بی اختیاری ادرار چیست؟

درمان بی اختیاری ادرار
درمان بی اختیاری ادرار

هر وقت که می گوییم فردی به بی اختیاری ادرار دچار شده است؛ معنی آن این است که نشت ادرار به صورت غیر ارادی دارد و در حقیقت کنترل ادرار خود را از دست می دهد و یا ضعیف می شود.

بی اختیاری ادرار یکی از بیماری ها یا بهتر است بگوییم مشکلات شایعی می ‌باشد که بسیاری از  خانم‌ ها و آقایان را درگیر می‌کند اما بر اساس بررسی‌هایی که در این زمینه شده است؛ بی اختیاری ادرار در خانم ها به مراتب بیش تر از آقایان می باشد.

در بین سنین ۳۰ تا ۶۰ سال حدودا  ۳۰ درصد از بانوان به این عارضه ممکن است مبتلا شوند. در حالی که در این دوره تنها ۵ درصد از آقایان به این بیماری دچار خواهند شد.

علاوه بر این عده ای از خانم ها بر اساس بارداری و یا بارداری های مکرر مبتلا به این بیماری می‌شوند در افراد چاق امکان بروز همچین مشکلی به مراتب بالاتر است.

افراد می‌توانند با انجام دادن تمریناتی این مشکل را کاهش دهند. به طور کلی بی اختیاری ادرار ممکن است در هر سن و جنسیت دیده شود بی اختیاری ادرار به خروج غیر اختیاری ادرار از مثانه می‌گویند که با از دست دادن کنترل فرد در مقابل ادرار خود به صورت دائم یا در شرایط خاصی اتفاق می‌افتد.

مثلا احتمال دارد فرد با عطسه دچار دفع ادرار به صورت ناگهانی شود یا سرفه کردن های مکرر این کار را انجام دهد یا شدت نیاز به ادرار کردن آن قدر زیاد شود که نتواند جلوی خود را بگیرد این عارضه ها همانطور که گفته شد با افزایش سن بیشتر خواهد شد البته افزایش سن تنها دلیل ایجاد این مشکل نیست.

ایجاد یک سری تغییرات ساده در نوع زندگی و یا درمان های دارویی می‌تواند به توقف این مشکل بپردازد. بی اختیاری ادرار در واقع یک بیماری نیست و فقط می تواند یک علامت برای بیماری خاص باشد.

درمان بی اختیاری ادرار

درمان بی اختیاری ادرار
درمان بی اختیاری ادرار

زمانی که در رابطه با بی اختیاری ادرار به پزشک مراجعه می شود برای گرفتن تاثیر بیش تر عواملی مثل سن بیمار نوع و میزان بی اختیاری اختیاری بیمار سلامت روحی و روانی سلامت عمومی مورد بررسی قرار می گیرد و یک سری آموزش ها به فرد بیمار می دهند از جمله به تاخیر انداختن ادرار و…

هدف اصلی در این تکنیک این است که بیمار بتواند ادرار خود را کنترل کند و بر مثانه خود کنترل بیش تری داشته باشد در این مرحله بیمار نحوه کنترل را آموزش می بیند و از طریق این تمرین یاد می گیرد در هنگام ادرار کردن چگونه ادرار خود را نگه دارد و آن را به تاخیر بیندازد

در دو مرحله تخلیه ادرار صورت می گیرد. در مرحله اول آموزش داده می‌شود که بیمار بعد از چند دقیقه صحبت کردن به صورت مجدد دوباره به دفع ادرار بپردازد.

جدول زمانی روشی است که در این تکنیک بیمار با استفاده از برنامه‌ریزی برای استفاده کردن از سرویس بهداشتی می تواند به کنترل ادرار خود بپردازد، به این صورت است که در ساعت های مشخصی در طول روز فقط به سرویس بهداشتی به طور مثال هر سه ساعت یک بار این کار را تکرار کند.

البته آموزش هر یک از این مراحل طی چند جلسه انجام می‌شود و بیمار در جلسات متعدد می تواند بر مثانه خود کنترل پیدا کند.

درمان بی اختیاری ادرار با جراحی

درمان بی اختیاری ادرار
درمان بی اختیاری ادرار

همان طور که می‌دانید بی اختیاری ادرار می تواند کیفیت زندگی فرد را تحت تاثیر منفی قرار دهد اگر به موقع و با استفاده از داروهای خاص نتوانید جلوی این مشکلات را بگیرد حتماً دچار مشکلات فراوانی خواهند شد.

اگر افراد درمان ‌های معمولی و علائمی که وجود دارند را، جدی نگیرند و از آن ها خسته شده باشند؛ بی اختیاری ادرار آن ها به مراتب شدید تر خواهد شد و به همین طریق می تواند فعالیت های روزمره فرد را مختل کند در مواردی فرد آنقدر خسته می شود که به دنبال حل ریشه های این مشکل می رود یکی از راه حل ها برای از بین بردن بی اختیاری ادرار جراحی است.

اگرچه جراحی ها به نسبت تهاجمی تر و عوارض بیش تری نسبت به روش‌های دارویی و درمانی دارند؛ اما در برخی از موارد خاص می تواند کمک شایانی به فرد کند تا بتواند به زندگی خود برگردد.

جراحی بی اختیاری ادرار می تواند یک راه حل برای درمان بی اختیاری های شدید و مداوم باشد نوع عمل جراحی برای هر بیمار متفاوت است و بستگی به میزان نیاز دارد.

از موثر ترین گزینه‌هایی جراحی بی اختیاری ادرار؛ مراجعه به پزشک و جراحی با استفاده از روش های سنتی می باشد کسانی که می خواهند به جراحی بی اختیاری ادرار بپردازند معمولا افرادی هستند که به شدت استرس بی اختیار ادرار دارند، انان باید این را بدانند که روش های جراحی برای مشکلات مثانه مثل بی اختیاری ادرار فوری نیز وجود خواهد داشت.

قبل از انجام جراحی حتما با پزشک مشورت کنید اگر شما یک زن هستید و قصد باردار شدن دارید تصمیمتان را حتماً با پزشکتان در رابطه با بی اختیاری ادرار بگویید زیرا این مسئله جدی است و می‌تواند فشار زیادی را از لحاظ فیزیکی برای فرد به وجود آورد.

زمانی که تصمیم گرفتید که دیگر قصد بچه دار شدن را نداشته باشید این کار را انجام دهید قبل از اینکه در رابطه با جراحی تصمیم بگیرید بهتر است در رابطه با خطرات و مزایای آن و همچنین نوع درمان با پزشک گفت و گو کنید.

پزشکان معمولاً با استفاده از معاینات دقیق به بررسی علل با اختلالات ادراری و عوارض آن می پردازند و با استفاده از تکنیک های تقویت کننده لگن های الکتریکی می توانند، در این زمینه به بیمار کمک کنند.

روش های جراحی درمان بی اختیاری و گوناگون است یکی از این روش ها جراحی نواری می باشد که در آن برای زنان مبتلا به بی اختیاری که بسیار استرس دارند.

استفاده می شود در این روش یک قطعه نوار پلاستیکی با استفاده از یک برش جراحی در داخل واژن قرار داده می‌شود و در پشت لوله که ادرار از آن خارج می گردد بسته می شود قسمت میانی نوار مثل یک تکیه‌گاه برای مجاری ادرار عمل می‌کند و دو طرف آن از طریق برش در یکی از قسمت های بالای ران و شکم بسته می شود اگر این نوار در قسمت بالای داخلی ران قرار بگیرد، جراحی نوار ترانس ابتوراتور نام دارد.

روشی که نوار در دو طرف شکم بسته می شود رترو پاپیک نام دارد یکی دیگر از جراحی ها نوار واژن ای می باشد با استفاده از این تکنیک یک قطعه نوار برای نگه داشتن مجاری ادرار در قسمت ‌های صحیح قرار می گیرد.

با استفاده از این روش بی اختیاری  ادرار کاهش می‌یابد و بی اختیاری ادرار استرسی کم میشود در برخی از موارد ممکن است این نوار به مرور زمان نازک شود و یا کاملاً از بین برود و یا بر اثر ضربه جابه جا شود که در این موارد نیاز به جراحی مجدد است.

از دیگر جراحی هایی که برای از بین بردن مشکلات بی اختیاری ادرار استفاده می شود و امروزه خواهان زیادی دارد کولپوساسپنشن نام دارد در این عمل یک شکاف در قسمت پایین شکم و در ادامه آن به بلند کردن گردن مثانه و دوختن آن در موقعیت های بالاتر می پردازند.

این روش به صورت قطعی از نشت ناخواسته ادرار در خانم ها و بی اختیاری استرسی کمک می کند این جراحی به صورت باز و لاپاراسکوپیک انجام میشود.

در روش کولپوساسپنشن باز جراحی به صورت یک برش بزرگ انجام میشود و در روش کولپوساسپنشن لاپاراسکوپی جراحی از طریق یک تا چند برش کوچک با استفاده از تعدادی از ابزارهای جراحی کوچک و مخصوص این کار انجام می شود.

روش اسلینگ یکی از روش های بسیار خوب برای درمان بی اختیاری ادرار می باشد در این روش با استفاده از شکافی که در پایین شکم و واژن ایجاد میشود تغییراتی بر قسمت گردن مثانه وارد می شود که از نشت تصادفی ادرار جلوگیری خواهد کرد اسلینگ همانند یک حلقه است که مثانه رو جمع می کند و از مواد مصنوعی ساخته شده است.

در مواردی خاص می‌تواند قسمتی از بافت بدن خود بیمار باشد یا بافتی باشد که از فرد دیگری اهدا شده است؛ در این جراحی می توان از بافت بدن یک حیوان مثل خوک یا گاو هم استفاده کرد.

در خیلی از موارد استفاده از بافت بدن خود فرد می تواند جوابگو باشد به همین دلیل این روش ارجحیت بیش تری نسبت به روش های دیگر دارد و اثربخشی آن بلند مدت است تزریق مواد تشکیل دهنده به مجاری ادرار می ‌تواند در دیواره پیشابراه درخانم‌های مبتلا به بی اختیاری استرسی تزریق شود.

این کار منجر می‌شود تا دیوارهای مجاری ادرار افزایش پیدا کند و اجازه دهد که قسمت های مجاری ادرار با نیروی بیش تری بسته باشد این روش نسبت به سایر روش های جراحی بی اختیاری ادرار استرسی کم تهاجمی تر است.

زیرا دیگر در آن نیازی به برش نیست و فقط به وسیله یک سیستوسکوپ به صورت مستقیم به داخل مجاری ادرار تزریق میشود اما با این وجود این روش کمتر اثر دارد و اثربخشی آن با گذشت زمان کم می شود و ممکن است بعد از گذشت مدتی بیمار مجددا نیاز به تزریق و تکرار داشته باشد.

اسفنکتر ادراری مصنوعی همانند یک حلقه عضلانی عمل می کند که برای جلوگیری از عبور ادرار به مثانه جلوگیری می کند روش قرار دادن اسفنگتر ادرار معمولاً با سوزش و خونریزی در هنگام ادرار کردن همراه است.

درمان بی اختیاری ادرار با لیزر

بی اختیاری ادرار
درمان بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادراری یکی از مشکلات شایع و اندکی شرم آور در میان خانم ها می باشد این مشکل به واسطه از بین رفتن کنترلی که در مسائل مختلف وجود دارد به وجود می‌آید.

از باورهای غلط در مورد بی اختیاری ادرار بالارفتن سن است در صورتی که فقط تنها عامل بی اختیاری ادرار افزایش سن نیست و عوامل دیگری می تواند بر آن تاثیر بگذارد اگر چه بی اختیاری ادرار به طور کامل از بین می‌رود.

اما به صورت موقت می‌توان آن را کنترل کرد امروزه با پیشرفت تکنولوژی دیگر نیازی به روش های جراحی در این زمینه نیست درمان بی اختیاری ادرار با استفاده از لیزر واژینال بهتر و سریع تر و همچنین بسیار کم هزینه تر از روش های سنتی می باشد.

اگر بی اختیاری ادرار حتی در حد کم دارید ، بهتر است با یک پزشک متخصص زنان صحبت کنید از مزایای درمان بی اختیاری ادرار با لیزر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • درمان با لیزر یک روشی امن، ساده و سریع است.
 •  نیازی به بیهوشی ندارد
 • نیاز به بستری شدن و دریافت مسکن نیست
 • بیمار  می‌تواند پس از اتمام جراحی سریعاً به منزل برگردد.
 •  درمان با لیزر یک روش کاملاً غیر تهاجمی می باشد.
 •  در این روش هیچگونه برشی بر روی پوست ایجاد نمی شود
 • بیمار دچار خونریزی نخواهد شد

مکانیسم اثر درمانی با لیزر به این صورت است که لیزر باعث گرم شدن دیواره مجاری ادرار و واژن می شود و همین امر موجب می گردد تا کلاژن در این نقاط افزایش پیدا کند.

در نتیجه دیواره مثانه ضخیم می شود و قطر واژن افزایش پیدا می‌کند و تنگ‌تر می‌شود و همین امر موجب می‌شود که واژن به محافظت از مثانه کمک کند درمان با استفاده از لیزر از نشت ادرار جلوگیری می کند.

به طوری که در درمان با لیزر به تنگ شدن واژن و مثانه کمک بسزایی می کند اما قبل از درمان حتماً باید به نکاتی توجه شود از جمله این مراقبت های قبل از درمان لیزری می توان به ناشتا بودن قبل از درمان در صورتی که پریود هستید می توانید این روش را انجام دهید.

در صورتی که دفع ادرار و دفع ناخواسته خود را ثبت نکرده اید نمی توانید این کار را انجام دهید قبل از شروع درمان حتما باید نتیجه تست پاپ اسمیر که حداکثر یک سال از آن گذشته است را در اختیار پزشک قرار دهید.

پزشک معالج در اولین جلسه وضعیت شما را بررسی می کند و به شما می گوید که چه روشی می تواند برایتان سودمند است و نتیجه بهتری دریافت می کنید درمان به وسیله لیزر را توضیح می دهد نکاتی که باید رعایت کنید را گوشزد می کند.

در صورتی که شما متقاضی خوبی برای درمان با لیزر باشید در خصوص شروع درمان تصمیم می گیرید و درمان را آغاز می کنید.

در زمان مراجعه به پزشک برای درمان به وسیله لیزر لباس مخصوصی به شما داده می شود که آن را می پوشید این لباس معمولاً تا بالاترین حد قسمت های خصوصی شما را حفظ می کند.

نیازی به لخت شدن کامل نیست از آنجایی که برای این روش به بیهوشی نیاز نیست از داروهای بیهوشی استفاده نمی‌شود و شما بر روی یک صندلی راحت و مخصوص دراز می کشید و وسیله ای مثل پاپ اسمیر به آرامی وارد واژن می شود و هیچ گونه دردی را احساس نمی کنید.

زیرا نیازی به برش پوست نخواهید داشت در مرحله بعد امواج لیزر وارد بدن میشود و انجام این روش فقط ۳۰ ثانیه زمان می برد.

مراقبت هایی که پس از درمان به استفاده از لیزر باید داشته باشید این است که تا دو هفته از درد یا آسیب دیدگی ناحیه تحت درمان جلوگیری شود.

به همین دلیل تا دو هفته پس از درمان هیچگونه روابط جنسی نباید برقرار کنید تا ۴ هفته پس از درمان از تامپون استفاده کنید و تا دو هفته پس از درمان از هرگونه فعالیت جسمانی شدید مانند بلند کردن اشیا های سنگین خودداری کنید.

چرا زنان دچار بی اختیاری ادرار می شوند؟

درمان بی اختیاری ادرار
درمان بی اختیاری ادرار

به هر گونه ناراحتی از دفع بی اختیاری ادرار به طوری که خود فرد قادر به کنترل آن نباشند بی اختیاری ادرار می گویند. بی اختیاری ادرار اغلب در خانم ‌ها بیش تر است و در سنین مختلف از کودکی تا کهنسالی ممکن است رخ دهد انواع بی اختیاری ادرار در خانم ها بسیار زیاد است نوع از آن فوریتی و نوعی استرسی است.

درنوع فوریتی معمولاً حالت دفع ادرار به طوری پیش می آید که فرد نمی تواند خودش را به دستشویی برساند حدود یک سوم کل موارد بی اختیاری ادرار این مورد هستند بی اختیاری ادراری استرسی در اثر فعالیت‌ های ورزشی عطسه سرفه زور زدن رخ میدهد.

این نوع در خانم ها شایع تر است و حدود نیمی از بانوان که به این مشکل دچار هستند از نوع بی اختیاری استرس و بی اختیاری ادراری ترکیبی است که با افزایش فشار شکمی و احساس فوریت ادرار دیده می شود ۳۰ تا ۵۰ درصد از افراد مبتلا به بی اختیاری ادرار از این نوع می باشند.

اختیاری ادرار مداوم به گونه‌ای است که فرد هم در خواب و هم در بیماری در حال راه رفتنم نشسته حتی اگر هیچ گونه فشاری را احساس نکند به صورت مداوم و ادرار دفع می کند این نوع بی اختیاری شایع نیست اما بر اساس اعمال جراحی پرتودرمانی های لگنی فیستول بین مثانه و رحم ایجاد میشود. عوامل موثری که در خانم ها منجر به بی اختیاری ادرار می‌شود:

 •  افزایش سن حاملگی
 • نوع زایمان
 • درمان های هورمونی
 •  چاقی
 •  سیگار کشیدن
 • رژیم غذایی

لیزر مونالیزا چیست؟

درمان بی اختیاری ادرار
بی اختیاری ادرار

این نوع لیزر برای مواردی مثل تنگ کردن واژن، جوانسازی واژن، روشن کردن واژن لابیاپلاستی و مشکلات زمان یائسگی درمان بی اختیاری ادرار در خانم ها و غیره استفاده می شود.

لیزر مونالیزا بسیار موثر و تضمینی عمل می کند و به کمک آن می‌توان به نتایج بسیار عالی رسید نام دیگر این لیزر، لیزر واژن است و در مطب دکترهای متخصص زیبایی و جراحان زنان دیده می شود با پیشرفت علم و افزایش اطلاعات عمومی مردم اکثر افراد به این مسئله واقف هستند.

که درمان به وسیله لیزر یک روش کاملاً کم خطر و راحت است درمان واژینال از روش‌های درمانی می‌باشد که به شدت در حال گسترش است و بسیاری از خانم ها به این لیزر اطمینان دارند.

مشکلات رحم و واژن خود را با استفاده از این لیزر درمان کردند با تولید دستگاه مونالیزا یک انقلاب شگرفی در زمینه مشکلات زنان به وجود آمد و تمامی استاندارد های مهمی که یک لیزر باید داشته باشد را در آن رعایت کرده اند.

عملکرد مفید آن به قدر بالا بوده است که جز لیزر های بسیار پر طرفدار قرار گرفته است این لیزر گواهیce اروپا را دارد و تاییدیه سازمان غذا و داروی آمریکا را دریافت کرده است وزارت بهداشت ایران عملکرد و تاثیر این دستگاه را تایید نموده است کاربردهای درمانی این لیزر شامل درمان مشکل بی اختیاری ادرار، درمان افتادگی رحم ، درمان عفونت های قارچی واژن و مثانه درمان درد های واژن در حین رابطه جنسی ،درمان خروج هوا از واژن، درمان شلی واژن در اثر زایمان های مکرر و طبیعی، درمان نشانه های یائسگی درمان زگیل تناسلی، درمان خشکی واژن اشاره کرد.

از مزایای این لیزر می‌توان به عدم نیاز به بیهوشی بدون درد بدون خونریزی هزینه بسیار کمتر از جراحی دریافت نتیجه مطلوب پس از جلسه، سرپایی بودن و عدم نیاز به بستری شدن بیمار مشاهده اولین تغییرات بلافاصله پس از اولین دوره لیزر اشاره کرد.

قطعی ترین روش درمان بی اختیاری ادرار

قطعی ترین روش درمان بی اختیاری ادرار
قطعی ترین روش درمان بی اختیاری ادرار

یکی از مشکلات و بیماری های زنان که موجب رنجش و آزردگی آنها می شود بی اختیاری ادرار است این درصد نسبت به مردان بسیار زیاد است در حقیقت بی اختیاری ادرار با یک سرفه عطسه شروع میشود و با افزایش سن و بارداری به مرور بالا تر خواهد رفت.

روش های متعددی برای درمان این مشکل وجود دارد که به شرایط بیمار و نوع بی اختیاری بستگی دارد روش های درمانی شامل لیزر و جراحی و همچنین مشکل گذاری می باشند یکی از قطعی ترین روش های درمان بی اختیاری ادرار، استفاده از لیزر است این روش‌های درمانی یک روش غیر تهاجمی است.

مورد پسند بسیاری زنان قرار گرفته است روش‌های درمانی زیادی برای از بین بردن بی اختیاری ادرار وجود دارد از مصرف دارو در روش‌های تهاجمی و جراحی گرفته همگی می تواند تاثیری بسیاری در جلوگیری از بی اختیاری ادرار بگذارد.

ولی از بهترین روش هایی که امروزه جایگاه ویژه پیدا کرده است لیزرتراپی و یا تزریق و نورو مدولاسیون می باشد. از دیگر روش‌های رایج برای درمان این عارضه می‌توان به تزریق بوتاکس عمل جراحی و استفاده از پساری در ناحیه تناسلی فرد درمان با لیزر rf اشاره کرد.

عوارض بی اختیاری ادرار

عوارض بی اختیاری ادراری مزمن شامل مشکلات پوستی مثل عفونت های پوستی و زخم که به آن بثورات می گویند و به صورت دائم در پوست ایجاد می شوند عفونت های دستگاه ادراری در خروج ادرار مکرر از دستگاه تناسلی موجب می‌شود عفونت های ادراری در این قسمت به وجود بیاید. بی اختیاری ادرار در زندگی شخصی فرد اثر بسیار زیادی دارد و می تواند زندگی فرد را فلج کند.

تشخیص بی اختیاری ادرار

تشخیص بی اختیاری ادرار
تشخیص بی اختیاری ادرار

اگر فردی یکی از انواع بی اختیاری های ادرار را داشته باشد باید سریعاً به یک متخصص اورولوژی مراجعه کنند این مراجعه به پزشک می‌تواند تعیین کند که فرد به کدام نوع از بی اختیاری های ادراری مبتلا است و نکته مهم این است که افراد در رابطه با بی اختیاری ادراری نباید شرمسار باشند.

بی اختیاری ادراری یک بیماری بسیار شایعی است که هر پزشکی نمونه های متعددی از آن را مشاهده کرده و در رابطه با آن تجربه دارد زمانی که بیمار به پزشک مراجعه می‌کند او در رابطه با تاریخچه بیماری و علائم آن از بیمار سوال می پرسد از جمله سوالات پزشک این است که بی اختیاری ادرار تنها در زمانی خاص رخ می‌دهد.

که فرد عطسه یا سرفه میکند آیا در زمان مراجعه به دستشویی برای دفع ادرار دچار مشکل میشود یا خیر؟  آیا فرد مبتلا نیاز دارد در طول روز به تعداد دفعات زیادی به دستشویی برود فرد در حال حاضر داروی خاصی مصرف می‌کند یا خیر؟

فرد چه میزان مایعات کافئین و یا الکل استفاده می‌کند؟ در ادامه پزشک از بیمار می‌خواهد تا حداقل به مدت سه روز تمامی فعالیت‌های مثانه خود را ثبت کنند و آن را در اختیار پزشک قرار دهد تا بتواند تشخیص راحت تر و دقیق تری بدهد یادداشتی که فرد باید به پزشک تحویل دهد.

میزان مایعات مصرفی در طول روز نوع مایعاتی که مصرف کرده است تعداد دفعاتی که نیاز به دفع ادرار داشته است مقدار ادراری که فرد دفع کرده و در طول روز چند بار دچار بی اختیاری ادرار می شود چند بار در روز به شکل استراتژی و فوریتی مجبور به دفع ادرار میشود.

در نهایت پزشک معاینات و آزمایشات که توسط فرد در اختیار او قرار گرفته است را مطالعه می کند و نوع بی اختیاری ادرار را تشخیص میدهد اگر بیمار زن باشد پزشک معاینات لگنی را انجام میدهد از وی می خواهد سرفه کند تا پزشک نشت ادرار را در او تشخیص دهد در مواقع امکان دارد بررسی واژینال انجام می دهد.

اگر ماهیچه های کف لگن آسیب دیده باشد یا غده پروستات در مردان بزرگ شده باشد. غدد را مورد بررسی قرار می‌دهند. اگر پزشک معالج تشخیص درد که بی اس بی اختیاری ادرار از نوع سرریزی است.

ازمایش خاصی به نام آزمایش باقی مانده ادرار را تجویز می‌کند در این آزمایش پس از دفع ادرار آزمایش میشود. که چه میزان ادرار در مثانه باقی مانده است این آزمایش معمولاً با استفاده از اسکن کردن مجاری ادراری مثل مثانه فرد انجام میشود.

البته در برخی از موارد این آزمایش با استفاده از سوند برای تخلیه و ارزیابی ادرار باقیمانده در مثانه انجام می گیرد این لوله یک لوله باریک و انعطاف پذیر است که از راه مجاری ادرار در مثانه قرار خواهد گرفت.

روش های کنترل بی اختیاری ادرار

کنترل بی اختیاری ادرار
کنترل بی اختیاری ادرار

بی اختیاری ادرار شامل:

 •  بی اختیاری فوریتی.
 •  بی اختیاری استرسی.
 • بی اختیاریه ترکیبی.
 •  بی اختیاری مداوم.

که هر کدام دلیل خاص خود را دارند و شیوه‌های درمانی هر کدام منحصر به فرد است از شیوه های غیر جراحی برای بی اختیاری ادرار می توان به:

 •   کنترل چاقی و کاهش وزن.
 •  تنظیم عملکرد روده.
 • سرکوب کردن احساس فوریت ادرار.
 • ادرار کردن تاخیری.

اشاره کرد. مصرف مایعات توصیه می شود حجم مایعات که در طول روز در حد متوسط مصرف می شود مقداری کمتر شود یعنی حدود یک نیم لیتر در روز و  ۳۰ سی‌سی به ازای هر کیلوگرم وزن فرد است.

بهتر است مایعات به صورت مساوی در کل روز پخش شود بیمارانی که دچار شب ادراری هستند. در شب مصرف مایعات را حذف کنند از مصرف بیش از حد مایعاتی که کافئین دارند مثل قهوه چای و مصرف الکل اجتناب شود.

کنترل چاقی و کاهش وزن بدن

درمان بی اختیاری ادرار
درمان بی اختیاری ادرار

افزایش وزن ارتباط مستقیمی در بی اختیاری ادرار و چاقی توصیه می شود در افراد چاق بی اختیاری ادرار آن ها را یک قدم به این بیماری پیش می برد.

تنظیم عملکرد روده به شکلی است که باید یبوست حتماً درمان شود و فرد حداقل سه بار در هفته بتواند مدفوع نرم داشته باشد برای رسیدن به این عملکرد فرد باید میوه جات و سبزیجات حاوی فیبر را بیشتر مصرف کنند.

سرکوب کردن احساس فوریت ادرار

درمان بی اختیاری ادرار
درمان بی اختیاری ادرار

برای انجام این تکنیک باید زمانی که احساس فوریت در ادرار داشت عضلات اطراف مجاری ادرار را به طور طولانی منقبض  کند و در همان حالت بنشیند در واقع فرد با تکرار این کار می ‌تواند کنترل ادرار خود را داشته باشد.

اگر در زمان احساس فوریت در ادرار به سمت دستشویی نرود باید چند بار نفس عمیق بکشد این احساس در او کم کم فروکش می کند می تواند با برداشتن قدم های آرام به سمت دستشویی برود تا از فشار ناشی از ادرار کاسته شود.

ادرار کردن تاخیری:  هدف فرد که دچار بی اختیاری تدریجی شده است، این است که فواصل دستشویی رفتنش طولانی تر شود برای رسیدن به این هدف یک ساعت یک بار دستشویی برود حتی اگر احساس کرد که مثانه اش پر است و سپس هر هفته ۱۵ دقیقه به فواصل دستشویی رفتن خود بیفزاید تا به سه ساعت یک ‌بار برسد این شیوه می تواند عادت مثانه را برای دفع ادرار تغییر دهد و تحمل تاخیر در ادرار در فرد ایجاد شود.

تمرین و تقویت عضلات کف لگن یا تمرین نگه داشتن ادرار از روش های بسیار سودمند و موثر در رابطه با بی اختیاری ادرار است در نتیجه این تمرینات کنترل ادراری کم‌کم بر می گردد در واقع فردی که دچار این مشکل است با استفاده از تمرینات کگل می‌تواند عضلاتش را منقبض کند و این روش دقیقاً می تواند زمانی که می‌خواهد گاز روده خود را خارج کند.

ولی در شرایط نامناسبی است که بیمار این کار را با انقباض عضلات دور مقعد و کف لگن به تاخیر می‌اندازد عضلات دور مقعد با عضلات اسفنگتر ادراری هماهنگ هستند یعنی زمانی که عضلات مقعد منقبض شود عضلات اسفنگتر ادراری هم خود به خود منقبض خواهند شد.