عفونت قارچی واژن چیست؟

عفونت قارچی
عفونت قارچی

بسیاری از بانوان ممکن است در طول دوره زندگی خود به مشکلاتی همچون سوزش، خارش و ترشحات غیرعادی در ناحیه واژن مبتلا شوند، که قطعاً این عوامل نشان دهنده وجود عفونت قارچی در ناحیه واژن می باشد.

بسیاری از متخصصان و پزشکان همواره تاکید دارند تا در صورت بروز هرگونه علائم غیر عادی مانند ترشحات بد بو و رنگی در واژن، به پزشک معالج مراجعه کرده و هر چه سریع تر برای درمان این عارضه اقدامات لازم را انجام دهید.

به طور میانگین می ‌توان گفت که از هر ۱۰ زن در جامعه ممکن است حدود هشت نفر به این مشکل مبتلا شوند.

وجود قارچ در ناحیه واژن امری کاملاً طبیعی است، اما ماندگاری آن برای طولانی مدت می‌ تواند آسیب‌ هایی جدی را به همراه داشته باشد و باید هرچه سریع‌ تر اقدامات لازم از جمله دارو درمانی و رعایت بیشتر بهداشت فردی را در پیش بگیرید.

عفونت قارچ

عفونت قارچ واژن از عفونت های تناسلی هست که باعث به وجود آمدن ترشح و خارش بسیار شدید در قسمت واژینال و پرینه  میشود و گاهی وقت ها این عفونت با سوزش و درد همراه  می شود و دهانه واژن را تحت تاثیر قرار می دهند.

عفونت قارچی واژن که از نوع قارچ های کاندیدیازیس هستند.

عفونت ها بخش های مختلفی از بدن افراد را تحت تاثیر ق4رار می دهد.

از هر  چهار خانم سه نفر را تحت تاثیر قرار می‌دهد و بسیاری از خانم‌ها حداقل دو بار این مشکل را تجربه نموده باشند.

عفونت‌های آمیزشی و انتقال دهنده از طریق رابطه جنسی نیستند و به صورت معمول خطر ابتلا به عفونت باشد در اولین تربیت جنسی خیلی بالاتر می‌رود.

همچنین شواهدی مبنی بر اینکه عفونت و امکان دارد با تماس دهم به ناحیه تناسلی مرتبط باشد هم اتفاق بیفتد برای تشخیص و درمان عفونت های قارچی یکسری بررسی ها از دهانه واژن شما انجام می‌شود.

پزشک تشخیص می‌دهد که این عفونت ها از نوع قارچی هستند یا خیر بعد از آن مرتبط با نوع عفونتی که شما دارید، داروهای را برایتان تجویز می کند تا خیلی زود بهبود پیدا کنید.

وقتی که عفونت های قارچی پیشرفت می کنند نشانه های آن ها قبل به مراتب افزایش پیدا می‌کند و شبیه تر می شود.

علائم عفونت قارچی از خفیف تا متوسط و گاهی درد شدید شامل می‌شود و در برخی از مواقع خارش واژن سوزش واژن و لابیا ها احساس سوزش به خصوص در زمان مقابله در زمان اجرا کردن زخم درد باشند.

قرمزی و تورم لابیا ها دیده شده است؛ دانه های قرمز شدن ترشحات غلیظ سفید و بدون بگذارید ویتامین دی در واژن و ترشحات آبکی واژن همه این ها از نشانه های عفونت های قارچی واژینال هستند که بسیاری از خانم ها را درگیر می کند.

علائم عفونت قارچی واژن در بانوان

عفونت قارچی واژن
عفونت قارچی واژن

بسیاری از بانوان ممکن است در دوره ‌های مختلفی احساس خارش شدید در ناحیه واژن و لابیا‌ها داشته باشند که باید نسبت به آن حساسیت بیشتری به خرج داده و برای بررسی کامل به پزشک معالج مراجعه کنند.

وجود قارچ در ناحیه واژن در مواقع شدید تر باعث ایجاد تورم و التهاب میشود که ممکن است به دنبال آن خارش های پیوسته و زخم های متعددی به وجود آید که می ‌تواند میزان عفونت و خطرات جانبی را دو چندان نماید.

اگر برای یک بار به مشکلات عفونی و انواع قارچ در ناحیه واژن دچار شده اید، باید به طور پیوسته و پس از درمان معاینات لازم را انجام دهید تا از بروز مجدد آن خودداری کنید.

عوامل دیگری مانند رابطه جنسی، بارداری و عدم رعایت بهداشت فردی می‌ تواند عاملی برای به وجود آمدن عفونت قارچی در واژن باشد که باید هرچه سریع تر برای کنترل آن اقدامات لازم را انجام دهید.

از طرف دیگر بیماری‌های مختلفی مانند دیابت کنترل نشده می‌ تواند عاملی برای بروز این مسئله باشد. عفونت واژن بسیار خطرناک است و می‌ تواند در طولانی‌ مدت آسیب‌ های مختلفی را به اندام‌ های حیاتی شما وارد کند.

عفونت قارچی
عفونت قارچی

گاهی ممکن است انواع عفونت قارچی واژن در بدن بروز پیدا کند و با سرعت بسیار بالا و در کوتاه مدت خود به خود درمان شود، این عامل نشأت گرفته از سیستم ایمنی قوی بدن شما خواهد بود.

اما اگر دچار ضعف سیستم ایمنی هستید بهتر است که با مشاهده علائم اولیه عفونت قارچی واژن به پزشک مراجعه کرده و درمان خود را هر چه سریع تر آغاز کنید.

اگر راه های درستی در پیش بگیرید، عفونت قارچی واژن طی مدت زمان کوتاه به خوبی بهبود یافته و از بازگشت مجدد آن جلوگیری خواهید کرد.

علاوه بر موارد ذکر شده عفونت قارچی واژن دارای علائم دیگری است، که چند مورد از آنها را که معمولاً در بین بانوان شایع تر را است برای شما بازگو می ‌کنیم.

علاوه بر سوزش و خارش در ناحیه واژن ممکن است در هنگام ادرار و یا رابطه جنسی احساس سوزش و یا درد شدید در ناحیه واژن داشته باشید که باید بدانید این اصلاً طبیعی نبوده و باید به پزشک مراجعه کنید.

گاهی ممکن است احساس درد در نواحی شکم خود داشته باشید که نباید نسبت به آن بی تفاوت باشید‌.

بسیاری از متخصصان پوست همواره معتقد است که هرگونه جوش و التهاب در دیگر نواحی بدن ممکن است نشأت گرفته از عفونت قارچی واژن باشد به همین دلیل است که شما باید به طور مرتب و به دفعات در طی سال ناحیه واژن را مورد بررسی قرار داده و آسیب‌ های احتمالی را در صورت وجود درمان نمایید.

پیشگیری از بروز عفونت قارچی واژن

عفونت قارچی واژن
عفونت قارچی واژن

بسیاری از متخصصان همواره تاکید دارند که اگر افراد بتوانند بهداشت فردی را با روش ‌های کاملاً اصولی در پیش بگیرند، می ‌توانند از بروز عفونت قارچی واژن و دیگر بیماری‌ ها به خوبی جلوگیری نمایند.

بهتر است که در قدم اول از لباس زیر های پلاستیکی و تنگ استفاده نکنید و بهترین گزینه برای محافظت از ناحیه واژن پوشیدن لباس های آزاد و پنبه ای و نخی خواهد بود، که از بروز حساسیت جلوگیری کرده و با انتقال هوا و تجمع رطوبت در این ناحیه حساس جلوگیری می کند.

بهتر است که برای شستشوی ناحیه واژن از شوینده های مربوطه استفاده کنید.

این شوینده‌ ها بافتی بر اساس آب دارند و با استفاده از آنها هرگز رطوبت طبیعی ناحیه واژن دچار اختلال نشده و عاملی برای بروز عفونت قارچی واژن خواهد شد.

همچنین بهتر است هنگام انجام دوش واژینال از شوینده های مربوطه و مناسب ناحیه واژن استفاده کنید تا بتوانید با حفظ رطوبت این منطقه باکتری‌ های مفید را از بین نبرده و واژن را دچار خشکی و آسیب‌ های جانبی نکنید.

نکته دیگری که همواره بانوان به طور مرتب با آن سر و کار دارند، استفاده از انواع پد بهداشتی و تامپون در دوران قاعدگی می باشد.

متخصصان همواره تاکید فراوانی دارند که بانوان باید طی ساعات مشخص شده و کوتاه، پد بهداشتی خود را عوض کرده و از ایجاد رطوبت و آلودگی در ناحیه واژن خودداری کنند.

توجه داشته باشید که بهتر است در طول دوره قاعدگی از وان حمام استفاده نکنید زیرا می تواند باعث انتقال میکروب و آلودگی ها به داخل واژن شده و به دنبال آن می تواند باعث بروز عفونت های قارچی واژن گردد.

نکته دیگری که همواره می توانید به آن توجه کنید، خشک کردن ناحیه واژن پس از هر بار شستشو و استحمام می باشد. بهتر است که با دستمال های کاملاً لطیف ناحیه مورد نظر را خشک کرده و اگر لباس زیرتان خیس یا مرطوب است هر چه سریع تر برای تعویض آن اقدام کنید.

همچنین بهتر است که در دوران قاعدگی از قرار گرفتن در استخرها و آب آلوده جلوگیری نمایید. با رعایت این روش‌ های ساده می‌توانید سلامت خود را حفظ کرده و از انواع عفونت قارچی واژن در امان بمانید.

درمان عفونت قارچی واژن

به محض آن که متوجه علائم اولیه عفونت قارچی واژن مواجه شدید، بهتر است که بدون درنگ به پزشک مراجعه کرده و بررسی‌ های اولیه را به طور دقیق انجام دهید.

پزشک معالج در قدم اول ناحیه واژن را معاینه کرده و در صورت صحت مشکلات ذکر شده، اقدام به دارو درمانی می کند.

در موارد خفیف ‌تر پزشک ممکن است کرم های مخصوص را برای خارج کردن عفونت از ناحیه واژن برای شما تجویز کند، اما در موارد شدید تر باید آنتی بیوتیک های قوی را طی مدت زمان مشخص شده مصرف کنید.

باید بدانید که آنتی بیوتیک ها می توانند هر نوع عفونت قارچی واژن را درمان کنند اما از بروز مجدد آن جلوگیری نخواهند کرد و شما باید با رعایت بهداشت فردی از بروز چنین عارضه ای جلوگیری نمایید.

یکی از ساده‌ ترین راه کارهایی که برای درمان عفونت قارچی وجود دارد، رعایت بهداشت فردی می باشد. بهتر است که شما همه روزه واژن را با مواد شوینده مخصوص شستشو داده و از لباس زیر های نخی و پنبه استفاده کنید.

بهتر است که بهداشت را در انجام روابط جنسی به طور دقیقا رعایت کنید تا بتوانید از بروز مجدد و یا تشدید عفونت قارچی واژن جلوگیری نمایید.
شاید برای شما جذاب باشد:

لابیاپلاستی

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر فرنوش کاشانی

پیج اینستاگرام دکتر فرنوش کاشانی

کانال آپارات دکتر فرنوش کاشانی

کانال نماشا دکتر فرنوش کاشانی

———————————————————–