عوامل نشان دهنده وجود عفونت واژن

بسیاری از بانوان ممکن است در سنین مختلف با عارضه ای همچون عفونت واژن مواجه شوند.

باید بدانید که وجود عفونت در بدن می تواند باعث تغییر در سیستم های مختلف شده و سیستمی ایمنی را نیز تحریک خواهد کرد.

هر گونه عفونت واژن هر چند کوچک و جزئی، باید درمان شود، زیرا در طولانی مدت می تواند باعث بروز بیماری‌ های خطرناک تر گردد.

از عوامل نشان دهنده وجود عفونت در واژن می توان به خارش های بسیار شدید اشاره کرد. اگر دچار خارش در ناحیه واژن میشوید باید به وجود عفونت شک کنید و از طرف دیگر تغییر در میزان ترشحات واژن از دیگر عوامل مهم در خصوص وجود عفونت واژن می باشد.

باید بدانید که ترشحات اگر حالت غیر عادی داشته باشند، نشان‌ دهنده بروز عفونت خواهد بود. از طرف دیگر سوزش و درد هنگام ادرار نیز از دیگر نشانه های وجود عفونت واژن می باشد.

همچنین هرگونه خونریزی یا لکه بینی باید به سرعت مورد پیگیری قرار بگیرد که البته باید بدانید از نشانه‌ های بارز وجود عفونت می باشند. عفونت واژن باید هرچه سریع تر درمان شود تا بتوانید از بروز آسیب های دیگر جلوگیری نمایید.

دلایل بروز عفونت واژن

عفونت واژن
عفونت واژن

دلایل مختلفی برای به وجود آمدن عفونت در ناحیه واژینال وجود دارد که چند مورد از مهمترین و اساسی ترین آنها را به اختصار برایتان بازگو خواهیم کرد.

امروزه بسیاری از متخصصین زنان تاکید دارند که همواره بهداشت فردی را به طور کامل رعایت کنید، زیرا ناحیه واژن بسیار حساس بوده و به دلیل رطوبت ممکن است در معرض عفونت های شدید یا خفیف قرار بگیرد.

استفاده از انواع لباس زیر های تنگ و بر پایه پلاستیک می ‌تواند عامل اصلی بروز عفونت باشد.

بهتر است که پس از استحمام و هر بار ادرار کردن واژن از را به خوبی خشک کرده و از عدم وجود رطوبت اطمینان حاصل نمایید، این امر می ‌تواند از بروز عفونت واژن جلوگیری نمایند.

لازم به ذکر است که عدم رعایت اصول بهداشتی در روابط زناشویی نیز می‌ تواند عامل دیگری در بروز عفونت باشد، که بهتر است به این عوامل توجه ویژه داشته باشید تا بتوانید همواره سلامت جسمانی خود را حفظ نمایید.

از دیگر دلایل بروز عفونت واژن می ‌توان به عدم رعایت بهداشت در دوران قاعدگی اشاره کرد.

پزشکان همواره تاکید دارد که اگر از پد های بهداشتی استفاده می کنید، باید طی مدت زمان کوتاه آنها را حتماً تعویض کنید تا واژن از هرگونه آلودگی و رطوبت محفوظ بماند.

دلایل عفونت کردن واژن در بانوان

یکی از شایع‌ ترین عوارض و آسیب هایی که ممکن است همه بانوان در دوره های مختلف زندگی به آن مبتلا شوند، عفونت های مختلف در ناحیه واژن و رحم می باشد.

عفونت واژن اگر سریعاً درمان شود هیچ گونه خطری برای افراد نداشته و فرد می‌ تواند در دوره کوتاه مدت و طی چند روز سلامتی خود را به دست آورد.

زمانی که به عفونت واژن مبتلا میشود حتما باید به پزشک مراجعه کرده تا بتوانید اقدامات درمانی مناسب را نیز انجام دهید.

دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است افراد در معرض آسیب‌ هایی مانند عفونت ‌‌های قارچی و باکتریایی قرار بگیرند، اما با رعایت چند نکته ساده می‌ توانند همواره سلامت خود را حفظ کرده و از آسیب های خطرناک در امان باشند.

در مرحله اول باید بدانید که رعایت بهداشت فردی می تواند عامل بسیار مهمی برای پیشگیری از بروز عفونت واژن باشد.

در هر صورت عفونت می‌ تواند عوارض زیادی داشته باشد، پس بهتر است که حتماً روش های پیشگیری را انجام دهید تا نیازی به درمان‌ های طولانی‌ مدت نداشته و آسیب های جدی را تجربه نکنید.

دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است بانوان به عفونت های واژن مبتلا شوند.

معمولا بانوانی که رابطه جنسی ندارند کمتر در معرض آسیب‌ هایی مانند عفونت واژن قرار می گیرند، اما به محض شروع رابطه جنسی افراد بیشتر در معرض عفونت های قارچی و باکتریایی قرار خواهند گرفت.

بهتر است هنگام انجام رابطه جنسی حتماً نظافت شخصی را رعایت کرده و در صورت لزوم از پوشش های مناسب استفاده کنید.

بهتر است که طبق نظر متخصصان از ژل شستشوی مخصوص بانوان استفاده کنید، البته استفاده بیش از حد از شوینده ها می تواند باعث خشکی واژن شده آسیب های مختلف  از جمله زخم های ریز در کانال واژن را برای را به همراه آورد که همین عامل می تواند باعث بروز عفونت شود.

همواره بهتر است که در طول هفته یک الی دوبار ناحیه واژن را با ژل شستشوی مناسب شستشو دهید، تا باکتری ها و عوامل بیماری زا به طور کامل از بین برود، اما توجه کنید که هرگز نباید در انجام این کار زیاده روی کنید.

استفاده نامناسب و مداوم از انواع شوینده ها یکی از بزرگترین دلایل عفونت کردن واژن در بانوان خواهد بود.

متخصصان توصیه می‌ کنند که حتماً از لباس زیر های نخی و آزاد استفاده کنید تا با عبور هوا از تعریق زیاد و تجمع عفونت جلوگیری شود.

بهتر است که در طول روز چند ساعت از لباس زیر استفاده نکنید همچنین اگر در محیط خارج از منزل فعالیت زیادی دارید و به طور مداوم از پوشش هایی مانند لباس زیر و شلوار استفاده می کنید بهتر است که حتماً از دوش واژینال استفاده کرده تا بتوانید آلودگی هایی را که در طول روز بر سطح واژن جمع‌ میشوند را شستشو دهید.

عفونت با هر دلیل و هر روشی که اتفاق بیفتد قابل درمان خواهد بود، به شرط آنکه شما با داشتن علائم اولیه حتما به پزشک مراجعه کنید.

هر گونه ترشحات بیش از حد و بد بو و یا دارای رنگ های متغیر نشان دهنده بروز عفونت واژن بوده و شما می توانید مصرف انواع آنتی بیوتیک عارضه پیش آمده را درمان کنید.

راه های بهبود عفونت واژن

عفونت واژن
عفونت واژن

اگر شما هم در شمار کسانی قرار دارید که علائم عفونت واژن را به وضوح مشاهده می کنید، به شما توصیه می کنیم که در قدم اول به پزشک زنان مراجعه کرده و معاینات و آزمایشات لازم را به طور جزئی انجام دهید، سپس پزشک می تواند با تشخیص درست، دارو درمانی را آغاز کرده و طی مدت زمان کوتاه عفونت را برطرف سازد .

اما باید بدانید که راه های مختلف برای بهبود عفونت واژن وجود دارد که می‌ توان علاوه بر دارو درمانی، آنها را به طور دقیق انجام داده و سلامت جسمانی خود را حفظ نمود.

همواره به شما توصیه می کنیم که در دوران قاعدگی حتما بهداشت فردی را به طور کامل رعایت کنید تا از بروز عفونت واژن و بیماری ها مختلف جلوگیری کنید.

بهتر است که در شرایط عادی و همه روزه از لباس زیر های نخی و پنبه ای استفاده کنید، و البته پس از هر بار شستشو واژن آن را خشک کرده و هیچ گونه رطوبت را در ناحیه مورد نظر باقی نگذارید.

بهتر است که از شوینده های مخصوص واژن استفاده کنید ،این شوینده ها بر پایه آب بوده و علاوه بر تنظیم ph واژن، می توانند هر گونه عفونت واژن را درمان کرده و از بروز مجدد آن جلوگیری خواهند کرد.

همه چیز درباره عفونت واژن

عفونت واژن
عفونت واژن

نکته ای که همواره باید بدانید این است که عفونت واژن در بانوان ممکن است در همه گروه های سنی به وجود آید و این مشکل محدود به سن خاصی نخواهد بود. اما معمولاً کسانی که رابطه جنسی دارند ممکن است عفونت واژن را بیشتر و به صورت گسترده ‌تر تجربه کنند.

با این حال بهتر است که در هر گروه سنی که هستید برای انجام چکاپ سالانه به پزشک زنان مراجعه کرده و مشکلات احتمالی را به طور دقیق مورد بررسی قرار دهید.

باید بدانید که عفونت واژن امری بسیار عادی در بین بانوان می باشد، اما باید به صورت دقیق و کامل دوره درمان آن را طی کنید تا بتوانید از هرگونه آسیب در ناحیه واژن و رحم جلوگیری نمایید.

اگر عفونت در ناحیه واژن کهنه و قدیمی شود، باعث بروز آسیب‌ های متعدد خواهد شد. از طرف دیگر عفونت می ‌تواند ناحیه واژن را به هر نوع عامل آسیب حساس تر کند و می تواند باعث بروز درد و احساس ناخوشایند هنگام رابطه جنسی گردد.

وجود عفونت می ‌تواند ph طبیعی واژن را به خطر بیندازند و با عدم تعادل آن مشکلات دیگری نیز به وجود می آید.

همه ما می ‌دانیم که پیشگیری بهتر از درمان است. حال اگر تمایل دارید شرایط جسمانی خود را در حالت ایده‌ آل نگه دارید، بهتر است که مراقبت های مخصوص را برای حفظ سلامت خود انجام دهید.

باید بدانید که دشمن بزرگ سلامت واژن پوشیدن لباس های پلاستیکی و تنگ خواهد بود.

عدم رسیدن هوا و باقی ماندن رطوبت در ناحیه واژن باعث بروز عفونت های مختلف خواهد شد که البته ممکن است روش های درمانی طولانی و سختی را داشته باشند. با این حال بهتر است که با رعایت اصول مربوطه از بروز عفونت واژن جلوگیری کنید.

انواع عفونت واژن

انواع عفونت واژن
انواع عفونت واژن

گاها ممکن است افراد به ویژه بانوان به دلیل ترشحات نا معقول و یا بوی بد در ناحیه واژن به پزشک زنان مراجعه ‌کنند و پزشک تشخیص می ‌دهد که این عامل در اثر بروز عفونت واژن اتفاق می ‌افتد، اما عفونت در ناحیه واژن تنوع زیادی دارد که هر کدام از آنها راه های درمان و پیشگیری های متنوع خواهند داشت.

باید بدانید که عفونت های بسیار خفیف معمولا نشانه ای ندارند و شما می توانید با چکاپ های مرتب متوجه آنها شوید.اما عفونت‌ واژن در حالت های شدید تر ممکن است با ترشحات رنگی و یا به صورت پنیری همراه باشد، که باید هرچه سریعتر برای درمان آنها اقدام کنید.

توجه داشته باشید که هرگونه بوی نا مطبوع و نا معقول در ناحیه واژن نشان‌ دهنده بروز عفونت شدید خواهد بود که باید هرچه سریعتر به پزشک مربوطه مراجعه کنید. عفونت واژن به دو صورت قارچی و باکتریایی وجود دارد که تشخیص و درمان آنها فقط به عهده پزشک متخصص خواهد بود و باید به مراکز درمانی معتبر مراجعه نمایید.

خطر عفونت واژن در زمان بارداری و شیردهی

انواع عفونت واژن
انواع عفونت واژن

یکی از مهمترین نکاتی که هنگام بارداری باید به آن توجه ویژه داشته باشید، سلامت کامل رحم و واژینال می باشد. هر گونه عفونت در ناحیه واژن می تواند تاثیرات منفی بر رشد جنین و سلامت مادر داشته باشد.

پزشکو متخصص زنان توصیه دارند که پیش از اقدام به بارداری حتما آزمایش‌ ها و چکاپ های کامل را به طور دقیق انجام دهید تا بتوانید هر گونه مشکل و آسیب را برطرف کرده و سپس اقدام به بارداری کنید.

توجه داشته باشید که اگر عفونت در رحم و واژن باقی بماند می تواند باعث بروز بیماری‌های خطرناکی شود و ممکن است بانوان در زمان بارداری نتوانند اقدامات لازم را برای بهبود آن انجام دهند.

در دوران بارداری محدودیت فراوانی برای مصرف دارو به ویژه آنتی ‌بیوتیک وجود دارد، پس باید پیش از اقدام به بارداری همه مشکلات به وبژه عفونت واژن را درمان کنید.

از طرف دیگر اگر عفونت در بدن مادر باقی بماند می تواند تاثیر منفی بر قوت شیرش داشته باشد، که البته عفونت ممکن است از راه‌ های مختلف به بدن نوزاد انتقال پیدا کند و از آنجایی که بدن نوزادان توانایی مقابله با بیماری‌ها و عفونت‌های خطرناک را ندارند ممکن است بسیار آسیب پذیر باشد و بیماری‌ ها و عوارض جبران ‌ناپذیری را برای آن را به همراه داشته باشد.

در هر صورت بانوان باید به سلامت رحم و واژن خود اهمیت ویژه دهند و هر گونه عفونت واژن را سریعا درمان کنند.

———————————————————–

پیج اینستاگرام دکتر فرنوش کاشانی

کانال آپارات دکتر فرنوش کاشانی

کانال نماشا دکتر فرنوش کاشانی

———————————————————–