درباره ناباروری چه می دانید؟

مسئله مهمی که ممکن است در بین زوج‌ های جوان به وجود آید، مسئله ناباروری می باشد.

ابتدا باید بدانید زمانی اصطلاح ناباروری را برای افراد به کار می‌ برند که سن آنها ازحد نرمال افزایش پیدا کرده و یا به مدت یک سال به صورت پیوسته برای بارداری اقدام کرده و نتیجه مطلوب را کسب نکرده باشند، در غیر این صورت نباید اسم این فرایند را ناباروری گذاشت.

به طور کلی اختلال درعدم بارداری برای بانوان ممکن است کمی نگران کننده به نظر برسد، اما باید بدانید که دلایل مختلفی می تواند مانع از بارداری صحیح مادران شده و آنها را نیز نگران خواهد کرد.

اختلال در تخمک گذاری عامل اصلی در نابارداری به شمار می ‌آید و شما می توانید با مراجعه به پزشک، سیستم جسمانی خود را به کلی بررسی کرده و هرگونه نقص و آسیب در ناحیه رحمی را هم برطرف سازید و می توانید با خیال راحت برای اقدام به بارداری فرآیند های لازم را انجام دهید.

گاهی اوقات نا باروری بر اثر کاستی و کم‌ توجهی افراد به وجود می‌ آید. باید بدانید که ناباروری همیشه زمینه ژنتیکی و ارثی نخواهد داشت و گاها بی توجهی شما به سلامت جسمانی خود می تواند باعث بروز چنین آسیبی شود.

اگر شما بتوانید روند زندگی خود را اصلاح کنید، قطعا می‌ توانید از بروز چنین آسیبی جلوگیری نمایید.

تغذیه سالم، انجام فعالیت‌ های ورزشی به طور منظم و رعایت اصول بهداشتی و پوشیدن لباس‌ های مناسب و ضد حساسیت می ‌تواند از بروز ناباروری جلوگیری کرده و یا در صورت بروز چنین عارضه ای می تواند روند درمان را سرعت ببخشد.

بهتر است که از شیوه زندگی سالم فاصله نگیرید تا هرگز چنین مشکلاتی را تجربه نکنید.

عوامل موثر در ناباروری بانوان

درباره ناباروری
درباره ناباروری

یکی از مهم‌ ترین دلایلی که می ‌تواند منجر به ناباروری شود، عدم تخمک گذاری صحیح در بانوان می باشد.

قاعدگی منظم نشان دهنده تخمک گذاری دقیق می باشد، اما اگر دچار بی نظمی در دوره قاعدگی هستید، باید بدانید که درمان این مسئله می تواند در درمان ناباروری موثر باشد.

هنگامی که می خواهید برای بارداری اقدام کنید باید بدانید که روند سیکل قاعدگی شما از نظم مشخصی برخوردار است یا خیر.

در صورت عدم نظم در دوران قاعدگی باید بدانید که ممکن است در روند بارداری شما اختلالات زیادی به وجود آید، که می‌ توانید در دراز مدت دچار ناباروری شوید.

بیماری‌ هایی مانند سندرم تخمدان پلی کیستیک یکی از مهم‌ ترین عوامل بروز ناباروری به شمار می ‌آید. البته بیماری های دیگری مانند تیروئید و اختلالات هورمونی نیز در ناباروری موثر هستند. لازم است بدانید که درمان بیماری های کوچک و داشتن وزن متعادل می‌ تواند در درمان ناباروری به شما کمک شایانی کند.

یکی دیگر از دلایلی که می ‌تواند باعث ناباروری شود، مشکلاتی است که ممکن است در دستگاه تناسلی آقایان وجود داشته باشد.

بیماری های مختلف و یا هرگونه آسیبی که به ناحیه بیضه وارد میشود، می‌ تواند در بزرگسالی باعث بروز مشکلات متعدد مانند ناباروری شود، که البته شما می توانید با چکاپ های مرتب و درمان به موقع، بیماری‌ های مختلف را برطرف کرده و سپس اقدام به بارداری کنید.

راه حلی برای درمان ناباروری

درباره ناباروری
درباره ناباروری

اگر برای برطرف کردن مشکل ناباروری به پزشکان و متخصصان مربوطه مراجعه کنید، قطعا راه‌ حل های مختلف را پیش روی شما قرار خواهند داد، اما باید بدانید که پیش از درمان نا باروری باید آزمایشات لازم را به صورت دقیق انجام دهید.

زوجین باید آزمایشات و انواع چکاپ و عکسبرداری ها را به طور دقیق انجام دهند تا پزشک معالج بتواند راه‌ حل مناسب را برای آنها فراهم سازد.

یکی از مشکلاتی که بسیاری از بانوان با آن مواجه هستند، تنبلی تخمدان می باشد. اگر عدم باروری به علت تنبلی تخمدان باشد، قطعا می ‌توانید در یک دوره کوتاه مدت این عارضه را برطرف کرده و اقدام به بارداری نمایید.

اگر بارداری مربوط به ضعف در اسپرم باشد، پزشکان داروهای مختلف را برای آقایان تجویز کرده و انتظار دارند که با مراقبت های فراوان طی مدت زمان به خواسته خود رسیده و روند بارداری اتفاق بیافتد، و قطعا بهترین راه حل را برای درمان نا باروری اعمال می کنند.

علائم شایع ناباروری

درباره ناباروری
درباره ناباروری

تنها زمانی می ‌توانید با قاطعیت به پزشک خود اعلام کنید که دچار ناباروری شده اید، که شما یک سال به صورت پیوسته اقدام به بارداری کرده، و نتیجه ای را دریافت نکرده اید.

اگر بانوان سن بالای ۳۵ سال دارند پس از شش ماه باید در مورد ناباروری نگران شوند و اگر نگرانی شما زودتر از موعد اعلام شده است می توانید به تلاش خود برای بارداری ادامه دهید.

نکته دیگری که ممکن است برای عدم باروری وجود داشته باشد، مشکلاتی است که ممکن است در ناحیه رحم و لوله های فالوپ وجود داشته باشد. هرگونه مشکل مانند تنبلی تخمدان و چسبندگی در مجاری رحم باعث میشود که عمل لقاح به درستی انجام نشود و همین امر باعث نگرانی زوجین خواهد شد.

توجه داشته باشید که هرگونه عفونت در مجاری عبور اسپرم می تواند باعث ضعیف شدن و یا کشته شدن اسپرم ها شود، که این عامل خود یکی از مهم‌ ترین دلایل عدم ناباروری در زوجین می باشد.

راه حلی برای جلوگیری از بروز ناباروری

درباره ناباروری
درباره ناباروری

ممکن است بسیاری از افراد به ویژه بانوان با ترس از ناباروری مواجه شوند، اما باید بدانید که ناباروری امری بسیار شایع بوده که با مراقبت های ساده و درمان های کوچک کاملاً برطرف میشود و شما می ‌توانید به دفعات بارداری را تجربه کنید.

اما نکته ‌ای که برای جلوگیری از بروز چنین عارضه‌ ای باید بدانید، این است که اگر شما به سلامت جسمانی خود اهمیت دهید هرگز دچار چنین مشکلاتی نخواهید شد.

معمولاً ناباروری بر اثر بی دقتی و بی‌ توجهی افراد بروز پیدا می‌ کند و اگر شما سلامت و بهداشت شخصی خود را در الویت قرار دهید، قطعا می‌ توانید با رحمی کاملاً سالم اقدام به بارداری نمایید.

توجه داشته باشید که عدم رعایت بهداشت می تواند باعث بروز بیماری ها و آسیب‌ های مختلف در ناحیه رحم شود، که قطعاً به طور مستقیم بر کارکرد تخمدان ها تاثیر داشته و در دراز مدت باعث بروز ناباروری میشود .

همچنین آقایان باید بهداشت را به طور کامل رعایت کنند تا هیچ گونه عفونت و مشکل در مجاری عبور اسپرم وجود نداشته باشد.

همه این عوامل کوچک در کنار یکدیگر می تواند مانع از بارداری افراد شود و اگر به سلامت خود کمک کنید قطعا دچار این مشکل نخواهید شد.

هم آقایان و هم بانوان باید در طول روز مقادیر معینی از ویتامین مورد نیاز بدنشان را تامین کنند.

کمبود ویتامین e و ویتامین د۳ و ضعف جسمانی می توانند عواملی برای بروز ناباروری باشند، که شما می توانید با مصرف این ویتامین های حیاتی از بروز ناباروری جلوگیری کنید و یا حتی می توانید این روند را برای درمان ناباروری در پیش بگیرید.

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر فرنوش کاشانی

پیج اینستاگرام دکتر فرنوش کاشانی

کانال آپارات دکتر فرنوش کاشانی

کانال نماشا دکتر فرنوش کاشانی

———————————————————–