در مورد تنبلی تخمدان چه می‌دانید؟

درمان تنبلی تخمدان
درمان تنبلی تخمدان

یکی از عوارض شایع در بین بانوان تنبلی تخمدان می باشد، که می تواند با دلایل بسیار مختلفی برای افراد به وجود آید.

تنبلی تخمدان به راحتی قابل درمان بوده و می‌ توان با درمان های کوتاه مدت عارضه پیش امده را برطرف نمود.

شرایط مختلفی برای بروز تنبلی تخمدان وجود دارد که افراد می‌ توانند به راحتی روش‌ های مناسب را برای درمان پی سی او در پیش گرفته و عارضه پیش آمده را با دارو درمانی و تغذیه مناسب برطرف سازند.

بهتر است که در صورت بروز تنبلی تخمدان سریعاً به پزشک مربوطه مراجعه کرده و تنبلی تخمدان را سریعاً درمان نمایید.

تنبلی تخمدان مانع بسیار بزرگی برای بارداری بانوان خواهد بود که می‌ تواند در صورت عدم درمان آسیب‌ های بیشتری به تخمدان ها وارد کرده و نهایتا به مشکلی حاد و غیر قابل درمان تبدیل خواهد شد.

دلایل اصلی بروز تنبلی تخمدان

دلایل اصلی بروز تنبلی تخمدان
دلایل اصلی بروز تنبلی تخمدان

بسیاری از بانوان زمانی که دچار اضافه وزن و چاقی مفرط میشوند، ممکن است تنبلی تخمدان را تجربه نمایند.

با افزایش هورمون استروژن و هورمون های مردانه بانوان تنبلی تخمدان ها را با درصد های شدید و خفیف تجربه خواهند کرد، که باید برای بررسی بیشتر به پزشک مربوطه مراجعه نمایند.

البته عوامل ژنتیکی، استرس و اضطراب های روحی نیز در بروز تنبلی تخمدان بی‌ تاثیر نخواهند بود.

دیگر مشکلات مانند دیابت و هورمون انسولین از عوامل مهم برای بروز تنبلی تخمدان هستند که البته با روش های ساده مانند دارو درمانی و ورزش برطرف خواهند شد.

بیماری های غده تیروئید و مشکلاتی که در غدد فوق کلیه وجود دارد، همگی از دلایل اصلی بروز این عارضه خواهند بود، که باید هر چه سریع تر مورد بررسی قرار گرفته و عارضه پیش آمده درمان گردد.

بیماری های عفونی و میکروبی لگن همگی از دلایل اصلی بروز بیماری پی سی او هستند که البته با روش های ساده و درمان به موقع برطرف خواهند شد.

روش های زیادی برای درمان تنبلی تخمدان وجود دارد که از جمله آنها می‌ توان به اصلاح رژیم غذایی، ورزش های مرتب و برطرف کردن بیماری ها و عوارض جسمانی اشاره کرد.

چند عامل مهم برای شناسایی پی سی او یا تنبلی تخمدان

درمان تنبلی تخمدان
درمان تنبلی تخمدان

روش های مختلفی برای تشخیص احتمال وقوع تنبلی تخمدان وجود دارد که چند مورد از مهمترین آنها را برای شما بازگو خواهیم کرد.

یکی از دلایل شایع و اصلی وجود تنبلی تخمدان، نامنظم بودن عادت ماهانه یا قاعدگی می باشد. البته قاعدگی شدید و طولانی مدت نیز از علائم وجود پی سی او است، که باید هرچه سریع تر برای بررسی بیشتر به مراکز مربوطه مراجعه نمایید.

از دیگر عواملی که نشان دهنده وجود تنبلی تخمدان است می‌ توان به افزایش مو های صورت و ضخیم شدن مو ها در نواحی غیر معمول اشاره کرد.

توجه داشته باشید که ریزش مو در نواحی پیشانی و خالی شدن موی سر در ابتدایی ترین قسمت رویش نشان دهنده وجود بیماری پی سی او یا تنبلی تخمدان خواهد بود.

البته جوش و آکنه به صورت نا معقول همگی از علائم بارز این بیماری بوده که باید سریعاً برای برطرف کردن آن اقدامات لازم را انجام دهید.

توجه داشته باشید که چرب شدن پوست بدن و سندروم تخمدان پلی کیستیک از عوامل وجود تنبلی تخمدان است که می‌ توانید با مشاهده هر کدام از شواهد ذکر شده به پزشک مراجعه کرده و اقدامات لازم را انجام دهید.

چند روش مناسب برای درمان پی سی او یا تنبلی تخمدان

درمان تنبلی تخمدان
درمان تنبلی تخمدان

زمانی که فردی با علائم بروز تنبلی تخمدان به مراکز مربوطه و پزشک معالج مراجعه می‌ کند، ابتدا باید آزمایشات لازم، عکس برداری و سونوگرافی را انجام دهد تا پزشک بتواند به صورت دقیق تشخیص دهد که آیا تخمک ها دچار تنبلی شده اند یا خیر.

در صورت بروز تنبلی تخمدان پزشک می‌ تواند با روش های ساده تر مانند ورزش و اصلاح رژیم غذایی عارضه پیش آمده را برتر سازد.

اما‌ پزشک در موارد شدید تر می‌ تواند دارو درمان را آغاز کرده و طی مدت شش ماه یا نهایتاً یک سال تنبلی تخمدان برطرف خواهد شد.

باید بدانید که دارو درمان روش موثری برای درمان تنبلی تخمدان خواهد بود، به شرط آنکه بیمار به پزشک مربوطه و معتبر مراجعه نماید، و اقدامات لازم را دقیقا طبق گفته پزشک انجام دهد.

فرد مبتلا به تنبلی تخمدان، باید دارو ها را طی زمان مشخص شده و در مقادیر معین مصرف نماید.

اگر عارضه ای مانند تنبلی تخمدان در مراحل ابتدایی باشد و زیاد از پیشروی نکرده باشد  متخصصان می‌ توانند با روش های سنتی آن را برطرف سازند.

توجه داشته باشید که درمان پی سی او با استفاده از بادکش زیر شکم و کمر فراهم می باشد، اما به شرط آنکه این فرایند توسط متخصصان با روش های درست و اصولی انجام شود.

از طرف دیگر حجامت می‌ تواند باعث درمان تنبلی تخمدان شود. اگر حجامت در قسمت مهره ها و کمر انجام شود، می‌ تواند به درمان تنبلی تخمدان کمک فراوانی کند. البته حجامت در نواحی پایینی کمر و زیر شکم هر دو هفته یکبار به درمان این عارضه کمک شایانی خواهد کرد.

از طرف دیگر اگر فردی که به تنبلی تخمدان مبتلا است، شبی یک لیوان عرق رازیانه را همراه با عسل میل کند قطعاً روش مناسبی برای درمان پی سی او خواهد بود.

از دیگر درمان هایی که به صورت سنتی انجام میشود، می‌ توان به سرکه انگور اشاره کرد. اگر بانوان در صورت بروز بیماری پی سی او سعی کنند روزانه از آن استفاده کنند، گزینه مناسبی برای درمان پی سی او خواهد بود.

همچنین شربت سرکه انگبین اگر با روش های درست و اصولی تهیه شود، راه حلی مناسبی برای برطرف کردن تنبلی تخمدان و روش مناسبی برای درمان پی سی او می باشد.

عوارض احتمالی تنبلی تخمدان و عدم درمان پی سی او

درمان تنبلی تخمدان
درمان تنبلی تخمدان

لازم است بدانید که از عوارض شایع تنبلی تخمدان در مراحل پیشرفته تر، می توان به ناباروری در بانوان اشاره کرد. البته باید بدانید که در عدم درمان تنبلی تخمدان می تواند بر دیابت تاثیر مستقیم داشته باشد.

عدم درمان تنبلی تخمدان می‌ تواند به بیماری‌ های قلبی عروقی منجر شود و در صورت عدم درمان قطعا بیمار اشکالات مختلف را در تنفس هنگام خواب تجربه می کند.

سرطان رحم، سرطان سینه  افسردگی های شدید و سندروم متابولیک از عوارض شایع تنبلی تخمدان می باشد.

البته همه عوامل ذکر شده بر اثر عوارض تنبلی تخمدان در مراحل پیشرفته به وقوع می‌ پیوندد و اگر بیمار با بروز علائم اولیه به مراکز درمانی مراجعه کند قطعاً می‌ تواند از شدت گرفتن تنبلی تخمدان جلوگیری کرده و بیماری های ناگوار و مشکلات جسمانی شدیدتر را هرگز تجربه نخواهند کرد.

شما می‌ توانید با مراجعه به پزشک زنان و انجام یک آزمایش ساده، سونوگرافی و معاینه لگنی این بیماری را تشخیص داده و هرچه سریع تر برای درمان پی سی او اقدام کنید.

لازم است بدانید که بیماری‌ های زنانه همانند تنبلی تخمدان مشکلی شایع برای همه بانوان خواهد بود که معمولا از سنین بالای ۲۰ سال برای افراد اتفاق می‌ افتد.

در صورت مشاهده هر کدام از علائم تنبلی تخمدان اگر سریع به مراکز درمانی مراجعه کنید، می توانید پیش از شدت گرفتن عارضه مشکل پیش آمده را برطرف کرده و آسیب‌ های جدی‌ تری را متحمل نشوید.

باید بدانید که تنبلی تخمدان معمولاً دلایل خاصی ندارد، اما ممکن است برای همه افراد با رده های سنی مختلف به وجود آید.

اما نکته مهم نحوه درمان قطعی این عارضه می باشد. اگر تنبلی تخمدان درمان نشود می‌ تواند آسیب های زیادی را برای بانوان به وجود آورد که قطعا بر همه اندام های بدن تاثیر گذار می باشد.

اگر این عارضه به سرعت و با روش‌ های مناسب درمان شود  فرد می‌ تواند همواره از سلامت تخمدان های خود مطمئن شود و روند بارداری را با سلامت کامل سپری کند و البته همه ارگان های شکمی و لگنی در سلامت کامل باقی می‌ مانند.

در صورت بروزعارضه ای همچون تنبلی تخمدان، نباید نگران شوید و باید هرچه سریع تر با پزشک از برگه تماس با ما و اقدامات لازم برای درمان و برطرف کردن این مشکل را انجام دهید.

 

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر فرنوش کاشانی

پیج اینستاگرام دکتر فرنوش کاشانی

کانال آپارات دکتر فرنوش کاشانی

کانال نماشا دکتر فرنوش کاشانی

———————————————————–