گاهی اوقات بانوان ممکن است با احساس درد و خشکی در ناحیه واژن به پزشک معالج مراجعه کنند، که قطعا می توانند با معاینه درست و تشخیص به موقع، خشکی واژن را بر طرف سازند.

یکی از مهمترین عوامل بروز خشکی واژن افزایش سن می ‌باشد.

بسیاری از بانوان زمانی که به دوره میانسالی وارد میشوند، ممکن است تغییرات هورمونی مشهوری داشته باشند، که قطعاً این امر می ‌تواند بر کارکرد ارگان‌ های مختلف بدن تاثیر گذاشته و البته باعث خشکی ناحیه واژن هم خواهد شد، که در اصطلاحات پزشکی به آن آتروفی واژن می گویند.

از دیگر عوامل شایع در بروز خشکی واژن می توان به مسئله یائسگی اشاره کرد. باید بدانید که علاوه بر این امر نقص سیستم ایمنی بدن هم می‌ تواند در خشکی واژن موثر واقع گردد، که باید هر چه سریع تر برای رفع این نقصان به مراکز درمانی و پزشک معالج مراجعه کنید.

دلایل یروز خشکی واژن
دلایل یروز خشکی واژن

به طور معمول استرس و اضطراب ناشی از اتفاقات روزمره می تواند در طولانی مدت باعث بروز آسیب‌ های مختلف مانند خشکی واژن شود.

خشکی واژن در برخی مواقع می تواند باعث بروز بیماری ها باشد و وجود احساس ناخوشایند آن برای بانوان مشکل ساز خواهد بود. در هر صورت می توانید با استفاده از روش‌ های مختلف و یا دارو درمان خشکی واژن را بهبود ببخشید.

از دیگر عوامل تاثیر گذار بر تشدید خشکی واژن، می توان به نحوه درمان دیگر بیماری ها اشاره کرد. اگر فردی در دوره درمان با اشعه و شیمی درمانی به سر می ‌برد، قطعا با خشکی واژن مواجه میشود که می‌ تواند با درمان های بسیار سطحی و کوتاه مدت خشکی واژن را برطرف سازد.

توجه داشته باشید که بسیاری از افراد با استفاده از لوسیون ها و کرم های مخصوص به صورت وسواسی اقدام به تمیز کردن ناحیه تناسلی خود می کنند که این امر می تواند در طولانی مدت باعث خشکی واژن و برهم خوردن تعادل رطوبت آن گردد. بهتر است که برای انجام چنین فرآیندی با پزشک زنان مشورت کنید.

عوامل بروز خشکی واژن

از قدیم الایام روش های برای تشخیص خشکی واژن مرسوم بود که با استفاده از معاینه می توانستند تشخیص بدهد اما همچنان به معاینات جز ارکان اصلی برای تشخیص بیماری های واژینال هستند.

معاینه و گرفتن شرح حال از بیمار در ابتدا باید انجام شود یا در تشخیص بیماری بسیار موثر می شود از روش هایی که برای تشخیص این نوع بیماری انجام می شود انجام تست پاپ اسمیر بررسی هورمون ها و آزمایش ادرار است.

برای درمان خشکی واژن و روش های نوینی ابداع شده است و با پیشرفت علم و تکنولوژی روش های برای تشخیص این بیماری به وجود آورده است که روند درمان را سرعت می بخشد با توجه به علت زمینه‌ای بیمار و تشخیص پزشک نوع درمان متفاوت خواهد بود.

مثلاً با استفاده از ژل های لوبریکانت را مرطوب کننده واژن که جزو اولین روش های درمانی هستند.

می توانیم ناحیه واژینال را مرطوب نگه داشته و از در زمان رابطه جنسی کاهش داد میله های لوبریکانت میتوان برای درمان استفاده کرد چون زیبا کردن واژن به عهده این ژل ها هست و سردرد و کنندگی بسیار زیادی دارد.

از دیگر دارو ها استروژن های واژینال هستند که با کاهش هورمون های استروژنی در بدن قادر به تولید آن نخواهد بود استروژن منجر به جریان خون می‌شود و این میزان بسیار کم می شود و باید تحت نظر پزشک این کار را انجام بدهید.

از طریق می تواند استروژن های واژینال را وارد واژن کرد با استفاده از حلقه های استرینگ قرص واژیفم به برسی مشکل می پردازند.

کربوکسی تراپی یکی دیگر از روش های ارتباط با استفاده از گاز کربن دی اکسید انجام می‌شود و به درمان بسیاری از بیماری‌ها می توان پرداخت.

این روش از روش‌های درمانی بسیار موثر است که حداقل عوارض را دارد و به راحتی می تواند با خشکی مبارزه کند

خطرات احتمالی ناشی از خشکی واژن

خطرات احتمالی ناشی از خشکی واژن
خطرات احتمالی ناشی از خشکی واژن

امروزه بسیاری از متخصصان و پزشکان زنان تاکید فراوانی بر چکاپ های سالانه دارند، تا افراد بتوانند هرگونه بیماری و عارضه ناشناخته را در کوتاه مدت تشخیص داده و در صدد رفع آن برآیند.

اگر شما مشکلاتی مانند خشکی واژن را دارید به شما توصیه می ‌کنیم که نسبت به این عارضه بیخیال و بی‌ تفاوت نباشید و هر چه سریع تر برای رفع این مشکل به پزشک مراجعه کنید.

خشکی واژن می تواند باعث بروز زخم های ریز در نواحی رحم و دیگر قسمت‌ های واژن گردد، که همین امر باعث بروز عفونت واژن و قارچ های شدید تر شده که ممکن است دوره های درمانی طولانی و پر عارضه را برای شما به همراه داشته باشد.

قطعاً یکی از مهمترین دلایل خشکی واژن کاهش هورمون استروژن می باشد. کاهش این هورمون حیاتی برای بانوان می تواند در دراز مدت خطرآفرین باشد، با این حال بهتر است که هرگونه آسیب ناشی از خشکی واژن را کاملا جدی بگیرید و برای رفع آن به سرعت اقدام کنید.

باید بدانید که اگر دچار خشکی واژن هستید برقراری رابطه جنسی می تواند خطرات بیشماری را برای شما به همراه داشته باشد. اگر پیش از رابطه خشکی واژن درمان نشود، می تواند باعث بروز زخم های عفونی شود و ناحیه واژینال و رحم را تحت تاثیر قرار خواهد داد.

چند مورد از علائم خشکی واژن

علائم خشکی واژن
علائم خشکی واژن

امروزه بسیاری از متخصصان و پزشکان تاکید دارند تا با چک‌ های ماهانه و یا سالانه آسیب‌ های مختلف جسمانی خود را مورد بررسی قرار دهید.

برخی از بیماری ‌ها مانند خشکی واژن ممکن است علائم خاصی نداشته باشند که البته بی تفاوتی نسبت به این امر در دراز مدت می تواند باعث بروز مشکلات متعدد شود.

شناخت علائم خشکی واژن می‌ تواند در اقدام به موقع به شما کمک فراوانی ‌کند، که در ادامه مطلب چند مورد از آنها را برای شما بازگو خواهیم کرد.

از علایم اولیه خشکی واژن می توان به درد و خونریزی هنگام نزدیکی اشاره کرد. اگر در برقراری رابطه احساس درد دارید، باید بدانید که این امر نشان ‌دهنده خشکی واژن می باشد، که می توانید از روان کننده هایی استفاده کنید که بر پایه آب هستند و یا به پزشک معالج مراجعه کرده و دستور العمل های لازم را از آنها دریافت کنید.

از دیگر عواملی که نشان دهنده خشکی واژن است می ‌توان به سوزش هنگام دفع ادرار اشاره کرد. ادرار دردناک و سوزنده نشان ‌دهنده خشکی واژن و عفونت در ناحیه واژینال می باشد.

باید بدانید که ترشحات غیر طبیعی در ناحیه واژن نشان دهنده مشکلات متعددی هستند که می توانید با مراجعه به پزشک علت آن را جویا شده و بدای رفع آن اقدام نمایید.

باید بدانید که بیماری در اندام‌ های مختلف بدن می ‌تواند بر دیگر ارگان‌ ها تاثیر مستقیمی داشته باشد. هرگونه بیماری در ناحیه واژن می تواند باعث بروز علائم متعددی گردد که می ‌توانند به تغییر خلق و خو و نحوه خواب شما تاثیرگذار باشند.

هرگونه علائمی مانند تعریق شبانه و یا خستگی مفرط نشان دهنده بروز بیماری ‌ها و عفونت‌ های گوناگون در بدن خواهند بود که قطعا می توانید با بررسی و معاینه واژن، چنین عوارضی را با مصرف دارو در کوتاه ‌مدت بر طرف سازید.

چند راهکار برای درمان خشکی واژن

علائم خشکی واژن
علائم خشکی واژن

باید بدانید که حفظ سلامت ناحیه واژینال می‌ تواند در سلامت جسمانی شما تاثیرات شگفت انگیزی داشته باشد. حالا اگر احساس می کنید که ناحیه واژن دچار خشکی شده است، باید برای رفع این مسئله به پزشک مربوطه مراجعه نمایید.

معمولا در کنار دارودرمانی باید دیگر عوامل را به درستی رعایت کنید ،تا بتوانید از تشدید خشکی واژن جلوگیری کرده و هر چه سریع تر خشکی واژن را درمان کنید.

بهتر است که از مرطوب کننده های مخصوص واژن استفاده کنید، این کرم ها معمولاً بدون عطر بوده و پایه ای بر اساس آب دارند که برای ناحیه واژن گزینه مناسبی خواهند بود.

همچنین داشتن رابطه جنسی منظم باعث بالا رفتن جریان خون در ناحیه واژن میشود، و همین امر عاملی بر تحریک ترشحات واژن خواهد بود و می‌ تواند از خشکی واژن جلوگیری نماید.

امروزه بسیاری از متخصصان و پزشکی زنان توصیه می کنند تا در کنار رعایت اصول بهداشتی، از پوشیدن لباس زیر تنگ و پلاستیکی جداً خودداری نمایید.

اگر لباس زیر شما نا مناسب باشد عامل مهمی برای بروز عفونت ها، خشکی واژن و دیگر بیماری ها خواهد بود. بهتر است که از پوشیدن لباس زیر پلاستیکی و تنگ خودداری نمایید.

علائم خشکی واژن
علائم خشکی واژن

توجه داشته باشید که رعایت اصول بهداشتی می تواند سلامت واژینال را تضمین کرده و مشکلات متعدد مانند خشکی واژن را هرگز تجربه نخواهید کرد.

البته باید بدانید که تغذیه مناسب نیز بر سلامت شما و پیشگیری از خشکی واژن تأثیر شگفت‌ انگیزی دارد و بهتر است که خوراکی های ارگانیک و مقوی را به طور روزانه مصرف کنید.

———————————————————–

پیج اینستاگرام دکتر فرنوش کاشانی

کانال آپارات دکتر فرنوش کاشانی

کانال نماشا دکتر فرنوش کاشانی

———————————————————–