درمان خشکی واژن

خشکی واژن

درمان خشکی واژن
درمان خشکی واژن

بیماری هایی که در بین بیشتر افراد رایج است و افراد به آن مبتلا می‌شوند بیماری خشکی واژن است.

خشکی واژن در زنان به وجود می‌آید و دلایل مختلفی باعث به وجود آمدن خشکی واژن می شود. خشکی واژن هنگامی که اتفاق می‌افتد با درد خونریزی همراه است.

تورم بیش از حد بر اثر عفونت های مختلف به وجود می آید. افراد زیادی از آن به عنوان یک مریضی یاد می کنند خشکی واژن بنا به دلایل مختلفی به وجود می‌آید که ما در این متن در ادامه به جزئیات بیشتر راجع به خشکی واژن می پردازیم.

برای اشنایی بیشتر مطالب را تا انتها بخوانید تا با چگونگی خشکی واژن علت درمان خشکی واژن و غیره آشنا گردید.

چگونگی خشکی واژن

همان طور که گفته شد خشکی واژن یکی از بیماری های مهم و درد آور در دوران یائسگی است که باعث خشکی در قسمت تناسلی و واژن افراد می گردد.

دلایل مختلف باعث به وجود آمدن خشکی واژن می گردد در اصطلاح خشکی واژن به معنی نازک شدن و زشت شدن دیواره واژن و همچنین ورم کردن آن می باشد.

در واقع هنگامی که بدن با کاهش هورمون استروژن مواجه شود وجود برخی از بیماری ها در زنان بالا می رود به طور کلی یک مایع شفاف و بی رنگ ایجاد می کند که باعث لغزنده و مرطوب شدن قسمت های داخلی واژن می گردد.

این مایع در لایه‌های مختلف نازک وجود دارد که به دیواره واژن می چسبد که هورمون استروژن باعث ایجاد لایه محافظتی و کلفت شدن و قابل ارتجاع بودن واژن در رابطه جنسی و زایمان می گردد.

بنابراین رطوبت ناحیه تناسلی تاثیر بسیار زیادی در قسمت ‌های مختلف بدن دارد.

افرادی که رابطه جنسی لذت نمی‌برند و اگر واژن شان خشک شود رابطه جنسی ان ها با درد همراه باشد.

بنابراین افراد معمولا نگران می ‌شوند که خشکی واژن درمان ندارد در پاسخ به این سوال باید گفت که جای هیچ گونه نگرانی نیست این بیماری یکی از بیماری هایی است که درمان آن بسیار راحت است.

هورمون استروژن یکی از هورمون های مهم در سیستم بدن افراد می باشد که در قسمت چرخه قاعدگی و حامله شدن تاثیر بسیار زیادی دارد.

اگر هورمون استروژن کم یا زیاد شود احتمال بارداری بسیار کم است و این هورمون مهم در قسمت ‌های دیگر بدن وجود دارد.

از جمله قسمت هایی که به هورمون استروژن نیاز دارد سینه ها هستند که هنگامی سن افراد افزایش می‌یابد و سطح استروژن کم می‌گردد منجر به بروز و به وجود آمدن خشکی واژن می گردد.

با کم شدن استروژن واژن حالتی بسیار مرطوب و سفت و بد بو به خود می‌گیرد و دیواره واژن خشک نازک و و بد بو می گردد.

بنابراین در پی این تغییرات زیبایی و حالت کشسانی و انعطاف پذیری و پلاستیک خود را از دست می دهد و با تغییر رنگ در قسمت های واژن مواجه می‌شود. بنابراین خشک واژن یکی از عواملی است که روابط جنسی را کم می‌کند و زندگی زناشویی را مختل می سازد.

درمان خشکی واژن
درمان خشکی واژن

علت خشکی واژن

هورمون استروژن یکی از هورمون های بسیار مهم در بدن هر فرد می باشد که اگر کنترل نشود در بدن فرد لطمه‌ای به وجود می آید و گسترش این هورمون  باعث می شود ناباروری های همراه شود.

بنابراین از هنگامی که استروژن کم شود علاوه بر اینکه درد فراوانی دارد باعث از بین رفتن استروژن می شود.

که سبب ایجاد خشکی در قسمت واژن و آلت تناسلی زنانه می گردد. افرادی که در سنین بالا قرار دارند و یا یائسه می‌شوند خشکی واژن برایشان رخ می دهد.

هنگامی که فرد در سن ۴۰ تا ۵۰ سالگی قرار دارد احتمال به وجود آمدن مشکل خشکی واژن وجود دارد.

بنابراین سن بالا 50 سالگی و رسیدن به یائسگی یکی از دلایل اصلی آن است. داشتن برخی از بیماری ها مثل فشارخون، افت فشار، فشار بالا و همچنین دیابت، هپاتیت، ایدز بیماری های رحمی یکی از اصلی‌ترین علل های خشکی واژن است.

مصرف دخانیات و خوردن الکل باعث خشک شدن قسمت تناسلی می گردد که مقاربت را برای فرد دشوار می سازد.

استرس و اضطراب بیش از حد باعث از بین رفتن هورمون استروژن می گردد که همین هورمون باعث از بین رفتن رطوبت واژن می‌گردد و خشکی واژن را به وجود می آورد.

فعالیت های ورزشی سنگین مثلا افرادی که به ورزش های رزمی مثل جودو کاراته تکواندو بوکس و غیره علاقه دارند به دلیل فشاری که بر قسمت های واژن آنها وارد می شود واژن ان ها خشک می‌شود و دچار درد فراوان می گردد و افراد زیادی از خشکی واژن رنج می برند.

شیمی درمانی و اشعه درمان‌ هایی که در قسمت های شکم پهلو درد صورت می‌گیرد.

یکی از عوامل مهم خشکی واژن در افراد سرطانی است افرادی که تخمدانشان را بعد از جراحی در می‌آورند با خشکی واژن مواجه می‌شود زیرا با استفاده از داروهایی که مصرف می کنند خشکی واژن فراهم می گردد.

داشتن سندرم شوگرن یکی از عوامل بسیار مهم در خشکی واژن است. همچنین وقتی که واژن را مداوم شست و شو می کنید و با صابون های اسیدی و شامپوهای اسید آن را می شوید باعث از بین رفتن و رطوبت واژن می گردد.

استفاده از لوسیون کرم ‌ها و پماد های تناسلی باعث جمع شدن واژن می گردد که در نهایت فرد به خشکی واژن مبتلا می گردد.

افرادی که تعداد زیادی زایمان کرده اند و شیر دهی آن ها بسیار زیاد است. باعث از بین رفتن انعطاف پذیری واژن می‌گردد.

افرادی که سیستم ایمنی بسیار پایین دارند مثلا افرادی که گلبول های سفید بدنشان کم است و یا به بیماری‌های مختلف اچ آی وی و ایدز مبتلا هستند در معرض خشکی واژن هستند.

دیگر عواملی که منجر به خشکی واژن می گردد وراثت است معمولاً افرادی که به خشکی واژن و مثلا می شود به خاطر ژنتیک ان ها است و این افز=راد مستعد خشکی واژن هستند.

درمان خشکی واژن

درمان خشکی واژن
درمان خشکی واژن

وقتی که واژن توسط افراد متخصص زنان و زایمان بررسی می گردد و اگر واژن شما خشک باشد سریعاً به مشکل شما پی می‌برند درمان های مختلف برای از بین بردن خشکی واژن وجود دارد و معمولاً با استفاده از داروهای خانگی داروهای درمانی و روش های مختلف به درمان آن می پردازد.

یکی از راه هایی که به درمان واژن می پردازد پماد است. استفاده از کرم های موضعی استروژن مستقیماً بر روی قسمت واژینال قرار می‌دهند تا علائم خشکی واژن از بین برود. نوع دیگر حلقه استرینگ است که حلقه منعطف و نرم است که به از بین رفتن و آزاد سازی هورمون استروژن کمک بسیار بزرگی می کند.

این حلقه ها معمولاً ۴ بار در هفته توسط دکتر تعویض می گردد

قرص استروژن یکی از قرص های بسیار مهم روان کننده ای است که باعث از بین بردن خشکی واژن می گردد.

درمان خانگی روش های مختلفی دارد یکی از درمان های خانگی که باعث از بین رفتن خشکی واژن میگردد داشتن رابطه جنسی منظم و با دوام است هنگامی که فردی رابطه جنسی دارد باعث گردش خون در قسمت تناسلی می گردد و از خشکی واژن کم می‌کند.

همچنین غذاهای مختلفی که دارای فیتو استروژن هستند مصرف می گردد

مثلاً برخی از غذا ها مثل سویا آجیل انواع لوبیا ها سبزیجات پنیر و غیره در جوانسازی و زیباسازی واژن کمک بسیاری می‌کند.

کم شدن استرس یکی از عواملی است که به از بین رفتن خشکی واژن کمک فراوانی می‌کند و باعث می‌شود که میل جنسی کاهش پیدا کند بنابراین با کاهش میل جنسی میزان رطوبت واژن کم تر میشود برخی از پزشکان و متخصصان استفاده از ژل های لوبریکانت پیشنهاد می کنند این پماد اولین راه درمان برای از بین رفتن خشکی واژن است که از درد در هنگام مقاربت کم می‌کند.

اگر مداوم از آن استفاده شود باعث می‌شود که در طی یک یا دو ماه واژن مرطوب گردد قرص واژیفم یکی از قرص های است که جدیدا به وجود آمده است و فقط هفته دو بار مصرف می گردد و در نتیجه خشکی واژن از بین ‌می رود.

از دیگر راه هایی که می توان برای جلوگیری از خشکی واژن است کربوکسی‌تراپی اوزون تراپی لیزر درمانی است بنابراین در ادامه به شرح مفید آن می پردازیم.

کربوکسی تراپی برای درمان خشکی واژن

درمان خشکی واژن
درمان خشکی واژن

زیبایی و جوان بودن واژن یکی از مهمترین راه ها برای خانم آن است و افراد معمولاً دچار تغییراتی در قسمت واژن می گردند که حس ناخوشایند و نا به هنجاری برای فرد ایجاد می گردد همچنین افرادی که نمی توانند خشکی واژن را درمان کنند معمولاً از کربوکسی تراپی استفاده می‌کنند.

کربوکسی تراپی یکی از مهم ترین و عالی ترین روش ها در جوانسازی واژن است که از طریق تزریق ژل به واژن صورت می‌گیرد.

تزریق ژل به لبه واژن تزریق می‌گردد. منجر به تنگ کردن واژن و جلوگیری از بی اختیاری ادرار می شود. همچنین افرادی که شکل واژن ان ها از حالت عادی خارج شده است با استفاده از این عمل می تواند شکل زیبایی ایجاد کند و بسیار بانوان  و زنان جوان بعد از خشکی واژن به این عمل نیاز پیدا می‌کند.

یکی از روش های بسیار پرکاربردی که باعث زیبا سازی ناحیه واژن می گردد کربوکسی تراپی است.

کربوکسی تراپی باعث زیباسازی و از بین بردن خشکی واژن می گردد که از روش‌های بدون جراحی به حساب می آید و همین امر باعث شده است که سالانه افراد زیادی از آن استفاده کند.

کربوکسی تراپی یک روش درمانی به حساب می‌آید که از آن اکسید کربن استفاده می گردد که بیش از ۱۰۰ سال است که کربوکسی تراپی در کشورهای اروپایی و آمریکایی استفاده شد که در نهایت منجر به اضافه شدن کلاژن پوست می گردد.

قسمت های مختلف ایجاد می‌کند و باعث رساندن مواد مغذی به واژن می گردد. همچنین خاصیت کشسانی ایجاد می‌کند و فرد از به وجود آمدن درد در قسمت های خشکی واژن جلوگیری می کند.

این روش با استفاده از سوزن های کوچک و بزرگ که بسته به اندازه واژن دارد استفاده می گردد با استفاده از داروهای بی حسی و کرم های موضعی بی حس کننده آن را بی حس می کنند.

سپس با اقدام به تزریق دی اکسید کربن می کنند این تزریق ها معمولاً بین ۸ تا۶ بار در روز انجام می گردد و مویرگ های جدیدی را به وجود می‌آورد و باعث سازی واژن و از بین بردن خشکی و خارش واژن می گردد.

کار کربوکسی‌تراپی به طور کلی ۱۵ دقیقه صورت می‌گیرد و با استفاده از آناتومی بدن و تشخیص پزشک مشخص می‌شود که چند جلسه کربوکسی تراپی نیاز است.

همچنین کربوکسی تراپی استفاده از دارو های سنگین و بیهوشی ندارند افراد زیاد با استفاده از کربوکسی تراپی مختلف واژن را درمان کرده اند و باعث طراوت و شادابی در قسمت واژن شده‌اند.

این مشکل اگر درمان نشود باعث سرد شدن روابط بین زوجین می شود کربوکسی تراپی عوارض کاملاً کمی دارد و باعث از بین رفتن آزار و اذیت در فرد می‌شود و فواید زیادی دارد از جمله باعث بالاتر رفتن رابطه جنسی می گردد.

خشکی واژن را از بین می برد بی اختیاری ادرار کم می‌شود باعث روشن سازی قسمت های واژن می گردد و روش‌های مختلفی دارد هزینه جوانسازی واژن با کربوکسی تراپی بستگی به اندازه واژن تعداد جلسات و تخصص دکتر است بنابراین یکی از بهترین روش ها برای از بین بردن خشکی واژن است.

اوزون تراپی برای درمان خشکی واژن

درمان خشکی واژن
درمان خشکی واژن

یکی از بهترین روش های درمانی است که در کنار روش‌های دیگر صورت می‌گیرد و به طور معمول به بازسازی بالا رفتن آنتی اکسیدان و تقویت سیستم ایمنی بدن می پردازد. ازون‌تراپی درمانی است که می تواند سیستم های بدن را درمان کند.

بیماری‌های خاص را از بین ببرند و معمولاً با چهار روش صورت می‌گیرد از جمله این روش ها ازون‌تراپی درون وریدی اوزون تراپی حمام یا سونا با گاز اوزون تزریق اوزون با مفصل و بافت نرم و روان درمانی از طریق واژن و مقعد است.

در این روش با استفاده از یک کنترل کوچک به وسیله ای کیسه پر از گاز صورت می‌گیرد که به مقعد و واژن وصل می گردد.

همچنین به از بین بردن خشکی واژن کمک بسیاری می‌کند در افرادی که بیماری بدخیمی وجود دارد ازون‌تراپی استفاده میشود.

اوزون تراپی واژن و مقعد به این صورت است که با استفاده از تزریق مقعدی به مدت ۳۰ ثانیه صورت می‌گیرد و معمولاً یک تا چهار بار در هفته انجام می گردد و باعث می شود که خشکی واژن از بین برود. نحوه عملکرد اوزون تراپی بسیار مختلف است و باعث می‌شود که سیستم ایمنی بدن افزایش یابد.

به فعال‌سازی مجدد سیستم آنتی اکسیدان کمک می‌کند. تحریک متابولیسم بدن و همچنین به درمان عفونت های قارچی که ناشی از باکتری قارچ مخمر ویروس هستند کمک بسیاری می‌کند همچنین ازون‌تراپی یکی از بهترین روش ها برای بالا رفتن گردش خون در قسمت واژن است که از خشکی واژن جلوگیری می کند.

باعث بهبود روابط جنسی می گردد و همچنین باعث می‌شود که فرد به بیماری های مختلف وارد نشود.

اوزون تراپی یکی از روش ‌های نوظهور است و معمولاً استفاده از آن در ۵۰ سال اخیر بسیار زیاد شده است و با استفاده از دستگاه‌های مختلف توسط دکتر های مهم صورت می گیرد.

از آن افرادی که با دقت کار اوزون تراپی را انجام می‌دهند معمولا تمام راه‌های آن را بلد هستند و به فرد کمک می‌کند.

این کار باعث زیاد شدن افزایش بافت قسمت واژن می گردد همچنین رادیکال‌های آزاد را از بین می‌برد و سیستم ایمنی بدن را تقویت می‌کند و باعث تحریک متابولیسم می ‌شود و همچنین سلولی که در قسمت‌های واژن وجود دارد را افزایش می‌دهد.

اوزون تراپی به افزایش گردش خون کمک می‌کند همچنین بیماری های مختلف را افزایش می‌دهد باعث حفظ سیستم عصبی می گردد و برای عوارض مختلفی استفاده می گردد که مهمترین استفاده که از آن می‌شود درمان خشکی واژن است.

درمان خشکی واژن که در سنین بالا اتفاق می‌افتد معمولا با قرص و دارو درمان می شود خشکی واژن با استفاده از اوزون تراپی درمان می گردد بنابراین یکی از بهترین روش ها برای از بین بردن خشکی واژن اوزون تراپی است.

لیزر درمانی برای درمان خشکی واژن

لیزر درمانی یکی از بهترین راه ها برای درمان خشکی واژن است. خشکی واژن به صورت طبیعی توسط غدد دهانه رحم ایجاد می گردد و رطوبت ان از بین می برد.

لیزر یکی از راه‌های جدیدی است که به درمان و از بین بردن خشک واژن کمک می کند و این کار توسط پزشکان ماهر و متخصص صورت می‌گیرد و به کاهش سطح استروژن کمک می‌کند.

به دلیل قسمت‌های بالایی از لیزر صورت می‌گیرد که خشکی قسمت را از بین می‌برد اگر دچار خشکی واژن هستید حتماً از لیزر استفاده کنید.

لیزر بر پایه کربن دی اکسید ساخته شده است. کاربرد بسیار زیادی در بدن دارد و باعث می‌شود که در کوتاه ترین زمان باعث کلاژن سازی در قسمت گردد.

همچنین با استفاده از درد کم در کوتاه ترین مدت باعث می شود که خشکی واژن از بین برود. هزینه لیزر واژن به عوامل بسیار بستگی دارد و استفاده از روش های درمانی صورت می‌گیرد و روش‌های قدیمی عوارض بسیار زیادی به همراه داشت.

اما امروزه استفاده از این لیزرها هیچ گونه عوارضی ندارد و در مقایسه با روش‌های سنتی بسیار موثرتر است هیچ عارضه ای ندارد و باعث تقارن در قسمت واژن می گردد و خشکی واژن را از بین می برد.

علائم خشکی واژن

درمان خشکی واژن
درمان خشکی واژن

خشکی واژن یکی از بیماری‌هایی است که عوامل مختلفی در به وجود آمدن آن سهیم هستند و علل های مختلفی دارد و هر کدام از این علل ها ممکن است باعث به وجود آوردن خشکی واژن شود. یکی از عواملی که معمولاً در بین بانوان بسیار رواج دارد و باعث به وجود آمدن خشکی واژن میشود شیردهی و زایمان است.

افرادی که زایمان می‌کنند و شیرده هستند باعث می شود که در بدن آن ها استروژن آن ها کم شود و به واژن ان ها خشک باشد هم چنین افرادی که مستعد سرطان هستند و با استفاده از شیمی درمانی یا پرتودرمانی و ماموگرافی آن را از بین برده‌اند.

افرادی که مستعد ایجاد خشکی واژن هستند علائم مختلفی باعث به وجود آمدن خشکی واژن میشود.

از جمله خارش شدید همراه با خون سوزش واژن ورم و التهاب کردن قسمت های مختلف واژن عفونت زنان ایجاد ترشحات بد بو غیر طبیعی درد و خونریزی حین رابطه جنسی تکرر ادرار سوزش ادرار و درد در هنگام دوچرخه سواری است.

هنگامی که فرد پریود میشود درد بسیار زیادی را تحمل می‌کند و خون به صورت لخته ای تیکه ای خارج می گردد احساس زخم شدن و داشتن درد بسیار زیاد عفونت کردن قسمتهای داخلی و مجاری ادراری عفونت کردن قسمت‌های روده و معده و مری همچنین افزایش احتمال عفونت و خارش و سوزش شدید در قسمت واژن کاهش و از بین رفتن میل جنسی افرادی که باردار هستند این عفونت به این صورت است که فرد نمی تواند زایمان طبیعی انجام دهد زیرا خشکی واژن باعث می‌شود حالت کشسانی واژن از بین برود و فرد باید سزارین انجام دهد.

تشخیص خشکی واژن

درمان خشکی واژن
درمان خشکی واژن

افراد فکر می‌کنند که خشکی واژن را می‌توانند خودشان تشخیص دهند اما این یک اشتباه بسیار رایج در اکثر بانوان است به همین دلیل بهتر است به پزشک مراجعه کنند باید در نظر داشته باشید که اگر خشکی واژن درمان نشود زندگی شما مختل می‌گردد و باعث به وجود آمدن مریضی های مختلف در قسمت های بدن شما می گردد. بنابراین بهتر است استرس بدن را کاهش دهید و به پزشک مراجعه کنید یکی از روش‌های بسیار مهمی که اکثر پزشکان از آن استفاده می‌کنند.

معاینه واژن به روش بالینی در این روش متخصص به وسیله معاینه قسمتی تناسلی می پردازد این معاینه بدون درد است و افراد هیچ گونه دردی را حس نمی کند.

همچنین یکی از روش‌های دیگر انجام آزمایش پاپ اسمیر یا همان برداشت انواع نمونه ها از دهانه رحم است که باعث می‌شود قسمت های مختلفی در بدن را آزمایش کند و به علت خشکی واژن پی ببرند افرادی که به خشکی واژن مبتلا می شوند به پزشک زنان یا ماما مراجعه می کنند.

بنابراین در این معاینه های دکتر آزمایش خون هورمون استروژن بدن سنجیده می‌شود و در صورت کم بودن آن مقدار خشکی واژن را می‌سنجند.

در بعضی از موارد با استفاده از سونوگرافی های مختلف فرمت و اندازه های واژن را دیواره واژن را اندازه گیری می کند و اندامی که ضخامت کاهش یابد به صورت خواهد باشد تشخیص داده میشود با استفاده از روش پاپ اسمیر مشاهده می‌کنند که آیا واژن خشک شده است یا نه.

در بعضی از موارد که بیشتر پزشکان و محققان استفاده از آن را پیشنهاد کردند آزمایش ادرار است با آزمایش ادرار می توان به خشکی واژن پی برد.

همچنین علائم مختلف در به وجود آمدن خشکی واژن نقش دارد که با استفاده از روش های دیگر تشخیص داده می شود بنابراین هنگامی که احساس کردید که واژن شما خشک شده است حتماً به پزشک متخصص مراجعه کنید تا ایشان شما را درمان کند و از بروز و بیماری‌های بیش تر جلوگیری کند.

پیشگیری از خشکی واژن

درمان خشکی واژن
درمان خشکی واژن

همانطور که می دانید پیشگیری از خشکی واژن می تواند تا حدودی خطر مبتلا شدن به آن را کم کند بنابراین برای اینکه از خشک شدن واژن جلوگیری کنید بهتر است به صورت روش های خانگی و پزشکی از نکات پزشکی استفاده کنید و مواردی را رعایت کنید تا از خشکی واژن جلوگیری شود.

یکی از روش هایی که باعث می شود از مبتلا شدن به خشکی واژن جلوگیری کند به روش های سنتی است ورزش های کف لگن است که باعث افزایش استروژن در بدن می‌شود.

بنابراین خطر مبتلا شدن به خشکی واژن را کم می‌کند و افراد سعی کند از شوینده ‌های شیمیایی استفاده نکند لباس های زیر خود یعنی شورت را که هرگز با شوینده های شیمیایی که درصد اسیدی بسیار بالایی دارند نشویند.

رابطه های جنسی شان را مرتب و مکرر کنند و همچنین فیتواستروژن استفاده کنند زیرا باعث مرطوب شدن واژن می گردد.

از جمله روش‌های دیگری که باعث می‌شود فرد به خشکی واژن دچار نشود استفاده از محصولات بسیار قوی است که معمولاً برای تمیز کردن واژن استفاده می گردد.

همچنین بهتر است از دوش گرفتن و حمام رفتن بی رویه همراه با مواد شوینده اسیدی بسیار بالا اجتناب شود و زیرا باعث می‌شود تا خشکی واژن بیشتر گردد.

همچنین بهتر است از صابون های معطر که بوی بسیار زیادی دارد و در اصطلاح اسیدی استفاده نگردد هیدراته نگه داشتن بدن باعث می‌شود که مایعات و نوشیدن آب کمک کند و باعث افزایش رطوبت واژن شود.

بنابراین بهتر است به جای استخر آب سرد از استخر آب گرم استفاده شود.

زیرا استخر‌ اب سرد به دلیل مقادیر زیاد کلری که دارد باعث ایجاد سوزش و درد در قسمت تناسلی می گردد.

بهتر است رابطه جنسی را افزایش می دهید اگر کم باشد منجر به درد می شود از داروهای افسردگی قرص آلرژی قرص فشار خون قرص آسپرین و غیره استفاده نکنید.

 

زیرا باعث فشار آوردن به قسمت تناسلی میگردد همچنین بهتر است از مواد چربی لذا استفاده استفاده کنید.

مثلاً از سویا، امگا ۳، روغن کنجد، روغن سیاهدانه، آویشن به طور مستقیم و زیاد استفاده کنید زیرا باعث می‌شود که قسمت واژن شما رطوبت به آن برگردد.

ورزش کردن منظم یکی از عواملی است که باعث ایجاد رطوبت در قسمت واژن می گردد پیاده روی از عواملی که باعث تعویق در قسمت واژن می گردد و افرادی که دچار خشکی واژن هستند با استفاده از آن درمان می شود.