تنبلی تخمدان چیست و چگونه به وجود می آید؟

تنبلی تخمدان
تنبلی تخمدان

یکی از بزرگ ترین و نگران کننده ترین مشکلاتی که ممکن است برای بانوان به وجود آید، تنبلی تخمدان می باشد.

تنبلی تخمدان عوارض و علائم خاصی نخواهد داشت و افراد فقط می ‌توانند با چکاپ هایی سالانه و معاینه ناحیه لگنی و رحمی، این عارضه را تشخیص داده و برای درمان اقدامات لازم را انجام دهند.

تنبلی تخمدان ممکن است بر اثر عوامل ژنتیکی در افراد به وجود آید. اولین مشخصه بارز تنبلی دخمدان به هم ریختگی و بی نظمی در دوران قاعدگی بانوان می باشد.

بطور کلی در هر سیکل تخمک گذاری به طور ماهانه معمولا ۶ فولیکول رشد می ‌کند که نهایت فقط یکی از آنها به رشد کامل رسیده و طی فرایندی از تخمدان ها آزاد میشود.

اما اگر فردی به تنبلی تخمدان مبتلا باشد، فولیکول ها به درستی رشد می‌ کنند اما ممکن است در روند آزاد ‌سازی آنها اختلالاتی به وجود آید و تخمدان ها آزاد نشوند.

دانستن این امر که تنبلی تخمدان چگونه به وجود می آید، می تواند در روند درمان به شما کمک فراوانی ‌کند. اگر به صورت ارثی به تنبلی تخمدان مبتلا هستید، بهتر است اقدامات لازم و معاینات مربوطه را هر چه سریع تر انجام دهید.

مشکلی که در روند تکامل تخمک گزاری برای افراد وجود دارد، این است که در طی ماه‌ ها فولیکول ها به درستی رشد می کنند اما چون روند آزاد ‌سازی با اختلال مواجه است، فولیکول ها بر روی تخمک ها باقی می مانند و هرگز آزاد نخواهند شد و همین تجمع فولیکول ها می تواند برای بانوان مشکل زا باشد و باعث تنبلی تخمدان میشود.

علائم بروز تنبلی تخمدان

تنبلی تخمدان
تنبلی تخمدان

علائمی که معمولا بانوان برای تنبلی تخمدان بروز می‌دهند مشابه با یکدیگر نبوده و ممکن است بدن هر فرد به نوعی این عارضه را نشان دهد. اولین و مهم ترین نشانه برای وجود تنبلی تخمدان عدم نظم و به هم ریختگی در دوران قاعدگی افراد می باشد.

اگر برای سه ماهه متوالی در نحوه پریود و زمان قاعدگی بی نظمی احساس کردید، باید برای چکاپ های اصلی به مرکز درمانی و دکتر فرنوش کاشانی مراجعه کنید.

باید بدانید که اگر در طول سال کمتر از ۹ مرتبه قاعدگی را تجربه می کنید و یا بیشتر از ۳۵ روز و یا برای مدت زمان طولانی تر از حالت عادی قاعدگی شما ادامه پیدا می کند، باید بدانید که به احتمال زیاد شما مبتلا به تنبلی تخمدان شده اید.

بروز هرگونه علائم مردانه در جسم بانوان می ‌تواند نشان ‌دهنده مشکل و اختلال در تخمدان ها باشد. اگر در نواحی مختلف صورت خود رشد موهای زائد و ضخیم را مشاهده می‌ کنید، باید برای بررسی ناحیه لگنی به ویژه تخمدان ها به مراکز درمانی معتبر مراجعه کنید.

هرگونه لک، آکنه و یا طاسی و هر نوع حالت مردانه می‌ تواند نشان ‌دهنده وجود مشکلات مختلف به ویژه تنبلی تخمدان باشد.

تنبلی تخمدان
تنبلی تخمدان

گاهی ممکن است بر اثر عدم آزاد سازی تخمک ها، فولیکول ها به صورت گسترده بر روی تخمک ها تجمع پیدا کنند و همین امر به نوعی باعث از کار افتادن تخمک ها میشود و عمل قاعدگی به درستی انجام نخواهد شد.

در صورت بروز هر گونه مشکل و یا به تاخیر افتادن قاعدگی خود باید به پزشک مربوطه مراجعه کرده و سلامت ناحیه رحم و دیگر اجزا مانند تخمدان را بررسی کنید.

گاهی ممکن است بر اثر تغذیه ای ناسالم به مسائل ژنتیکی فرد در سنین جوانی به مشکلاتی مانند دیابت مبتلا شود.

باید بدانید که مقاومت به انسولین می تواند تاثیر مستقیمی بر عملکرد تخمدان ها داشته باشد. اگر دیابت کنترل و درمان نشود، باعث بروز دیابت نوع ۲ شده و در کنار افزایش قند خون می‌ تواند کارایی دیگر اندام ها را کاهش دهد.

افزایش قند خون قطعاً باعث افزایش چربی خون خواهد شد و عملکرد سیستم های مختلف بدن به ویژه نقاط حساس مانند تخمدان ها با مشکل مواجه خواهند شد.

بهتر است که برای جلوگیری از بروز تنبلی تخمدان همه نواحی بدن را به طور دقیق بررسی کرده و در صورت بروز هرگونه مشکل، برای درمان اقدامات لازم را انجام دهید.

درمان تنبلی تخمدان با رژیم غذایی سالم

تنبلی تخمدان
تنبلی تخمدان

با وجود مشغله های فراوان و کمبود وقتی که امروزه افراد دارند، ترجیح می دهند تا هنگام وعده‌ های غذایی از خوراکی های آماده و فست فودی استفاده کنند. غذاهای فست فودی می توانند در طولانی مدت باعث بروز مشکلات متعدد شوند.

اگر شما بتوانید رژیم غذایی خود را اصلاح کنید، قطعا در پیشگیری و درمان تنبلی تخمدان موفق بوده و همواره سلامت خود را تضمین خواهید کرد.

باید بدانید که غذا های ضد التهاب می ‌توانند آسیب ‌های وارد شده به تخمدان را درمان کنند. گاه ممکن است التهاب باعث ضعف در عملکرد تخمدان ها شود و در آینده مشکلات جدی تر را به همراه خواهند داشت.

شما می توانید با استفاده از روغن زیتون، گوجه فرنگی، ماهی‌های سالم و انواع آجیل، تنبلی تخمدان را از بین برده و از بروز مجدد آن جلوگیری نمایید.

روغن یکی از اقلام خوراکی حذف نشدنی در زندگی روزمره ما می باشد، اما اگر بتوانید چربی‌ های سالم مانند امگا ۳، روغن زیتون و روغن دانه های بدون نمک را در رژیم غذایی خود بگنجانید، قطعاً به سلامت تخمدان ها کمک شایانی کرده و می توانید از هرگونه آسیب و اختلال در عملکرد آنها جلوگیری کنید.

توجه داشته باشید که هنگام خرید خوراکی های مختلف بهارگانیک بودن آنها توجه ویژه کنید، زیرا غذاهای تراریخته می‌ توانند باعث تغییراتی در میزان هورمون ترشح شده در بدن شوند که به دنبال آن تاثیر مستقیمی بر عملکرد تخمدان و بروز تنبلی تخمدان خواهند داشت.

راهکاری اساسی برای تنبلی تخمدان

تنبلی تخمدان
تنبلی تخمدان

اگر با بررسی علائم تنبلی تخمدان متوجه شدید که بیش از یکی از آنها را دارا هستید، باید به پزشک مراجعه کرده و اقدامات لازم را برای درمان و جلوگیری از پیشروی این عارضه انجام دهید. اولین قدم برای درمان تنبلی تخمدان کاهش وزن می باشد.

اگر شما هم در شمار افرادی قرار دارید که به چاقی و اضافه وزن مبتلا هستید، باید بدانید که در آینده ای نه چندان دور باعث مشکلات مختلف در ناحیه تخمدان خواهید، شد زیرا چاقی می تواند سطح قند خون، سطح چربی و هورمون های بدن را دچار تغییرات جدی کند که بر عملکرد تخمدان ها تاثیر مستقیم دارند.

کاهش وزن به روش های اصولی می تواند به درمان تنبلی تخمدان کمک فراوانی کند و یا از بروز چنین عارضه جلوگیری خواهد کرد.

مصرف مقادیر معینی از انواع کربوهیدرات و مصرف پروتئین می تواند به سلامت جسمانی شما کمک فراوانی ‌کند.

اگر بتوانید همه روزه مقادیر زیادی از پروتئین را به بدنتان برسانید، قطعاً می ‌توانید میزان ترشح هورمون ها را کنترل کرده و از عوارض جانبی آنها مانند تنبلی تخمدان جلوگیری کنید.

امروزه متخصصان و پزشکان برای باورند که اگر افراد به ویژه بانوان فعالیت های ورزشی منظم را در برنامه روزانه خود بگنجانند، می‌ توانند از بیماری‌ های مختلف به خوبی جلوگیری کنند.

قطعاً تنبلی تخمدان با عدم تحرک و اضافه وزن ارتباط  مستقیم دارد و اگر بتوانید در کنار اصلاح رژیم غذایی، فعالیت‌ های ورزشی مرتبی را انجام دهید، می ‌توانید برای درمان این عارضه روند مفیدی را در پیش بگیرید و قطعاً از بروز مجدد آن جلوگیری خواهید کرد. با خوندن این مطلب شاید علاقه مند به مطالعه در مورد سندروم تخمدان پلی کیستیک باشید.

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر فرنوش کاشانی

پیج اینستاگرام دکتر فرنوش کاشانی

کانال آپارات دکتر فرنوش کاشانی

کانال نماشا دکتر فرنوش کاشانی

———————————————————–