درباره پولیپ رحم بیشتر بدانید

پولیپ رحم، گاهی اوقات ممکن است بانوان به دلیل دوره های قاعدگی نامرتب و خونریزی‌ های غیرطبیعی به پزشک زنان دکتر فرنوش کاشانی مراجعه کرده و علت این امر ناخوشایند را جویا شوند.

پزشکان می ‌توانند با بررسی ‌های فیزیکی و یا انجام انواع آزمایش و نمونه برداری، مشکلات را به راحتی تشخیص داده و جهت درمان اقدامات لازم را انجام دهند.

یکی از شایع‌ ترین مشکلاتی که برای بانوان ممکن است در ناحیه رحم وجود آید، پولیپ رحم می باشد. پولیپ رحم نتیجه تقسیم سلول هایی است که اضافه بر سازمان تقسیم میشوند.

اما باید بدانید که این توده‌ ها خطرناک نخواهند بود و اصطلاحاً آنها را به عنوان توده های خوش خیم رحمی می شناسند.

وجود پولیپ‌ رحم برای مدت زمان طولانی می تواند باعث بروز آسیب‌ های مختلف شود و در صورت مشاهده هرگونه علائم این بیماری باید به پزشک مراجعه کرده و برای درمان قطعی اقدامات لازم را انجام دهید.

به طور کلی هر چیز غیر متعارف در ناحیه رحم می تواند برای مدت زمان طولانی مشکل آفرین باشد، که قطعاً پولیپ رحم می ‌تواند در شمار همین مشکلات قرار بگیرد.

پولیپ رحم در چه سنی اتفاق می افتد؟

پولیپ رحم در چه سنی اتفاق می افتد؟
پولیپ رحم در چه سنی اتفاق می افتد؟

باید بدانید که پولیپ رحم در شمار عوارضی قرار دارد که از تقسیم نادرست سلولی به وجود می ‌آید، به همین دلیل می‌ توان گفت که این نوع بیماری برای هر گروه سنی و حتی دختران نوجوان هم ممکن است بروز دهد، اما این اتفاق در سنین پایین به ندرت دیده شده است.

معمولا پولیپ رحم در ناحیه آندومتر (اندومتریوز) اتفاق می‌ افتد و اکثر اوقات در سنین میانسالی یعنی حدود ۳۵ تا ۵۰ سالگی رخ می‌ دهد.

در صورت مشاهده هرگونه علائم این نوع بیماری باید به پزشک مراجعه کرده و اقدامات لازم را هر چه سریع تر انجام دهید.

از طرف دیگر پزشکان و متخصصان همواره تاکید دارند که بانوانی که به سن یائسگی می‌ رسند، باید به طور مرتب چکاپ های مختلف را انجام دهند، زیرا پولیپ رحم در سنین یائسگی شایع تر خواهد بود اما بعد از گذر از فرایند یائسگی، احتمال ابتلا به پولیپ رحم کمتر میشود.

علائم پولیپ رحم

علائم پولیپ رحم
علائم پولیپ رحم

امروزه متخصصان و پزشکان همواره تاکید دارند که بانوان باید طی فواصل معینی حتماً چکاپ های مختلف و آزمایشات گوناگون را انجام دهند، تا بتوانند هرگونه عارضه نا متعارف را در ناحیه شکمی و رحمی خود تشخیص داده و برای درمان اقدامات لازم را در پیش بگیرند.

مشکلاتی مانند پولیپ رحم ممکن است هیچ گونه علائمی در فرد نداشته باشد و تنها با آزمایشات، سونوگرافی و حتی تست پاپ اسمیر امکان تشخیص آن فراهم باشد.

اما پولیپ رحم معمولاً علایم شایعی دارد که چند مورد از آنها را برای شما بازگو خواهیم کرد.

دانستن این اطلاعات می ‌تواند برای اقدام به موقع به شما کمک شایانی کند.

توجه داشته باشید که هر گونه بی نظمی در دوران قاعدگی شما نشان دهنده بروز بیماری‌ های خاص خواهد بود، که حتماً باید به آن رسیدگی شود.

خونریزی های نا منظم و یا داشتن دوره های عادت ماهانه شدید می تواند نشانه ای از وجود پولیپ رحم باشد، که باید به درستی و با جزئیات بررسی شود.

توجه داشته باشید که اگر عادت ماهانه شدید و دردناک را تجربه می کنید، باید حتماً به پزشک مربوطه مراجعه کرده و آزمایشات لازم را انجام دهید و نهایتا توسط پزشک بررسی نمایید.

بسیاری از بانوان ممکن است خونریزی در بین دوره های قاعدگی را تجربه کنند که این مسئله هم می تواند نشان دهنده پولیپ رحم باشد.

از طرف دیگر نازایی و عدم ناباروری بانوان هم می تواند عاملی برای پولیپ رحم باشد، با این حال باید برای تشخیص درست پولیپ رحم به پزشک مربوطه مراجعه کرده و اقدامات لازم، از جمله آزمایشات و دارو درمانی را آغاز کنید.

عوامل بروز عارضه پولیپ رحم

عوامل بروز عارضه پولیپ رحم
عوامل بروز عارضه پولیپ رحم

ممکن است افراد به دلیل مشکلات متعدد در ناحیه رحم خود به پزشک مراجعه کرده و علت مشکلاتشان را جویا شوند.

لازم است بدانید که پولیپ رحم یکی از شایع ترین اتفاقات در بین بانوان است، که ممکن است بدون هیچ‌ گونه علائم و هیچ دلیلی برای هر شخص به وجود آید.

اما لازم است که عوامل تاثیر گذار بر تشکیل پولیپ رحم را شناخته و بابت رفع آنها اقدامات لازم را انجام دهید.

همه ما می ‌دانیم که چاقی زیاد می‌ تواند تعادل بدن و میزان ترشح هورمون ها را دچار اختلال کند، اگر اضافه وزن دارید و bmi بدن شما بیشتر از عدد 30 می باشد، باید بدانید که شما بیشتر از هر کس دیگری در معرض پولیپ رحمی قرار خواهید داشت و باید هر چه سریع تر برای حفظ سلامت جسمانی خود وزنتان را با شیوه های درست کاهش دهید.

عدم تعادل در میزان ترشح هورمون ها از دیگر عوامل بروز پولیپ رحم خواهد بود. به طور کلی پولیپ‌ رحم نسبت به ترشح هورمون استروژن کاملا حساس است.

هورمون استروژن هورمونی است که هر ماه به ضخیم شدن دیواره آندومتر کمک می‌ کند و می‌ تواند با رشد پولیپ رحم در ارتباط باشد.

از طرف دیگر باید بدانید که فشار خون بالا و یا داشتن سابقه پولیپ رحم در خانواده از دیگر عوامل بروز این مسئله خواهد بود.

هرگونه درمان های هورمونی و عفونت های رحمی نیز در بروز چنین عارضه ای موثر واقع میشوند و شما باید از بروز چنین عارضه‌ ای به خوبی جلوگیری کنید. قطعا چکاپ های ماهانه و یا انجام تست پاپ اسمیر می تواند از بروز چنین عوارض جلوگیری کند.

روش های تشخیص پولیپ رحم

اگر پزشک به این نتیجه برسد که فرد دارای پولیپ رحمی است امکان دارد یکی از راه های درمانی زیر را انتخاب کنند که از این راه و سونوگرافی های ترانس واژینال هستند که با استفاده از یک شیء باری که درون واژن قرار می‌گیرد.

امواج صوتی را انتشار می دهد و تصویر از رحم بیمار از جمله فضای داخلی آن ارائه می‌شود پزشکان در تولید را به صورت واضح می بیند.

آن را به عنوان ناحیه ای از بافت آندومتری تشخیص دهد می‌تواند انجام شود این روش مانند سونوگرافی تصویر از قسمت داخلی رحم بیمار ارائه می دهد.

روش دیگری که وجود دارد هیستروسکوپی است که با استفاده از یک تلسکوپ نازک و انعطاف پذیر و نورانی از طریق واژن دهانه رحم را می بیند و می تواند به صورت کامل آن را معاینه کند.

به روش دیگر بیوپسی آندومتر است که به پزشک این امکان را می دهد با استفاده از یک سند مکش دار تمام محتویات داخل رحم را جمع آوری کند و برای آزمایش بفرستد .

البته لازم به ذکر است که پولیپ رحم با بی حسی آندومتر امکان تشخیص آن ۵۰ درصد است به طور کلی بیشتر پولیپ های رحم عیر سرطانی هستند.

اما باید در رابطه با تغییرات رحمی و خود اطلاعات کافی داشته باشید تا از بروز هرگونه سرطان رحمی جلوگیری کنید.

پزشک  احتمالا برداشتن پولیپ را توصیه می کند و به همین منظور یک نمونه کوچک از آن را برای آنالیز کردن به آزمایشگاه می فرستد تا متوجه شود که فرد دچار سرطان رحم شده است یا خیر.

جراحی زیبای زنان

با وجود اینکه به صورت پولیپ های رحمی پدیده های خطرناک و سمی نیستند اما تقویت نسبت به درمان آن ها اقدام کنید و اگر هر گونه نشانه و علائم دیدید که حالت غیر طبیعی دارد حتما به یک پزشک متخصص زنان و زایمان مراجعه کنید تا اقدامات لازم جهت درمان تان انجام شود.

پیشگیری از پولیپ در رحم

پیشگیری از پولیپ در رحم
پیشگیری از پولیپ در رحم

امروزه بسیاری از افراد تمایل دارند تا با افزایش علم و آگاهی خود نسبت به بدنشان، از بروز بیماری‌ های مختلف جلوگیری کرده و در صورت بروز هر گونه آسیب اقدامات لازم را برای رفع و بهبود آن انجام دهند.

پولیپ رحم ممکن است برای هر کسی در هر سنی به وجود آید، اما شما می توانید با چند راهکار ساده از بروز چنین عارضه خطرناکی جلوگیری کنید.

همواره پزشکان تاکید فراوانی بر استفاده از پوشش های نخی و پنبه ای دارند. آنها معتقدند که اگر شما از لباس‌ های تنگ و پلاستیکی استفاده نکنید می ‌تواند به سلامت ناحیه واژن و رحم خود کمک فراوانی نمایید.

استفاده از لباس زیر پنبه‌ ای، نخی و همچنین راحت، بهترین گزینه برای شما به شمار می ‌آید. توجه داشته باشید که رعایت اصول بهداشتی در رابطه جنسی می تواند سلامت شما را تضمین نماید.

همواره بهتر است که بهداشت فردی خود را با بهترین شیوه ها رعایت کنید تا از بروز مشکلات و بیماری‌ های گوناگون جلوگیری نمایید.

نکته دیگری که پزشکان به طور مرتب بر آن تاکید دارند، انجام معاینات مختلف می باشد. بانوان به دلیل حساسیت زیادی که در ناحیه واژن و لگن دارند، بهتر است که در فواصل زمانی معین شده ای معاینات لازم را به طور وسیع انجام دهند.

انواع آزمایشات، سونوگرافی و تست پاپ اسمیر می تواند از بروز مشکلات متعدد مانند پولیپ رحم جلوگیری کند.

راهکاری برای درمان پولیپ رحم

درمان پولیپ رحم
درمان پولیپ رحم

یکی از عارضه هایی که بانوان ممکن است در شرایط مختلف و گروه‌ های سنی متفاوت به آن دچار شوند، پولیپ رحم می باشد.

به محض آنکه پزشکان وجود پولیپ را در رحم تشخیص می دهند، اقدامات لازم را برای درمان در پیش خواهند گرفت، که ممکن است پولیپ در صورت کوچک بودن با دارو درمانی برطرف شود.

به طور کلی پولیپ رحم در شمار توده ‌هایی قرار دارد که می‌ تواند رشد کرده و اختلالات گوناگونی را در رحم به وجود می آورد و در صورت بزرگ بودن پولیپ رحم، پزشکان تشخیص می ‌دهند که این امر باید به وسیله کورتاژ برطرف شود.

کورتاژ کردن دیواره های داخلی رحم باعث پاکسازی این عضو حیاتی از هرگونه عارضه خواهد شد.

البته باید بدانید که پس از انجام این فرآیند از دیواره های رحم نمونه برداری می شود تا آزمایشات به صورت گسترده تر انجام شود.

همه این عوامل در صورتی انجام میشود که پولیپ به وجود آمده خوش خیم باشد، اما اگر پولیپ رحم وضعیت خوبی نداشته باشد، نمونه برداری می کنند و برای درمان ‌های وسیع تر، پزشکان و متخصصان شما را راهنمایی خواهند کرد.

معمولاً پولیپ ها بعد از درمان شدن بازگشت نخواهند داشت، اما اگر در موارد نادر چنین اتفاقی برای فرد به وجود آید باید درمان های بیشتر و طولانی تری را انجام دهد.

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر فرنوش کاشانی

پیج اینستاگرام دکتر فرنوش کاشانی

کانال آپارات دکتر فرنوش کاشانی

کانال نماشا دکتر فرنوش کاشانی

———————————————————–