اطلاعاتی در مورد زایمان طبیعی

یکی از مراحل اصلی زندگی بانوان، بارداری و زایمان می باشد. زایمان طبیعی امری شایع در بین بانوان است که اکثریت ترجیح می‌ دهند بین عمل های طبیعی و سزارین، زایمان طبیعی را انتخاب کنند.

زایمان طبیعی با سیستم بدن مادران همخوانی کامل دارد و فرآیند آن به صورت کاملاً غیر ارادی انجام میشود.

دردی که هنگام زایمان طبیعی مادر متحمل میشود، بسیار سنگین و نگران کننده است که البته بدن بانوان کشش تحمل این حجم از درد را برای مدت محدود دارد و مادران می توانند به راحتی زایمان طبیعی را به اتمام برسانند.

توجه داشته باشید که زایمان طبیعی زمان و شیوه مشخصی ندارد و به محض شروع درد های پیوسته باید به پزشک مراجعه کرده و فرایند زایمان طبیعی انجام شود.

لازم است بدانید که زایمان طبیعی نیز از حساسیت ویژه‌ ای برخوردار است و باید نسبت به آن آگاهی کامل داشته باشید تا بتوانید در صورت بروز درد های مختصر حاصل از زایمان، به بیمارستان و یا مطب دکتر فرنوش کاشانی مراجعه نمایید.

فواید زایمان طبیعی

زایمان طبیعی
زایمان طبیعی

قطعاً ساختار بدن انسان ها به گونه ای است که برخی اتفاقات و فرایند ها به صورت طبیعی اتفاق می افتند.

به عنوان مثال زایمان طبیعی به گونه ای در بدن مادران تعبیه میشود که کاملاً غیر ارادی بوده و هنگام انجام این فرایند بدن مادر و نوزاد نیز در این فرآیند دخالت خواهند داشت، که با کمک یکدیگر می ‌توانند فرآیند زایمان طبیعی را به سلامت پشت سر بگذارند.

زایمان طبیعی روندی کاملاً طبیعی است و سیستم جسمانی مادر هرگز دستکاری نشده و پزشکان نیاز به ابزار و سیستم خاصی نخواهند داشت. از مهمترین فواید زایمان طبیعی می توان به سلامت نوزاد اشاره کرد.

اگر کودکان از کانال زایمان خارج شوند، قطعاً باکتری های مفید را در این مسیر دریافت می کنند و در بزرگسالی نیز می توانند باعث حفظ سلامت آنها شوند.

در روند بارداری مایعاتی به ریه نوزاد وارد میشود که اگر پس از زایمان در ریه نوزاد باقی بمانند، می تواند باعث بروز بیماری ها و عارضه های شدید شود. روند زایمان طبیعی به گونه ایست که زمانی که نوزاد در فشار قرار می ‌گیرد، این مایع از ریه او کاملا خارج میشود.

از طرف دیگر هر گونه جراحی و سزارین ممکن است آسیب های احتمالی را برای مادر و نوزاد به همراه داشته باشد، اما زایمان طبیعی به گونه‌ای است که شما از هرگونه خسارت و جراحات در امان خواهید بود، که البته این موضوع برای نوزادان نیز فواید بیشتری به همراه دارد.

نکته مهمی که باید در مورد زایمان طبیعی بدانید، این است که مادر پس از زایمان بلافاصله می‌ تواند اقدام به شیردهی کرده و درد های پس از زایمان را فقط تا چند ساعت متحمل میشود.

به عنوان مثال اگر زایمان طبیعی در ابتدای روز انجام شود، قطعاً شما تا پایان روز از مراکز درمانی مرخص خواهید شد و دوره مراقبت شما فقط چند ساعت بیشتر طول نمی کشد.

نکته قابل توجه در مورد فواید زایمان طبیعی این است که شما لازم به دریافت بیهوشی و مواد بی حسی موضعی نخواهید بود، قطعاً هر نوع ماده دارویی که به بدن انتقال پیدا کند، می تواند عوارض جانبی را در طولانی مدت برای افراد به همراه داشته باشد.

اما زایمان طبیعی بدون هیچ ماده اضافه و تزریقات دارویی انجام میشود، که قطعاً برای سلامت شما مفید بوده و عوارض جانبی را در پی نخواهد داشت.

لازم به ذکر است که هزینه کمتری بابت زایمان‌ های طبیعی پرداخت میشود. بسیاری از متخصصان و پزشکان بر این باورند که اگر نوزاد از طریق زایمان طبیعی به دنیا بیاید، از خطر ابتلا به آسم، چاقی و دیگر بیماری ها در امان خواهد بود.

زایمان طبیعی اگر با شیوه‌ های درست انجام شود، هم برای مادر و هم برای نوزاد راحت تر و بی خطر تر خواهد بود.

مراحل زایمان طبیعی

در این مرحله دردهای مادر به تدریج شروع می‌شود و تا زمانی ادامه پیدا می کند که رحم  کاملاً باز شود در مرحله اول شامل سه فاز می شود درخواست اول در مرحله اول درد های مادر  آغاز می شود و تا زمان ادامه پیدا می کند که رحم به حالت اول باز می شوند.

طولانی ترین مرحله در زایمان است این مرحله دارای سه فاز است که در روز های آغازین آن ممکن است ۸ تا ۱۲ سال زمان ببرد اولین درد های مادر در این مرحله آغاز می‌شود و احساس که مادر پیدا می کند این است که احساس می کند ؛ در حال نازل شدن است.

زمانی  که  این مرحله آغاز می‌شود باید آرامش را حس کنید و نیاز  نیاز به مراجعه به بیمارستان‌ها و مراکز درمانی نیست و باید هرچه ۱۲ ساعت در این مرحله باید خود را سرگرم کنید انرژی از دست رفته را با آب و وعده غذایی بسیار سبک به دست آورید سعی کنید  در طول شب اتفاق افتاد به خواب بروید.

یا اگر خوابتان نبود باید خودتان را سرگرم کنید باید بدانید که انقباضات که بر روی رحم در این مرحله اتفاق می‌افتد به تدریج افزایش پیدا می‌کند و انقباضات می‌دهد می‌تواند دردهای کمر اسپاسم های عضلانی در شکم احساس سفتی و فشار در ناحیه لگن را برایتان به همراه داشته باشند.

به اندازه ۳ سانتی متر باز می‌گردد احتمال پاره شدن کیسه آب وجود دارد.

برندهای فعال در مرحله بعد هستند که در دهانه رحم ۴ تا ۷ سانتی متر باز می شود با باز شدن دهانه رحم به طول ۶ سانتی متر در طرح فضایی پیدا می کند انقباض و بیشتر شود احساس کرد و در حال افزایش پیدا کند.

در این فاز لازم است که بیمار به بیمارستان و مرکز درمانی هستند مراجعه کنید انقباضات در این مرحله طولانی‌تر می‌شود قوی تر کند و آنها کم تر خواهد شد بهتر است در مرحله وضعیت تان را تغییر دهید اگر بتوانید پیاده روی کنید و آب خیلی زیادی بنوشید اگر در توانتان  هست حمام بروید.

بیشتر این درد در این مرحله به وجود امده است. درد های شدیدی هست که دهانه رحم از ۸ تا ۱۰ سانتی متر باز می شود مدت زمانی که مادر متحمل می‌شود چیزی حدود ۹۰ دقیقه است.

فواید زایمان‌طبیعی

زایمان طبیعی
زایمان طبیعی

همانطور که می دانید یکی از بهترین و بی خطر ترین روش های زایمان، زایمان طبیعی بوده که در این فرایند مادر و نوزاد همواره سلامت خود را حفظ کرده و فواید زیادی را برای آنها به همراه دارد. از مهمترین فواید زایمان طبیعی می توان به سلامت نوزاد اشاره کرد.

زمانی که نوزاد با فشار از کانال زایمان خارج میشود همه مایعات موجود در ریه او خارج شده و عوارض و علائم تنفسی را تا سالیان طولانی به همراه نمی‌ آورد، همین عامل باعث میشود تا سلامت نوزاد برای سال‌ ها تضمین شود و دیگر با مشکلاتی مانند آسم مواجه نخواهد شد.

از دیگر فواید زایمان طبیعی برای مادران می توان به دوره نقاهت بسیار کوتاه مدت اشاره کرد. مادرانی که زایمان طبیعی را انجام می دهند پس از زایمان دوره نقاهت بسیار کوتاهی دارند و می‌تواتند روند فعالیت های روزانه خود را آغاز کرده و مشکلات و آسیب‌ های مختلف را به همراه نخواهند داشت.

مادران پس از زایمان طبیعی سریعا وارد دوره شیردهی میشوند و الگوی شیردهی آنها با نظم خاصی پیش‌ روی پیدا می‌ کند، چنین شرایطی برای نوزاد بهتر بوده و از خطرات آسیب های احتمالی در امان می باشد.

مادر معمولا در هنگام زایمان طبیعی هوشیاری کامل داشته و از داروهای بیهوشی استفاده نمی کند، همین عامل باعث میشود تا عوارض داروی بیهوشی را تجربه نکرده و مشکلات پس از آن را به همراه نخواهد داشت.

زمانی که مادر وارد پروسه زایمان طبیعی میشود هورمونی در بدن او ترشح میشود که می‌ تواند به سلامت و زایمان کمک فراوانی کند. انجام زایمان طبیعی سلامت مادر را حفظ کرده و مادر سریعا به وضعیت عادی باز می گردد.

پس از زایمان طبیعی مادر هیچگونه زخم و بخیه را تجربه نکرده و در معرض مشکلاتی مانند عفونت قرار نخواهند گرفت، به همین دلیل است که متخصصانی که در این زمینه فعالیت دارند به همه مادران زایمان طبیعی را توصیه می کنند، مگر آنکه شرایط خاص برای زایمان طبیعی فراهم نباشد.

همین که مادر در روند زایمان طبیعی داروهای شیمیایی را دریافت نمی کند، سلامت شیر مادر پس از زایمان حفظ شده و تاثیرات منفی را بر روی نوزاد نخواهد داشت.

همواره توجه داشته باشید که اگر زایمان طبیعی تحت نظر پزشک متخصص انجام شود، مادر با کمترین عوارض و آسیب می تواند نوزاد خود را از رحم خارج کرده و همواره سلامت مادرانی که زایمان طبیعی انجام می‌ دهند نهایت پس از یک الی دو روز باز می گردد و می‌ توانند حتی فعالیت‌ های ورزشی را آغاز کرده و به تناسب اندام خود کمک کنند.

مادرانی که زایمان طبیعی را انجام می‌ دهند سلامت و شادابی بیشتری خواهند داشت و در معرض عفونت ها و آسیب های جانبی قرار نگرفته و می‌ توانند به راحتی از خود مراقبت کنند.

مادرانی که زایمان طبیعی را انجام می‌ دهند بلافاصله سلامتی خود را به دست آورده و برای انجام بسیاری از فعالیت‌ های خود می توانند به تنهایی اقدامات لازم را انجام دهند و نیاز به شخص دیگر نخواهد داشت.

هزینه ای که بابت زایمان طبیعی پرداخت میشود بسیار مناسب تر بوده و حتی مراکز بیمه بخش زیادی از این هزینه را تقبل می‌ کنند.

ارتباط افتادگی رحم با زایمان طبیعی

زایمان طبیعی
زایمان طبیعی

گاهی ممکن است برخی از مادران پس از زایمان طبیعی متوجه افتادگی رحم و مثانه خود شوند و احساس کنند که بیماری هموروئید آنها تشدید شده و ابراز ناراحتی می‌ کنند، که همواره باید به آن توجه کنید.

افتادگی رحم و مثانه و یا وجود هموروئید هیچ ارتباطی به زایمان طبیعی ندارد و همه این عوامل می ‌تواند ناشی از شرایط جسمانی ضعیف مادر باشد.

پزشکان و متخصصان تاکید دارند که پیش از بارداری و یا در دوران بارداری و پس از آن، ورزش های مربوط به ناحیه کر را به طور مرتب انجام دهید.

تقویت عضلات ناحیه رحم و شکم می تواند به سلامت بدن شما کمک شایانی کند و در طول زندگی از افتادگی رحم و مثانه جلوگیری خواهد کرد.

توجه داشته باشید که اگر دچار مشکل هموروئید هستید، ممکن است در زایمان طبیعی با فشار زیاد دچار خونریزی و درد های شدید تر شوید، پس اگر از چنین عارضه ای رنج می ‌برید بهتر است که با پزشک خود در میان بگذارید.

کاندید های زایمان طبیعی

در ماه های آخر بارداری پزشکان و متخصصان توصیه می‌ کنند که مادران باید طی فواصل زمانی کوتاه مرتبا وضعیت رحم و نوزاد را چک کنند تا در صورت بروز زایمان زودرس بتوانند اقدامات لازم را انجام دهند.

اما باید بدانید که در بین دو نوع زایمان طبیعی و زایمان سزارین، معمولا زایمان طبیعی در الویت قرار می گیرد و بسیاری از مادران تمایل دارند تا این فرآیند کم خطر را انجام دهند.

اما ممکن است زایمان طبیعی برای همه مادران گزینه مناسبی نباشد و برخی از افراد به دلیل داشتن شرایط جسمانی خاص باید از انجام زایمان طبیعی خودداری کنند.

پیش از انجام زایمان طبیعی وضعیت جسمانی مادر به طور کامل مورد بررسی قرار می گی، اگر به هر دلیل مادر دچار بیماری دیابت، فشار های قلبی و ابتلا به انواع عفونت باشد، بهتر است که عمل سزارین را انجام دهد و عمل زایمان طبیعی برای آن مناسب نخواهد بود.

نکته حائز اهمیت در مورد زایمان طبیعی علاوه بر سلامت مادر، نحوه قرار گرفتن جنین در رحم می باشد. برای زایمان طبیعی باید انقباضات رحم به صورت درست انجام گیرد و سر نوزاد در قسمت پایین رحم باشد تا مادر بتواند زایمان طبیعی را به درستی انجام دهد. اما اگر نوزاد دچار چرخش نشده باشد، باید عمل سزارین انجام شود و نمی توان با این شرایط نوزاد را با زایمان طبیعی از رحم خارج کرد.

با وجود مشکلات متعدد مانند هر گونه جراحی در دهانه رحم و یا سقط جنین و مشکلات هموروئید، مادر نمی تواند زایمان طبیعی را انجام دهد، زیرا این فرایند می ‌تواند باعث خونریزی های شدید در نواحی مختلف شود و بهتر است که فشار زایمان طبیعی به مادر متحمل نشود.

معمولا زایمان طبیعی برای نوزادان تکی انجام میشود. اگر دو یا چند جنین در رحم مادر وجود داشته باشد، پزشک معالج تاکید می کند که از انجام زایمان طبیعی منصرف شوید، زیرا انجام زایمان طبیعی می ‌تواند برای مادر مشکلات جدی تری را ایجاد کند و باید متحمل درد های بسیار شدید برای زمان طولانی باشد، هرچند که ممکن است سلامت نوزادان نیز به خطر بیفتد.

به طور کلی ممکن است مادر همه شرایط برای انجام زایمان طبیعی را داشته باشد، اما گاهی  نوزاد به دلیل موقعیت خاصش، با وجود زایمان طبیعی به خطر افتاده و سلامت آن دچار مشکل شود.

پزشک معالج حتماً باید نحوه اکسیژن رسانی به نوزاد را بررسی کند و در صورت بروز هر گونه مشکل باید زایمان طبیعی را به طور کل کنسل نماید.

همچنین اگر نوزاد وزنی بالا تر از حد طبیعی داشته باشد، ممکن است هنگام زایمان برای مادر مشکلاتی را به وجود آورد که قطعاً زایمان طبیعی در چنین شرایطی گزینه مناسبی نخواهد بود.

بررسی میزان درد در زایمان طبیعی

امروزه بسیاری از متخصصان بر این باورند که هیچ دردی بالاتر از درد زایمان وجود ندارد.

قطعاً درد زایمان برای مادران یکی از سخت ترین دوره های زندگی به شمار می ‌آیدف اما این درد بسیار کوتاه و موقتی خواهد بود و درد به وجود آمده در روند زایمان طبیعی به دلیل انقباضات و فشاری است که بر ناحیه لگن و رحم وارد میشود، که ممکن است برای مادر دردآور باشد.

اما باید بدانید که طبق گزارشات اعلام شده زمانی که زایمان به اتمام می‌ رسد و نوزاد از کانال خارج میشود، درد به طور کامل فروکش کرده و رحم به حالت اولیه خود باز می گردد.

میزان درد در زایمان طبیعی مشخص شده و قطعی نخواهد بود، زیرا هر فرد آستانه درد متفاوتی داشته و تا حدی می ‌تواند این درد ها را متحمل شود. اگر شما هم در شماره کسانی قرار دارید که آستانه دردتان زیاد است، بهتر است یا برای انجام فرآیند، زایمان طبیعی را انتخاب کنید زیرا عوارض و آسیب ‌های کمتری را به همراه خواهد داشت.

مراقبت های پس از زایمان طبیعی

یکی از مسائلی که ممکن است پس از انجام زایمان طبیعی برای مادران نگران کننده باشد، وجود بخیه های مختلف در کانال زایمانی می باشد. باید بدانید که بخیه برای همه افراد الزامی نخواهد بود اما ممکن است به هر دلیلی مادران در ناحیه کانال زایمان دچار پارگی شده و باید با استفاده از بخیه های بسیار ظریف کانال خروج نوزاد به حالت اولیه بازگردد.

بسیاری از بانوان احتیاج به بخیه نخواهند داشت، اما اگر در صورت بروز بخیه باید پس از زایمان مراقبت های لازم را به درستی انجام دهند.

چند ساعت پس از انجام فرایند زایمان طبیعی مادر از نظر جسمی و روحی به حالت اولیه باز می گردد و می تواند به راحتی فعالیت های روزانه خود را انجام دهد، اما بهتر است که برای مدت چند روز از هرگونه فعالیت سنگین به شدت اجتناب کنید.

پس از زایمان طبیعی شما می توانید مراقبت های مربوط به نوزاد، مانند شیردهی را به راحتی و بدون هیچ گونه درد انجام دهید.

همچنین اگر در کانال زایمان بخیه ‌هایی را داشتید بهتر است که از آنها به دور از هرگونه آلودگی به خوبی مراقبت کنید تا بتوانید سلامت خود را بازگردانید.

عدم مراقبت می تواند باعث بروز عفونت ها و آسیب های جدی تر شود. بهتر است که طبق خواسته پزشکتان در فواصل زمانی معین پس از زایمان برای چکاپ به مراکز درمانی مراجعه کرده و وضعیت خود را همواره مورد بررسی قرار دهید.

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر فرنوش کاشانی

پیج اینستاگرام دکتر فرنوش کاشانی

کانال آپارات دکتر فرنوش کاشانی

کانال نماشا دکتر فرنوش کاشانی

———————————————————–