اطلاعات جامع در مورد زایمان سزارین

قطعاً یکی از مهمترین فرآیند هایی که ممکن است در طول زندگی بانوان به دفعات پیش بیاید، عمل‌ هایی هستند که برای خروج نوزاد از رحم اتفاق می ‌افتند. زایمان سزارین نقطه مقابل زایمان طبیعی می باشد.

گاهی ممکن است شرایط زایمان طبیعی برای مادر فراهم نبوده و پزشکان مجبور به جراحی سزارین برای خروج نوزاد از رحم مادر می باشند.

زایمان سزارین رایج ترین نوع عمل جراحی بزرگ در بین زنان می باشد، که یکی از راه‌ های ایمن برای به دنیا آوردن نوزادان به شمار خواهد آمد.

قطعاً زایمان سزارین عمل بسیار بزرگ و پیچیده ای است که البته پزشکان می توانند این عمل مهم و حیاتی را با سلامت کامل به اتمام برسانند.

انجام زایمان سزارین فقط به توصیه پزشکان و طبق شرایط خاصی انجام میشود و در صورتی که مادر قادر به انجام زایمان طبیعی نباشد و یا وضعیت جنین مساعد نباشد، می ‌توانند زایمان سزارین را انجام دهند.

چند عامل مهم برای انجام زایمان سزارین

زایمان سزارین
زایمان سزارین

امروزه بسیاری از متخصصان و پزشکان تاکید فراوان بر این مسئله دارند که بهتر است مادران برای خروج نوزاد از رحم از زایمان طبیعی استفاده کنند، زیرا زایمان‌ سزارین می تواند عملی بسیار سخت بوده و آسیب‌ های مختلف را برای مادر به همراه داشته باشد.

پزشکان معتقدند که عمل سزارین فقط در وضعیت های ضروری باید انجام شود. یکی از مهمترین عواملی که باعث انجام زایمان سزارین میشود، نحوه قرار گرفتن نوزاد در رحم می باشد.

اگر جنین به صورتی قرار بگیرد که نتوانند آن را به حالت طبیعی خارج کنند، باید از سیستم زایمان سزارین استفاده کنند.‌ قطعا اگر سر جنین پایین نباشد و یا به صورت افقی در رحم قرار بگیرد، باید خروج آن با استفاده از زایمان سزارین انجام شود.

به ‌طورکلی امکان خروج نوزاد از دهانه رحم به گونه ‌ای فراهم است که ابتدا باید سر نوزاد از این منطقه خارج شود، اما اگر به هر دلیلی پای نوزاد در ناحیه دهانه رحم قرار بگیرد مادر امکان زایمان طبیعی را نداشته و باید حتماً این فرایند را به صورت زایمان سزارین انجام دهد.

یکی دیگر از عوامل مهم برای انجام زایمان سزارین، پیچیدن بند ناف دور گردن جنین می باشد اگر نوزاد به حالتی قرار بگیرد که بند ناف در دور گردن او بیفتد، قطعا این حالت خطرناک بوده و می‌ تواند باعث مرگ نوزاد شود.

به همین دلیل پزشکان به صورت فوری از زایمان سزارین استفاده کرده و جنین را از گره های بند ناف نجات می دهند.

یکی دیگر از عوامل مهمی که مادر مجبور به انجام زایمان سزارین میشود، چند قلو بودن نوزادان می باشد. قطعا خروج چند نوزاد به صورت طبیعی برای مادر ممکن نخواهد بود و می تواند متحمل درد های بسیار زیاد شود.

به همین دلیل پزشکان در چنین مواقعی از زایمان سزارین استفاده کرده و خروج نوزادان را برای مادر رایج تر می کنند.

مراحل انجام زایمان سزارین

از تکراری  ترین سوالاتی که در رابطه با زایمان سزارین پرسیده می‌شود این است که نحوه انجام آن به چه شکل است.

مراحلی که در زایمان سزارین باید پشت سر گذاشته شود عبارت هستند از اینکه دو ساعت بعد از زایمان حتما به بیمارستان مراجعه کنید.

سعی کنید تمام اقدامات پذیرش خود را یک روز قبل انجام بدهید.

سپس بعد از اینکه زنان باردار تحت معاینه و بررسی قرار بگیرند دارو های بی حسی و بیهوشی تزریق می شود تا آماده شروع درمان شود.

البته قبل از تزریق باید ضربان قلب و فشار خون شما حتماً چک شود و  به طرف شکم پایین و اطراف  کشیده می ‌شود که جلوی دید شما را بگیرد از طرف پایین شکم پردازش نمی گردد.

این اقدام بیشتر با هدف کم کردن آلودگی ها و استرلیزه کردن فضا به کار گرفته می شود سپس بعد از تاثیر داروهای بی حسی انجام زایمان آغاز خواهد شد.

در روند جراحی برش های در نواحی خاصی به وجود می آید و مجاری برای خروج جنین باز شوند در روند پرش کیسه ‌های کیسه آب پاره می گردد و نوزاد شما مورد بررسی قرار می‌گیرد تا سلامت عمومی داشته باشد.

بخش‌های از اندام شما بررسی می‌شود و اگر نیاز به بخیه داشت بخیه ها انجام می شود.

در انتها در حالی که شما نوزاد خود را در آغوش گرفته اید محله تحت جراحی دوخته خواهد شد و پس از بخش انتقال پیدا می کنید و بعد از بهبودی کامل می توانید  مرخص شوید.

البته مرحله شیردهی بعد از سزارین یک مرحله سخت و دشوار است که به واسطه پزشک به شما آموزش داده می شود.

زایمان  سزارین با انواع روش های مختلف قابل انجام است برخی‌ها بیهوشی کامل می‌گیرند و برای برخی با بی حسی نخاعی زایمان سزارین می کند.

عوارض احتمالی زایمان سزارین

زایمان سزارین
زایمان سزارین

عمل های جراحی با هر شیوه ای که انجام شوند ممکن است عوارضی را برای بدن افراد به همراه داشته باشند.

زایمان سزارین نیز یکی از همین جراحی های پرخطر خواهد بود. قطعاً زایمان سزارین راه مطمئنی برای خروج رحم در شرایط اضطراری می باشد، اما ممکن است عوارضی را بعد ها برای مادر به همراه داشته باشد.

اگر در انجام فرآیند سزارین از بیهوشی استفاده کنند، قطعاً اثر آن تا مدت‌ ها بر بدن مادر باقی خواهد ماند و می تواند حالاتی مانند تهوع، استفراغ، گلو درد و یا بی قراری و بی هوشی را برای مادر تا مدت ها به همراه داشته باشد.

مشکل دیگری که ممکن است پس از زایمان سزارین برای مادران به وجود آید، عفونت رحمی باشد. بروز عفونت پس از انجام زایمان سزارین امری شایع در بین بانوان خواهد بود که باید برای رفع آن به پزشک مربوطه مراجعه کنید.

البته ممکن است یکی از علت های وجود عفونت در رحم، خروج جفت و دیگر محتویات جنین با دست باشد، که قطعاً این امر باعث خونریزی زیاد در ناحیه شکمی شده و به دنبال آن می تواند باعث بروز عفونت های گوناگون شود.

یکی از مهم ‌ترین مسائلی که پس از اتمام فرآیند سزارین انجام میشود، بخیه هایی هستند که در چندین لایه و به تعداد زیاد در ناحیه شکم انجام میشود.

بخیه هایی که در قسمت های داخلی استفاده میشوند جذبی بوده و بعد از مدت زمانی محدوده از بین می‌ روند. اما بخیه هایی که در قسمت های خارجی و پوست بدن انجام میشوند جذب نخواهند شد و باید بعد از مدت زمان معین شده آنها را از بدن جدا کنید.

نکته ای که در مورد بخیه ها همواره مورد توجه قرار می گیرد، وجود عفونت ها و چرک کردن این ناحیه می باشد، که شما می توانید با مراقبت های درست از بروز چنین عارضه جلوگیری کنید.

پس از اتمام برخی از عمل های جراحی، پزشکان توصیه می کنند که از آمپول ها و داروهای رقیق کننده خون استفاده کنید، تا احتمال آمبولی و خطر سکته های قلبی و مغزی را تا حد مطلوبی کاهش دهید.

همین عامل ممکن است پس از انجام سزارین برای مادران به وجود آید.

 لخته شدن خون در دوران بارداری و پس از زایمان از عوارض خطرناکی است که ممکن است برای مادران مشکل ساز شود. توجه داشته باشید که برای جلوگیری از این عارضه باید به توصیه پزشکان عمل کرده و در صورت نیاز دارو های تجویز شده را مصرف نمایید.

یکی از مهم ترین مشکلاتی که ممکن است مادران پس از زایمان سزارین با آن مواجه شوند، چسبندگی در ناحیه شکم و رحم می باشد.

توجه داشته باشید که اگر سزارین به دفعات زیاد انجام شود، باعث چسبندگی در نواحی داخلی شکم خواهد شد که می تواند باعث بروز مشکلات جدی در ناحیه رحم شده و برای مادر و نوزاد نیز خطرات جدی تری را به همراه خواهد داشت.

چند مزیت زایمان سزارین

لازم است بدانید که هر کدام از عمل های جراحی در نقاط مختلف بدن می توانند عوارضی برای افراد به دنبال داشته باشند، که البته برخی از آنها اجتناب ناپذیر می باشند. گاهی ممکن است به دلایل مختلف مادر نتواند برای زایمان روش طبیعی را انتخاب کند و باید تنها راه یعنی زایمان سزارین را انتخاب نماید.

زایمان طبیعی در کنار همه مضراتی که دارد مزایای زیادی را برای افراد به همراه دارد. قطعاً زایمان سزارین هیچ نوع دردی برای مادر نخواهد داشت و سبک تر و راحت تر از زایمان طبیعی انجام میشود.

مدت زمانی که برای زایمان سزارین در نظر می گیرند خیلی کوتاه تر از زایمان طبیعی خواهد بود و بدون هیچ گونه درد، این فرایند انجام خواهد شد.

زایمان سزارین ایمن ترین و بی خطر ترین روش برای خروج جنین به شمار می ‌آید، به شرط آن که این فرآیند توسط پزشکان ماهر انجام شود.

توجه داشته باشید که با زایمان سزارین هیچ گونه اختلالی در عملکرد اندام‌ های ناحیه شکمی به وجود نخواهد آمد.

از طرف دیگر رحم به حالت اولیه بازگشته و می ‌تواند به سرعت خود را بازسازی کند و باید بدانید که پس از انجام زایمان سزارین با مراقبت های فراوان و اصولی می توانید سلامت خود را طی مدت زمان کوتاه بازگردانید و جای هیچ گونه نگرانی برای شما نخواهد داشت.

فواید زایمان سزارین

سزارین
سزارین

زمانی که شخصی برای انجام زایمان به مراکز درمانی مراجعه می‌ کند، متخصصان ابتدا وضعیت جسمانی مادر و نوزاد را به طور کامل مورد بررسی قرار داده و تشخیص می دهند که کدام شیوه زایمان برای مادر مناسب تر است.

معمولاً متخصصان به بانوان توصیه می‌ کنند که در صورت داشتن هرگونه مشکلات جسمانی از زایمان طبیعی استفاده نکنند تا با کمترین میزان خطر و آسیب بتوانند نوزاد خود را از رحم خارج کنند.

به عنوان مثال زمانی که نوزاد چرخش کافی را در رحم نداشته باشد مادر نمی تواند به روش طبیعی زایمان را انجام دهد، که در چنین شرایطی حتماً باید زایمان سزارین انجام شود، معمولاً در چنین شرایطی نوزاد چرخش کامل نداشته و سر آن به سمت معده مادر است که نمی توانند با هیچ روشی به جز زایمان سزارین نوزاد از رحم مادر خارج کنند.

البته داشتن بیماری‌ های زمینه‌ ای مانند مشکلات قلبی و هرگونه مشکل در ناحیه رحم و یا هموروئید مانع بزرگی برای زایمان طبیعی بوده که در چنین شرایطی زایمان سزارین بهترین گزینه خواهد بود. سزارین خطرات کمتری داشته و سلامت مادر حفظ میشود.

همانطور که می دانید ممکن است در روند زایمان طبیعی مادر دردهای طاقت‌ فرسایی را برای مدتی متحمل شود که چنین دردی طی زایمان سزارین به هیچ عنوان وجود نداشته و مادر بدون تحمل هیچگونه درد و فشار می تواند فرایند زایمان را انجام دهد.

همچنین لازم به ذکر است که اگر زایمان سزارین به واسطه شخص متخصص و حرفه ای انجام پذیرد مادر با کمترین میزان آسیب و عارضه می‌ تواند سلامتی خود را به دست آورده و نوزاد با کمترین میزان آسیب از رحم مادر خارج میشود.

.به طور کلی مشکلات جسمانی مربوط به مادر مانع بزرگی برای زایمان طبیعی می باشد و حتما امری نگران کننده خواهد بود که با وجود زایمان طبیعی مادر دیگر نگرانی نداشته و می‌ تواند این عمل را به راحتی انجام دهد.

یکی از مهمترین مسائلی که باید به آن توجه کنید این است که ممکن است در ماه های آخر نوزاد در رحم مادر چرخش زیادی داشته و بند ناف دور گردن او بپیچد.

در چنین شرایطی متخصصان می‌ توانند با فرایند زایمان طبیعی نوزاد را از وضعیت خطرناکی نجات دهند.

زایمان سزارین در کنار حساسیت بالایی که دارد فواید زیادی داشته که همواره برای حفظ سلامت برخی مادران و نوزادان کاربردی خواهد بود.

یکی از فواید انجام زایمان سزارین این است که مادر هیچ گونه دردی را  برای زایمان متحمل نشده و طبق برنامه ریزی که از قبل تعیین میشود در زمان مشخص شده مادر باید برای خروج نوزاد به مراکز مربوطه مراجعه کند.

در فضای اتاق عمل همه چیز ضد عفونی شده و کاملا استریل بوده تا هیچ گونه عفونت و آسیب های مختلف مادر را تهدید نکند.

البته برای انجام فرآیند سزارین با بیهوشی کامل مادر دیگر نیاز به معاینه مکرر نداشته و بر خلاف زایمان طبیعی که ممکن است مادر از معاینات لحظه ای احساس شرم داشته باشد چنین فرآیندی را مادر تجربه نخواهد کرد.

در هر صورت زایمان سزارین به دلیل درد کمتر و بیهوشی مناسبی که دارد انتخاب بسیاری از مادران بوده که ترجیح می‌ دهند این روش را برای خروج نوزاد انجام دهند.

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر فرنوش کاشانی

پیج اینستاگرام دکتر فرنوش کاشانی

کانال آپارات دکتر فرنوش کاشانی

کانال نماشا دکتر فرنوش کاشانی

———————————————————–