایتان شرح خواهیم داد.

همواره باید بدانید که علاوه بر مشکلات رحمی گاهی مشکلات مربوط به اسپرم ها هم در ناباروری موثر است با ما همراه باشید تا اطلاعات کاربردی و دقیق را جهت بررسی این عوامل و آسیب‌ ها و روند درمان آنها را در اختیار شما قرار دهیم.

شرایط مطلوب برای باروری

شرایط مطلوب برای باروری
شرایط مطلوب برای باروری

همانطور که گفته شد فاکتورهای رحمی تاثیر مستقیمی بر روند باروری بانوان دارند، اما اگر شخصی بخواهد اقدام به فرزند آوری کند پزشکان بهترین زمان را بین ۲۰ تا ۳۰ سالگی می دانند زیرا قدرت تخمک گذاری بسیار بالا بوده و روند بارداری با کیفیت و آسیب کمتری طی میشود.

اما داشتن سبک زندگی سالم کمک می‌ کند تا اندام های حیاتی مانند رحم از آسیب‌ های مختلف در امان باشند.

هر چند که مصرف دخانیات و الکل و برخی داروها می توان سلامت رحم را با خطرات جدی مواجه کند، به هر حال برای داشتن یک بارداری سالم تخمک و اسپرم مقوی و کاملاً سالم دو فاکتور اساسی می باشند.

اما اگر شخصی با آسیب های رحمی مواجه باشد حتی اگر اسپرم قدرت زیادی داشته باشد فرایند باروری تخمک اتفاق نیافتاده و فرزندآوری زوجین با اختلال مواجه میشود.

همچنین آسیب‌ هایی خاص مانند مسدودیت در لوله های رحمی می تواند عامل اصلی بروز ناباروری باشد و از فاکتورهای مهم به شمار می‌ آید.

باید بدانید که از فاکتورهای اصلی در بارداری باید به سالم بودن بخش های مختلف رحم اشاره کرد.

لایه های داخلی و خارجی رحم باید در سلامت کامل باشند و روند تخمک گذاری بدون هرگونه اختلال و آسیب انجام پذیرد در این شرایط پزشکان با اطمینان به شما خواهند گفت که فرایند باروری اتفاق افتاده و هیچ گونه محدودیتی وجود نخواهد داشت.

در کنار فاکتورهای رحمی داشتن اضافه وزن، عفونت های جنسی، مشکلات مربوط به لوله های فالوپ و هرگونه اختلال در رحم از عوامل اصلی ناباروری می باشد و باید به محض بروز علائم اولیه به پزشک مراجعه کرده و اقدامات لازم را انجام دهید.

حتی اگر سیستم رحمی در وضعیت نرمال قرار بگیرد اما بالا بودن سن بانوان و یا سندروم تخمدان پلی کیستیک می‌ تواند عاملی بر ناباروری باشد.

تمامی این عوامل مربوط به سلامت رحم هستند و هر کدام از این آسیب ها اتفاق بیفتد می تواند دلیلی بر عدم باروری باشد.

پزشکان و متخصصان پیش از انجام باروری سلامت بانوان را بررسی کرده و طی چکاپ ها و معاینات مختلف بخش‌ های گوناگون رحم را بررسی می‌ کنند تا متوجه شوند که دیواره های رحم ضخامت مناسب را داشته و عملکرد آزاد کردن تخمک با روش های درست و در تاریخ مقرر انجام میشود یا خیر.

بررسی تمامی این عوامل نشان می‌ دهد که فرد از سلامت کافی برخوردار است و اگر پزشک به مورد مشکوکی بربخورد اقدامات لازم را انجام داده تا عارضه پیش آمده را شناسایی کند و روش‌ های درمانی را در پیش خواهد گرفت.

فاکتورهای مهم باروری در زنان

فاکتورهای مهم باروری در زنان
فاکتورهای مهم باروری در زنان

شاید این سوال برای شما هم به وجود آید که رحم باید برای باروری مناسب در چه شرایطی قرار بگیرد تا روند بارداری بدون دغدغه آغاز شده و تا پایان دوره شخص با مشکلات مختلف مواجه نشوید.

لازم است بدانید که برخی از بانوان با تنگی دهانه رحم مواجه هستند که این فرآیند انتقال اسپرم به ناحیه تخمدان ها را با مشکل مواجه می‌کند.

از طرفی دیگر وجود ناهنجاری های مادرزادی ممکن است تا سنین باروری مشخص نشود و فرد از وجود آنها بی اطلاع باشد.

با این حال رحم باید از سلامت کامل برخوردار باشد در غیر این صورت هر کدام از آسیب هایی که شناسایی میشوند بررسی خواهند شد.

عدم وجود التهاب در رحم عامل اصلی برای باروری سالم در بانوان خواهد بود اما به دلایل مختلف ممکن است چندین توده خوش خیم اما غیر طبیعی در رحم عاملی برای نازایی باشند.

باید بدانید که تمامی این عوامل در چکاپ ها و عکسبرداری های مختلف مشخص شده و اگر توده ها، فیبروم ها و انواع کیست در رحم وجود داشته باشند نمایان میشوند.

در هر صورت سلامت کامل رحم بسیار مهم است تا القاح به راحتی شکل گرفته و دوره بارداری بدون دغدغه و آسیب طی شود.

اما اگر هر کدام از مشکلات ذکر شده به ویژه آسیب‌ هایی مانند سندروم تخمدان پلی کیستیک برای شخص اتفاق بیفتد احتمال بروز ناباروری افزایش می یابد.

تمامی این آسیب ها تا حدی قابل درمان هستند و می توانید به راحتی پس از دوره های درمان اقدام به بارداری کرده و روند شیرین و لذت بخشی را تجربه کنید.

نکات پایانی

نکات پایانی

بسیاری از متخصصان و پزشکانی که در زمینه زنان و زایمان فعالیت دارند انجام چکاپ های پیش از بارداری را الزامی دانسته و معتقدند که در این بررسی های اصولی بسیاری از آسیب ها مشخص میشود و فرد در دوران بارداری با وجود جنین با آسیب های ناگهانی مواجه نخواهد شد.

بهتر است که پیش از اقدام به بارداری و قبل از ناامیدی نسبت به باروری به پزشک خود مراجعه کرده و بعد از بررسی رحم و در صورت وجود هرگونه آسیب سریعا مراحل درمان طی شود و سپس روند باروری را به انجام برسانید.

با این شرایطی سلامت افراد حفظ شده و جنین در وضعیت مناسب تری به رشد خود ادامه می دهد.

پس بهتر است که سلامت رحم را همواره در اولویت قرار داده و همه ساله چکاپ ها و معاینات داخلی را انجام دهید تا بتوانید سلامت این عضو حساس و آسیب پذیر را به طور کامل حفظ نمایید.

زیرا بدون داشتن رحم سالم روند طبیعی بارداری اتفاق نیفتاده و حتی اگر لقاح تخمک و اسپرم شکل بگیرد ممکن است بارداری برای افراد سخت و طاقت‌فرسا شود و یا اینکه جنین در معرض آسیب های گوناگون قرار بگیرد.

به همین دلیل است که سلامت رحم پیش از بارداری باید به طور دقیق بررسی و توسط متخصصان و پزشکان تایید شود.