سندروم تخمدان پلی کیستیک

سندروم تخمدان پلی کیستیک چیست؟

سندروم تخمدان پلی کیستیک
سندروم تخمدان پلی کیستیک

از اختلالات مهم که امروز به وجود آمده است و ناشی از اختلال هورمونی است سندروم تخمدان پلی کیستیک است این سندروم شامل تمام علائم است که فرد در قسمت تناسلی خود احساس می کند و علائم آن فرق می کند.

درد سندروم تخمدان پلی کیستیک در واقع یک اختلال شایع هورمونی است که معمولاً ۱۵ تا ۲۰ درصد بانوان به آن دچار می‌شود.

علائم مختلفی دارد و ممکن است به تنهایی این علائم مشاهده نگردد.

همچنین اکثر افرادی که به این سندروم مبتلا می شوند. علائمی در آنها وجود ندارد و باید با روش‌های گوناگون این علائم شناسایی شود.

بانوانی که به این بیماری مبتلا می شوند معمولا قاعدگی های بلند مدت و طولانی و نامنظم با خونریزی بسیار زیاد دارد. به دلیل بالا بودن هورمون مردانه به نام اندروژن در اکثر این بانوان مشاهده می شود.

که احتمال بارداری در افراد را کم می‌کند و با به وجود آمدن جوش های عفونی و چرکی پوست های چرب و رشد مو های زائد بدن و ریزش مو خودشان را نشان می دهند. سندروم پلی کیستیک یکی از بیماری های زنان است که بسیار شایع است.

عوامل مختلف باعث به وجود آمدن آن می‌شود و همچنین راه های درمان و پیشگیری وجود دارد در این مقاله می خواهیم شما را با علائم و عوارض این بیماری آشنا کنیم بنابراین تا انتها این متن را بخوانید.

PCO مخفف چیست؟

سندروم تخمدان پلی کیستیک
سندروم تخمدان پلی کیستیک

سندروم تخمدان پلی کیستیک مخفف کلمه انگلیسی Polcystic overy syndromepcos است که یکی از شایع‌ترین بیماری ها در بین بانوان است و باعث نازایی افراد می شود.

نامگذاری این سندروم به دلیل وجود تخمدان های بسیار بزرگ است که در داخل هر یک از این تخمدانها کیست های کوچک و بزرگی وجود دارد و باعث درد و نازائی فرد می‌شود و معمولاً با استفاده از عمل جراحی از بین میرود.

این کیست ها در خارج از تخمدان قرار گرفته اند و باعث اختلالات قاعدگی در بدن فرد می شود و علائم مختلفی دارد.

اگر این بیماری درمان نشود باعث به وجود آمدن سرطان و غدد مختلف در قسمت رحم و تخمدان میشود.

معمولاً بانوان اگر اینکه دیر عادت ماهانه شوند احتمال مبتلا شدن به این بیماری در آنها وجود دارد. همچنین استفاده از داروهای مختلف دیابت، فشار خون و تیروئید منجر به افزایش سندروم تخمدان پلی کیستیک می شود.

علت به وجود امدن دقیق این تخمدان هنوز مشخص نیست اما عواملی در به وجود آمدن آن سهیم هستند.

نشانه های تخمدان پلی کیستیک:

 • نشانه های تخمدان پلی کیستیک بسیار زیاد است و اگر هر یک از این نشانه ها را داشتید حتما به پزشک مراجعه کنید و به درمان و از بین بردن آن بپردازید.
 •  مثل ریزش موی سر مردان که باعث طاسی در قسمت پس سر و کناره گوش هم می شود.
 • به وجود آمدن موهای زائد ضخیم مثل موهای مردانه که در قسمت چانه و قسمت دو طرف صورت و همچنین قفسه سینه و شکم وجود دارد.
 • بانوان فقط ۷ ماه در سال پریود می شوند و مدت خونریزی بسیار طولانی مدت است.
 •  افزایش وزن بسیار زیاد و چاق شدن بیش از حد و به وجود آمدن هیکل مردانه.
 •  به وجود آمدن انواع بیماری های پوستی مثل بیماری صدفی، بیماری پولکی، اگزما و آکنه.
 •  به جود آمدن سطح بالای هورمون اندروژن که باعث ایجاد درد در قسمت های مختلف بدن میشود.
 •  باردار نشدن و اختلال در هورمون بارداری به‌گونه‌ای که با مصرف دارو برطرف نمی شود اما گاهی با استفاده از عمل درمان می گردد.
 •  اگر بعد از اینکه به سن بلوغ رسید و پریود شدید ناگهان وزن اضافه گرفتید احتمال اینکه به تخمدان پلی کیستیک مبتلا شده باشید خیلی زیاد است.
 •  قاعدگی های نامنظم نشان دهنده این بیماری هستند و ممکن است شکل نامنظم به وجود بیاورند و خون ناشی از دوره قاعدگی بسیار زیاد باشد.
 •  بالا بودن اندروژن در هورمون های بدن شما باعث میشود که شکل ظاهری بدن تغییر یابد. معمولاً باعث چاق شدن در قسمت شکم و پهلو میشود. هر وقت به هر یک از این علائم دچار شدید سریعاً به پزشک مراجعه کنید.

علائم تخمدان پلی کیستیک

سندروم تخمدان پلی کیستیک
سندروم تخمدان پلی کیستیک

این بیماری همانند بیماری های دیگر عواملی در به وجود آمدن آن سهیم هستند و باعث می گردد که در قسمت تخمدان عوامل مختلفی باعث به وجود آمدن پلی کیستیک شود.

هنگامی که هورمون های مختلف از طریق ترشحات زرد رنگ از ناحیه واژن خارج شود نشان دهنده بیماری در قسمت تخمدان در افراد است.

تخمدان ها معمولاً دارای استروژن و پروژسترون هستند و با استفاده از این هورمون ها کار می کند و باعث بارور شدن افراد می شود.

همچنین اگر اختلال در هر یک از این هورمون ها به وجود بیاید باعث ایجاد تخمدان پلی کیستیک می شود.

ممکن است هیپوفیز در مقادیر بالایی ترشح شود و باعث گردد که آندروژن در قسمت تخمدان زیاد شود. عوامل دیگری باعث به وجود آمدن این بیماری می‌شود از جمله:

انسولین یکی از هورمان هایی به حساب می‌آید که توسط قسمت پانکراس تولید می‌شود و به سلول‌های بدن اجازه می‌دهد که از گلوکز یا همان قند استفاده کند.

قطعا باعث تولید انرژی در بدن افراد می‌شود و اگر فرد بدن مقاوم داشته باشد انسولین بالا باعث به وجود آمدن هورمون اندروژن میگردد و همین اندروژن هم باعث به وجود آمدن بیماری پلی کیستیک تخمدان میشود.

یکی دیگر از عواملی که باعث ایجاد این بیماری می گردد درجه و میزان پایین التهاب است همانطور که می دانید گلبول های سفید خون نقش بسیار مهمی در بدن ایفا می‌کند و باعث می‌شود که بدن به مبارزه با عفونت های مختلف برود و با استفاده از بعضی از داروها می‌تواند این التهابات کم شود.

گلبول های سفید باعث ایجاد عوامل مختلف می گردد و منجر می گردد که انسولین در رگ های خون جمع شود و تحقیقات نشان می دهد که افرادی که به التهاب مبتلا هستند احتمال به وجود آمدن تخمدان پلی کیستیک در آنها زیاد است.

وراثت یکی از عواملی است که باعث انتقال این بیماری از فرد به فرد دیگر می شود. اگر مادر، مادر بزرگ، خاله و عمه شما به این بیماری ها مبتلا هستند احتمال اینکه شما هم به این بیماری مبتلا شوید بسیار است بنابراین باید برای چکاپ مراجعه کنید.

یکی دیگر از عواملی که باعث رشد غیر نرمال جنین می شود به وجود آمدن هورمون‌های مختلف در بدن مادر است.

هنگامی که جنین در شکم مادر رشد می‌کند انسولین خون بالا می‌رود که همین منجر به افزایش التهابات در بدن می گردد که به وجود آمدن تخمدان پلی کیستیک کمک می کند.

چه خطراتی برای خانم های مبتلا به سندروم تخمدان پلی کیستیک به وجود می آید؟

برخی از از این خطرات اختلال در تخمک گذاری و عدم وقوع پریود های منظم ربط دارند و تخمک گذاری اتفاق نخواهد افتاد چرخه معمولی هورمون قطع و باعث می گردد که دیواره رحم در مرکز سطح ثابت استروژنی قرار بگیرد.

به این ترتیب لایه آندومتر بیش از حد زخمی خواهد شد و باعث خونریزی های غیرطبیعی در خانم ها  می گردد همچنین امکان دارد منجر به سرطان آندومتریوز هم شود یا امکان دارد مقدمه شروع تغییرات پیش سرطانی را فراهم کند.

علاوه بر عدم تخمک گذاری منظم می‌تواند ناباروری هم ایجاد نماید ضمن آنکه سندروم متابولیک در خانم های مبتلا به تخمدان پلی کیستیک شایع‌تر هم می شود.

علائم سندروم متابولیک مثل چاقی شکمی کلسترول بالا فشار خون بسیار بالا و مقاومت به انسولین در زمان دیابت است هر یک از این علائم خطر بیماری قلبی را بالا می برد نکته مهم این است که چاقی در خانه های مبتلا به این سندروم بسیار شایع تر است.

ناباروری در خانم هایی که سندروم تخمدان پلی کیستیک دارند چگونه درمان میشود؟

یکی از راه های درمان ناباروری در بیماران مبتلا به این سندروم و ایجاد تخمک گذاری با استفاده از دارو است.

استومیفن سیترات و لتروزول داروهای خوراکی هستند که برای تحریک تخمک گذاری در این نوع بیماری معمولا تجویز می گردد.

در صورت عدم موفقیت به وجود آمدن تخم گذاری با داروهای خوراکی امکان دارد پزشک معالجتان داروهای تحریک کننده تخمدان به نام گنادوتروپین تجویز کند و به دلیل اینکه امکان دارد هنگام استفاده از این داروها تحریک بیش از حد تخمدان به وجود بیاید لازم است.

در زمان استفاده از این دارو به صورت دقیق تحت کنترل پزشک قرار بگیرند اگر خانم اضافه وزن داشته باشد باید حتماً وزنش را کم کند که بهبود الگوی تخمک گذاری کمک کند و افزایش شانس باربری بالا برود.

داروهای حساسیت انسولین مثل متفورمین هم می‌تواند در افزایش شانس بارداری کمک بسیار زیادی کند و علاوه استفاده از متفورمین کاربرد قطر ابتلا به دیابت یا سندروم را کاهش دهند.

عوارض تخمدان پلی کیستیک

سندروم تخمدان پلی کیستیک
سندروم تخمدان پلی کیستیک

اگر این بیماری در بدن افراد به وجود بیاید باعث ایجاد عوارض مختلفی در افراد می شود یکی از این عوارض به وجود آمدن دیابت نوع ۲ است.

دیابت نوع ۲ یکی از بیماری‌های بسیار خطرناک است که باعث می شود فرد با این بیماری مواجه شود و کارهای روزمره خود را تواند انجام دهد.

تخمدان پلی کیستیک در پی به وجود آمدن این بیماری به وجود می‌آید.

یکی دیگر از عوارض آکنه با استفاده از جوش های مختلف صورت می‌گیرد که باعث ایجاد لکه های زشت و زننده در سطح پوست می گردد که با خارش سوزش و خونریزی همراه است.

از دیگر عواملی که درپی مبتلا شدن به پلی کیستیک به وجود می‌آید بالا رفتن فشار خون است.

قرص های بیماری پلی کیستیک به گونه‌ای ساخته شده است که باعث بالا رفتن فشار خون می شود.

بنابراین اگر به فشارخون مبتلا هستید و می خواهید از قرص های پلی‌کیستیک استفاده کنید به شما پیشنهاد می کنیم که حتماً به پزشک متخصص بگویید که به فشارخون مبتلا هستید تا ایشان شما را راهنمایی کنند.

در پی استفاده از داروهای پلی کیستیک و مبتلا شدن به این بیماری احتمال به وجود آمدن کبد چرب در شما بسیار زیاد است.

همچنین ممکن است نفس شما در هنگام خواب برود و خونریزی های غیر معمولی داخل رحم و خارج از رحم اتفاق بیفتد.

همچنین یکی از عوارض پلی کیستیک ایجاد سرطان دیواره رحم است که با مقادیر زیادی استروژن همراه است و باعث افزایش دیابت در دوران بارداری می شود.

بنابراین این بیماری عوارض بسیار مختلفی دارد و فردی که به این بیماری مبتلا می شود باید تمام جوانب را در نظر بگیرد و متناسب با اختلالات که در بدنش به وجود آمده است به درمان آن بپردازد.

از دیگر عواملی که ممکن است در پی مبتلا شدن به بیماری تخمدان پلی کیستیک به وجود بیاید خونریزی‌های غیرطبیعی رحم است به صورتی که ممکن است یک تا سه ماه پشت سر هم دچار پریود یا عادت ماهانه شود و باعث بالا گرفتن قسمت های استروژن در بدن می‌شود.

همچنین افسردگی و اضطراب یکی از عوارض بسیار مهمی است که در پی این بیماری رخ می‌دهد.

افرادی که دچار پانیک عصبی می‌شود ممکن است به این بیماری مبتلا شده باشداین افراد ممکن است نتوانند باردار شوند و اگر باردار شوند خطر حاملگی آنها بسیار زیاد است و باعث می شود که بچه شان مرده به دنیا بیاید.

بنابراین بهتر است تمام این عوامل زیر نظر پزشک متخصص صورت گیرد.

علت تخمدان پلی کیستیک

سندروم تخمدان پلی کیستیک
سندروم تخمدان پلی کیستیک

عوامل مختلف موجب به وجود آمدن تخمدان پلی کیستیک یا همان تنبلی تخمدان هستند از جمله وقتی که هورمون انسولین بالا می‌رود و به اندازه در بدن تولید نمی شود باعث به وجود آمدن بیماری پلی کیستیک می شود و توانایی فرد را مختل می‌سازد و منجر می‌شود که فرد همیشه بی حال و بی انرژی باشد.

پانیک عصبی باعث به وجود آمدن این بیماری می شود مثلاً هنگامی که از بدن فرد هورمون‌های مختلف سفیدی خارج می شود باعث به وجود آمدن تخمدان پلی کیستیک می‌شود.

یکی از مهمترین عواملی که منجر به ایجاد تخمدان پلی کیستیک در بدن می‌شود کیست است. کیست عامل بسیار مهمی در ایجاد به وجود آمدن تنبلی تخمدان است.

افراد زیادی که از این بیماری رنج می برند معمولاً اضطراب همراه دارند.

افرادی که به این بیماری مبتلا شده اند دارای بیماری طحال هستند و گلبولهای سفید آنها مختل شده است و به اندازه کافی نیست احتمال مبتلا شدن به بیماری وجود دارد معمولا افرادی که در سنین کم دچار گرگرفتگی تب و لرز فراوان همراه با درد قسمت واژن می شود احتمال اینکه به بیماری تنبلی تخمدان مبتلا شده باشند بسیار زیاد است.

تشخیص تخمدان پلی کیستیک

این بیماری‌ها مانند بیماری های دیگر انواع روش های مختلفی برای شناسایی آن ها وجود دارد. یکی از آنها معاینه فیزیکی و جسمانی فرد است.

این روش از بهترین روش های پزشکی است که وی اطلاعات مهم مثل نوع بیماری خاص، سلامت قلب و فشار خون و … را در فرد مورد بررسی قرار می‌دهد و پی می برد که آیا فرد به سندروم تخمدان پلی کیستیک مبتلا شده است یا خیر.

معاینه لگن یکی از معایناتی است که با استفاده از ا ابزارهای مختلف صورت می‌گیرد و به معاینه لگن می پردازد که با نشان می دهد که آیا توده ای در قسمت تخمدان رشد کرده است یا خیر.

آزمایش خون از جمله عواملی است که نشان دهنده مبتلا شدن به پلی کیست است. این آزمایش با استفاده از نمونه مقداری از خون انجام می‌گیرد که در آن ناهنجاری‌ های قاعدگی و افزایش هورمون های آندروژن را نشان می دهد.

اگر از میزانی بالاتر باشد پزشک متخصص متوجه می شود که فرد به تخمدان پلی کیستیک مبتلا شده است.

سونوگرافی یکی از روش های بسیار خوب برای نشان دادن تخمدان پلی کیستیک است. با استفاده از سونوگرافی مشخص می‌شود و به این طریق است که پزشک سونوگرافی با استفاده از دستگاهی به نام پروپ از طریق واژن آن را به داخل بدن می فرستد و بر روی صفحه کامپیوتر نشان می دهد که آیا فرد به پلی کیستیک مبتلا شده است یا خیر.

یکی از دیگر روش هایی که نشان می دهد فرد در ناحیه تخمدان دچار بیماری هایی شده است نمونه برداری از خون دوره ماهانه است در خون نشان داده می‌شود که آیا کیست در قسمت های تخمدان رشد کرده و اندازه یه کیست چقدر است.

آزمایش هورمونی یکی از روش های مهم در تشخیص تخمدان پلی کیستیک است که هورمون ‌های مختلفی که در بدن زن به وجود آمده است را مورد بررسی قرار می دهد که عبارت است از:

 •  تیروئید
 • قند
 • کلسترول
 • پرولاکتین و غیره

درمان سندروم تخمدان پلی کیستیک

سندروم تخمدان پلی کیستیک
سندروم تخمدان پلی کیستیک

درمان این سندروم بیشتر برای از بین بردن اختلالاتی مثل آکنه، چاقی، ناباروری، رشد غیرطبیعی و بیش از حد موهای زائد است.

معمولاً پزشکان متخصص در زمینه تنبلی تخمدان داروهای خاصی را تجویز می‌کند و با استفاده از این داروها تا حدودی این بیماری ها را کنترل می کند.

یکی از راه های درمان سندروم تخمدان پلی کیستیک تغییر در به وجود آمدن نوع زندگی است که پزشک توصیه می کند استفاده از غذاهای کم کالری و همچنین سالم را به جای غذاهای فست فود جای دهید.

به صورت منظم ورزش کنید و تا می توانید وزن خود را کم کنید. همچنین اگر درصد کمی هم از وزن فرد کم شود فرد روند بهبود در بدنش را میفهمد.

قرص جلوگیری از بارداری به کم کردن هورمون اندروژن در بدن کمک می‌کند. این قرص درمان نمی کند بلکه فقط علائم مختلف پلی کیستیک مثل ریزش مو، به وجود آمدن موهای زائد و بی نظمی عادت ماهانه و التهاب را کم می‌کند و با این مصرف این داروها بسیاری از عوارض از بین می‌رود.

همچنین از مبتلا شدن به سرطان رحم جلوگیری می کند.

داروهای ضد هورمون مردانه به دلیل انکه اندروژن مردانه را کم می کند و استروژن را در بدن فرد از بین می برد.

دکتر تا سه دوره برای فرد استفاده از داروهای ضد هورمون مردانه را می نویسد.

پروژسترون یکی از هورمون های بسیار مهم در بدن بانوان است که مصرف این آمپول و قرص ها باعث به وجود آمدن سیکل منظم در دوره عادت ماهانه فرد می شود.

از داروهایی که بسیار مهم است متفورمین است. متفورمین در تنظیم نمودن عادت ماهانه بسیار نقش دارد. همچنین انسولین بدن را افزایش می دهد و قند خون در بدن را کم می‌کند و باعث می‌شود که عوارض و علائم بیماری تخمدان و تنبلی تخمدان از بین برود.

متفورمین یک داروی ضد استروژن است که جزو داروهای خوراکی است و باعث هماهنگ نمودن قاعدگی می شود.

لتروزول از جمله قرص های مفید برای از بین بردن درد کمر پلی کیست تخمدان است.

لیزر موی زائد یکی از بهترین روش ها برای از بین بردن موهای زائد در صورت و چانه است و بعد از چند جلسه از بین‌ می رود.

استفاده از آنتی بیوتیک ها کمک می کند تا کیست و عفونت های مختلف که در رحم و تخمدان که وجود دارد از بین برود.

اگر فردی هدفش باردار شدن است به آنها توصیه می‌شود که از داروهای هورمونی برای از بین بردن علائم تنبلی تخمدان استفاده شود.

قرص های ضدبارداری که به صورت خوراکی در تمام داروخانه ها وجود دارد برای از بین بردن جوش و آکنه که در بدن به وجود آمده است می باشد.

بسیار مفید است همچنین این بیماری مدل های فراوانی دارد و به راحتی درمان می گردد.

افرادی که مدت های زیادی در پریودشان تاخیر ایجاد شده است با تزریق آمپول استروژن می توانند عادت ماهانه شان را تنظیم کنند.

همچنین پیاده روی یکی از عواملی است که باعث می‌شود تا خون آنها تنظیم گردد و به شناسایی نوع تخمک کمک می شود.

دارو درمانی یکی از روش هایی است که باعث تحریک تخمدان می شود و باعث می گردد که تخمک بارور شود. لاپاراسکوپی معمولاً ۶ ماه طول می کشد که تمام کیست هایی که در تخمدان وجود دارد از بین برود.

ivf  از روش هایی است که افرادی که باردار نمی شوند و مبتلا به سندروم تخمدان هستند با استفاده از این روش می توانند به راحتی بچه دار شوند و تخمک را بارور کنند. تنبلی تخمدان در دو نوع ضعیف و قوی وجود دارد.

افرادی که میزان تنبلی تخمدان آن ها از سه بیشتر باشد احتمال باردار شدن آنها بسیار کم است و کسانی که میزان تنبلی تخمدان نشان از دو کمتر باشد به راحتی می توانند بچه دار شوند.

چه خطراتی زنان مبتلا به PCO را تهدید می کند؟

سندروم تخمدان پلی کیستیک
سندروم تخمدان پلی کیستیک

مبتلا شدن به این بیماری اختلالات زیادی در زندگی و بدن فرد به وجود می آورد از جمله اینکه دوران پریود و عادت ماهانه اش از حالت نظم در می آید و با تخمک گذاری ترکیب می شود و همچنین هورمون های نرمال از بین می‌ رود و دیواره های مختلف رحم را تحت تاثیر قرار می دهد.

میزان این هورمون ها معمولاً ثابت است و اگر استروژن در بدن از حدی پایین تر شود باعث ایجاد درد و از بین رفتن پریود می شود. همچنین این بیماری باعث ایجاد بیماری ‌های مختلفی مثل سرطان می گردد.

سرطان سینه، سرطان دهانه رحم، سرطان واژن و رحم از جمله سرطان هایی هستند که در پی به وجود آمدن این بیماری به وجود می آید.

یکی از سرطان هایی که معمولاً در افرادی که دچار تنبلی تخمدان هستند به وجود می‌آید سرطان آندومتر است.

این سرطان باعث ایجاد درد و از بین رفتن باروری در خانم ها می شود و به همین دلیل افراد توصیه می‌کنند که بیماری تنبلی تخمدان را جدی بگیرند.

اگر فردی به سندروم تخمدان پلی کیستیک مبتلا شده باشد در زمان بارداری باید همه مراقبت های که پزشک گفته است را انجام دهد زیرا ممکن است فرد اگر قوانین را رعایت نکند بارداری خارج از رحم اتفاق بیفتد و یا حتی بچه مرده به دنیا بیاید.

آیا PCOS یک بیماری تخمدان است؟

سندروم تخمدان پلی کیستیک
سندروم تخمدان پلی کیستیک

تنبلی تخمدان یکی از شایع ترین بیماری ها در میان دختران و بانوان به حساب می‌آید که اگر به موقع به آن رسیدگی نشود علائم و عوارض بسیار زیادی به دنبال دارد.

یکی از علائم و عوارض که بعد از مبتلا شدن به بیماری تنبلی تخمدان در فرد به وجود می آید و از شایع‌ترین بیماری‌ها در افراد است نازایی است.

تنبلی تخمدان اگر به موقع به آن رسیدگی نشود و به حرف های پزشک متخصص گوش داده نشود باعث ایجاد بیماری های مختلفی در بدن فرد می شود.

این بیماری اگر درمان نشود کیست به دیگر نقاط بدن می رود و شروع به رشد کردن می‌کند و زندگی فرد را مختل می سازد.

تنبلی تخمدان اگر به موقع درمان شود و تمام نکات پزشکی عمل شود فرد می‌تواند به راحتی باردار شود. یکی از بیماری های شایع است که اگر به موقع به آن رسیدگی نشود ممکن است به بیماری‌های بدخیم سرطانی ختم شود.