بارداری و زایمان
بارداری و زایمان

بارداری و زایمان

دوره های زیادی در زندگی شما وجود دارد که با وجود سختی های فراوان یکی از شیرین ترین دوران زندگی شما خواهد بود. 9 ماه و 9 روز انتظار شیرین ترین انتظاری است که یک مادر می تواند تجربه کند.

البته بارداری یکی از حساس ترین دوران برای مادر است که در هر مرحله و هر ماه باید نکاتی را رعایت کند که هم برای فرزندش و هم برای خودش لازم است.

در ادامه این مقاله بر آن شدیم تا نگاهی عمیق به موضوعات مرتبط با بارداری و زایمان داشته باشیم و سعی کنیم به سوالات متداول شما در این زمینه پاسخ دهیم.

نکات مهم قبل از اقدام به بارداری

زوج ها قبل از بارداری باید برنامه ریزی دقیقی داشته باشند. این برنامه ریزی با مراجعه به بهترین متخصص زنان و زایمان نظیر دکتر فرنوش کاشانی در شرق تهران به راحتی قابل انجام است.

برای داشتن یک بارداری سالم، باید قبل از بارداری وضعیت سلامتی خود را بررسی کنید و اطلاعات خود را در مورد بارداری و زایمان افزایش دهید.

تناسب اندام و باروری شما با مراجعه به پزشک و انجام معاینات و آزمایشات مربوطه بررسی می شود. در صورت لزوم، قبل از بارداری به شما داروها یا مکمل هایی داده می شود تا نوزادی سالم به دنیا بیاورید و موفقیت بارداری شما افزایش یابد. به طور کلی، قبل از بارداری به موارد زیر توجه کنید:

 • رژیم غذایی قبل از بارداری باید متعادل باشد و از غذاهای صحیح و کافی استفاده شود.
 • از الکل و تنباکو خودداری کنید. الکل و سیگار کیفیت اسپرم و تخمک گذاری را کاهش می دهد.
 • با مشورت یک متخصص زنان خوب، یک برنامه منظم برای موفقیت بارداری دریافت کنید.
 • مصرف ویتامین ها و مواد معدنی مناسب در دوران بارداری را فراموش نکنید. آهن، ید، اسید فولیک، آنزیم Q10، سلنیوم و ویتامین D مهمترین ویتامین ها و مواد معدنی هستند که متخصص زنان و زایمان برای شما تعیین می کند.
 • استرس و اضطراب احتمال بارداری را کاهش می دهد. با مدیریت استرس می توانید بارداری موفقی را تجربه کنید.
 • عفونت های قارچی واژن را قبل از بارداری درمان کنید تا شانس موفقیت خود را افزایش دهید.
 • کاهش مصرف کافئین قبل از بارداری؛ کافئین استرس و سردرد را افزایش می دهد.
 • وزن خود را کنترل کنید. اضافه وزن یا کم وزنی احتمال باردار شدن را کاهش می دهد.

عدم موفقیت در بارداری

به خاطر داشته باشید که از زمانی که قصد بارداری دارید تا زمانی که قطعا باردار هستید فاصله زمانی وجود دارد که از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

بنابراین اگر بعد از تلاش برای باردار شدن باردار نشدید، نگران نباشید، ممکن است مدت بیشتری در بدن شما طول بکشد. اگر به ناباروری خود مشکوک هستید به متخصص زنان مراجعه کنید تا با آزمایش های مختلف علت ناباروری را مشخص کند. علل ناباروری می تواند زن یا مرد و یا هر دو باشد.

پس از تشخیص علت ناباروری و بسته به عواملی مانند سن و شرایط جسمانی و سلامتی، درمان ناباروری مناسب توصیه می شود و پس از آن می توانید برای بارداری موفق مجدد تلاش کنید.

بارداری چگونه شروع می شود؟

بارداری و زایمان
بارداری و زایمان

اولین چیزی که اتفاق می افتد و منجر به بارداری می شود، لقاح است. به این ترتیب تخمک و اسپرم با هم ترکیب می شوند و یک سلول واحد را تشکیل می دهند. پس از چند روز، سلول واحد به چند قسمت تقسیم می شود.

برخی از این سلول های تقسیم شده به سلول های دیواره رحم می روند. آنها در دیواره های رحم کاشته می شوند و در نهایت شروع به رشد می کنند و در همان زمان جفت تشکیل می شود که منبع غذا و اکسیژن جنین است.

دوره انتظار شیرین شما برای تولد فرشته کوچولو از همین لحظه شروع می شود.

مراحل بارداری و مدت زمان آن

بارداری و زایمان
بارداری و زایمان

به خاطر داشته باشید که انسان حدود 38 هفته بارداری را تجربه می کند. 9 ماه بارداری تبدیل به سه دوره سه ماهه می شود که در ادامه هر سه دوره را بررسی می کنیم :

سه ماهه اول بارداری

این سه ماه که مرحله اول بارداری محسوب می شود، دوره رویان نامیده می شود. دوره اول از هفته اول تا سیزدهم را شامل می شود. این دوره زمانی است که ابتدا لقاح اتفاق می افتد و سپس جنین ایجاد می شود.

جالب است بدانید که جنین دارای دو لایه سلولی است که در دوران بارداری منجر به رشد و تشکیل تمام قسمت های بدن و همه اعضای بدن می شود.

رویان خیلی سریع رشد می کند و تبدیل به جنین می شود. وقتی رویان به جنین تبدیل می شود، در آن مرحله جنین شما فقط به اندازه یک لوبیا است.

جنین شما در این زمان همچنان در حال حرکت است، اما مادر آن را احساس نمی کند.

تغذیه در سه ماهه اول بارداری بسیار مهم است و تاثیر زیادی در سلامت جنین و تشکیل صحیح اندام های آن دارد.

قسمت های تشکیل شده جنین در سه ماه اول بارداری

در اولین دوره بارداری یا سه ماهه اول، قلب جنین تشکیل می شود و می تپد. روده ها در جنین شما و همچنین دهان، بینی و پلک های جنین در حال تشکیل هستند. در نهایت اندام تناسلی جنین تشکیل می شود.

ماه اول تشکیل جنین

پس از لقاح، کیسه کوچک و باریکی تشکیل می شود که حاوی آب است. این کیسه محیطی محافظت شده، استریل و ایمن برای جنین ایجاد می کند.

در این ماه جنین نیز تشکیل می شوند. جفت نقش بسیار مهمی در رساندن مواد مغذی از مادر به جنین و همچنین در دفع مواد مضر و زائد از جنین دارد.

اگر بخواهیم در مورد فرم جنین در ماه اول صحبت کنیم، باید بدانید که جنین در ماه اول به شکل دو دایره سیاه است که در واقع چشم های جنین هستند. گلو، فک و دهان به آرامی رشد می کنند. گردش خون نیز به تدریج در جنین اتفاق می افتد.

در ابتدای ماه دوم، اندازه جنین شما 6 یا 7 میلی متر است. یعنی چیزی شبیه دانه برنج.

ماه دوم تشکیل جنین

جالب است بدانید در ماه دوم تشکیل، یک سوم جنین شما وارونه است. و جنین به حدود 3 سانتی متر می رسد. در این مرحله می توان نام رویان را به جنین تغییر داد.

ماه سوم تشکیل جنین

در پایان ماه سوم، جنین شما به طور کامل تشکیل شده است. یعنی انگشتان دست و پا و سایر اندام ها دارد. او توانایی باز کردن دهان یا باز و بسته کردن مشت خود را دارد.

در پایان ماه سوم، ناخن ها، گوش ها و اندام تناسلی جنین تشکیل می شود.

کودک شما در ماه سوم دارای سیستم گردش خون است و همچنین می تواند ادرار کند. بعد از این ماه طول جنین به 7 یا 10 سانتی متر می رسد.

سه ماهه دوم بارداری

بارداری و زایمان
بارداری و زایمان

سه ماهه دوم بارداری از هفته چهاردهم شروع شده و تا هفته بیست و هفتم ادامه دارد. در سه ماهه دوم، غضروف جنین تمام می شود و اسکلت جنین تشکیل می شود. در این ماه ها جنین توانایی شنیدن صدای شما را دارد.

در این ماه ها حرکات جنین و لگدهای جنین را کاملا احساس خواهید کرد. تغذیه مادر در سه ماهه دوم بارداری نیز بسیار مهم است.

ماه چهارم تشکیل جنین

در این ماه بسیاری از اندام های جنین از جمله انگشتان، ناخن ها، موها، مژه ها و دندان ها و همچنین استخوان ها تشکیل می شوند و به مرور رشد می کنند.

همچنین در پایان ماه چهارم می توانید با سونوگرافی جنسیت کودک خود را تعیین کنید زیرا اندام های تناسلی جنین به طور کامل تشکیل شده است. جنین شما بعد از ماه چهارم حدود 15 سانتی متر رشد کرده است.

ماه پنجم تشکیل جنین

در این ماه رشد جنین به شدت افزایش می یابد. در این ماه وزن جنین حدود 280 گرم است. در ماه پنجم می توانید حرکات جنین را کاملا احساس کنید. در این ماه باید یک سونوگرافی سلامت و همچنین یک سونوگرافی غیر طبیعی انجام دهید.

این سونوگرافی ها محل قرارگیری جنین، شکل و اندازه صورت و دست ها را نشان می دهد و سلامت کامل جنین و همچنین سلامت جفت و بند ناف را تضمین می کند.

ماه ششم تشکیل جنین

در این ماه جنین به حدود 30 سانتی متر می رسد. به یاد داشته باشید که در این ماه کودک شما به صداها پاسخ می دهد. بهتر است زیاد با او صحبت کنید و صدای پدرش را به او اطلاع دهید.

در این صورت او پس از تولد شما را به خوبی می شناسد و در آغوش شما و پدرش آرام می گیرد. در این ماه، پلک های کودک شما پوست خود را می ریزد و جنین می تواند چشمان خود را باز کند.

سه ماهه سوم بارداری

انتظار شما پس از پایان سه ماهه سوم یا کمی زودتر به پایان می رسد. سه ماهه سوم شامل هفته های 28 تا 40 بارداری است. در آغاز سومین دوره بارداری، وزن نوزاد حدود یک کیلوگرم است و به تدریج به یک جنین کامل و آماده برای ورود به دنیای ما تبدیل می شود.

پوست جنین کاملا شکل گرفته و چشمانش باز است و موهای واقعی روی سرش ایجاد می شود. مغز نوزاد نیز در این دوران شکل می گیرد.

تغذیه در سه ماهه سوم بارداری نیز باید برنامه ریزی شده و با رژیم غذایی مناسب باشد.

ماه هفتم تشکیل جنین

در این ماه، وزن نوزاد شما حدود یک کیلو الی یک کیلو و نیم است. جنین در ماه هفتم کاملاً می شنود و می تواند به نور و صدا و همچنین درد پاسخ دهد. اگر نوزاد شما زود و در پایان ماه هفتم به دنیا بیاید، احتمال زنده ماندن او وجود دارد.

ماه هشتم تشکیل جنین

در این ماه، وزن نوزاد شما حدود سه کیلوگرم است و به آرامی برای زایمان آماده می شود و سر نوزاد به سمت دهانه رحم می چرخد.

یکی از مهمترین اتفاقاتی که در ماه هشتم می افتد تکان دادن سر است. کودک می تواند سر خود را حرکت دهد و به صورت بصری اطراف خود را حس کند.

ماه نهم تشکیل جنین

انتظارات پایان ماه! در این ماه مغز و ریه نوزاد به طور کامل تشکیل شده و سر نوزاد به سمت لگن است. توجه داشته باشید که تعیین قد و وزن دقیق کودک ممکن نیست، زیرا به عوامل زیادی از جمله جنسیت نوزاد و قد و وزن والدین بستگی دارد.

تغذیه در بارداری

در دوره بارداری نیاز به اسید فولیک و آهن در بدن ما در افزایش پیدا می ‌کند به همین دلیل مصرف مکمل ها در این دوره حتما توصیه می شود باید یک برنامه غذایی جامع که تمام گروه غذایی از جمله ویتامین ها در آن وجود دارند

مادر باردار در پیش بگیرد همه خانم ها باید مکمل اسید فولیک استفاده کنند تا از اختلالات در تکامل مغزی و نخاعی جنین جلوگیری شود آهن در تشکیل هموگلوبین در سلول های قرمز جنین بسیار موثر است.

هموگلوبین و اکسیژن را به بافت های بدن می دهد و در بارداری نیاز به آهن حدوداً دو برابر می شود تا بتواند اکسیژن به بافت ها  به خوبی انجام شود به همین دلیل مصرف مکمل‌های آهن بسیار توصیه می شود.

از غذاهای که منبع غنی از ویتامین سی هستند مثل مرکبات و گوجه فرنگی حتماً بیشتر استفاده کنید ویتامین دی و کلسیم را در برنامه غذایی تان بگذارید زیرا باعث تشکیل استخوان ها و دندان های جنین می شود.

به همین دلیل خانم ها نیاز به مصرف حداقل ۱۰۰۰ میلی گرم کلسیم و ۶۰۰۰ واحد ویتامین دی در طول روز دارند شیر و لبنیات منابع غنی از کلسیم هستند اگر مادر بارداری که نمی تواند لبنیات مصرف کند بهتر از مکمل های آن را حتما استفاده کند.

مصرف امگا ۳ برای تکامل اعصاب جنین بسیار لازم است مصرف ماهی ۲ تا ۳ بار در طول هفته قبل از دوره بارداری در زمان بارداری و حتی در زمان شیردهی و بسیار مهم است.

ماهی‌ هایی که سطح متوسط تا بالا جیوه دارند و نباید در رژیم غذایی قرار بگیرند و به همین دلیل ماهی سفید می تواند بهترین ماهی در در طول این دوره باشد .

از مصرف ماهی های نیم پز خودداری کنید به همین دلیل مهم است که غذا های غلط و عادت های غذایی غیر مفید را در دوران بارداری کنار بگذارید و داشتن یک رژیم غذایی سالم برای وزن گیری کودک بسیار حائز اهمیت است.

می تواند تهوع و استفراغ تان را در سه ماهه اول کنترل کند اگر نتوانید تمام گروه‌های غذایی را مصرف کنید برایتان آزاردهنده است بهتر است مکمل هایی مرتبط با آن را در برنامه غذایی تان جای داد.

شایع ترین مشکلات در دوران بارداری

از مهم ترین مشکلات دوران بارداری می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • التهاب لثه و خونریزی: این مشکل در برخی از زنان باردار رخ می دهد و به دلیل عدم تعادل هورمون ها در بدن است.
 • گرفتن عضلات: بهتر است در طول روز به آرامی از جای خود بلند شوید تا دچار گرفتگی عضلات نشوید. ورزش سبک را فراموش نکنید. یک متخصص زنان خوب شما را در انجام تمرینات مناسب در دوران بارداری راهنمایی می کند.
 • خستگی و ضعف: این اختلال به دلیل تغییرات هورمونی و همچنین فشار خون پایین رخ می دهد.
 • احساس گرما بیشتر: در دوران بارداری، گردش خون افزایش می یابد که در نهایت منجر به احساس گرما می شود.
 • سردرد: عدم تعادل هورمونی علت سردردهای شدید در دوران بارداری است. کاهش مصرف کافئین قبل و در طول بارداری به کاهش سردرد کمک می کند.
 • تورم دست و پا: تورم در دوران بارداری به دلیل افزایش تجمع آب در بدن می باشد.
 • هضم ضعیف و احساس سوزن سوزن شدن در معده: گاهی اوقات در دوران بارداری، رحم می تواند به معده فشار وارد کند که در نهایت منجر به این مشکلات می شود.
 • یبوست: برهم خوردن تعادل هورمونی منجر به اختلال در دستگاه گوارش و در نهایت یبوست می شود.
 • کم خونی: ممکن است که در دوران بارداری مادران دچار کم خونی گردنند.
 • عفونت: عفونت نیز در زنان بسیار شایع است زیرا سطح استروژن بسیار بالا است.
 • موهای زائد
 • تعریق زیاد و ضعیف شدن مثانه
 • بزرگ شدن و تغییر رنگ سینه

زایمان

بارداری و زایمان
بارداری و زایمان

بعد از 9 ماه انتظار و صرف این همه شیرینی و دردسر نوبت به زایمان رسید. همانطور که همه می دانیم زایمان به دو صورت زایمان طبیعی و زایمان سزارین صورت می گیرد

درد و نشانه های زایمان

اکثر بانوانی که به زمان زایمان نزدیک می شوند استرس، اضطراب و نگرانی زیادی را تجربه می کنند. برخی از مادران نگران هستند که متوجه علائم زایمان نشوند. اما با شناخت علائم زایمان می توانید از شر این استرس خلاص شوید.

علائمی که در حین زایمان رخ می دهد عبارتند از:

 • پارگی کیسه آب
 • انقباضات زایمان
 • ترشحاتی مانند خارج شدن خون آبه
 • درد شکم و لگن

به یاد داشته باشید که انقباضات زایمان را می توان با انقباضات دوران بارداری اشتباه گرفت. برای رفع این خطا، مدت زمان انقباض و همچنین تعداد انقباضات در طول یک ساعت را اندازه گیری کنید. انقباضات زایمان طولانی تر است. یک ساعت بیشتر است.

چگونگی انجام زایمان طبیعی

زایمان طبیعی در مراحلی انجام می شود که معمولاً با علائم و انقباضات همراه است:

اولین قدم در زایمان طبیعی شروع انقباضاتی است که دهانه رحم را باز می کند. این انقباضات زمانی پایان می یابد که دهانه رحم به طور کامل باز شود. در این مرحله رحم به تدریج تحت تأثیر قرار می گیرد و باز می شود.

پس از آن، رحم به سرعت گشاد می شود و انقباضات طولانی تر و زیادتر می شوند.

مرحله دوم زمانی اتفاق می افتد که رحم کاملاً باز شده و کودک از رحم خارج می شود.

مرحله سوم بعد از تولد نوزاد است که جفت از مادر جدا می شود و زایمان به پایان می رسد.

بارداری و زایمان
بارداری و زایمان

دلایل انجام زایمان سزارین

انتخاب زایمان طبیعی یا سزارین معمولاً با شروع درد زایمان توسط متخصص زنان تعیین می شود. از جمله شرایطی که در آن زایمان سزارین انجام می شود عبارتند از:

 • اگر کودک به جای سر با پاها یا باسن به سمت لگن باشد.
 • در مواردی که دهانه رحم باز نمی شود یا سر جنین بزرگ است.
 • زمانی که حاملگی چند قلو باشد.
 • زمانی که زایمان قبلی با سزارین انجام شده باشد.
 • اگر کودک مشکلاتی مانند مشکل در رشد دارد.
 • اگر مادر مبتلا به دیابت و بیماری قلبی یا ریوی باشد.

زایمان سزارین چگونه انجام می شود؟

 • در ابتدا سرم مسکن و لوله ای برای دفع ادرار به شما متصل می شود
 • مسئول بیهوشی برای تست فشار خون شما و همچنین برای ضربان قلب شما دستبندی را به بالای بازو شما متصل می کند
 • در بالای بیکینی برشی ایجاد می کنند تا نوزاد را از آن بیرون بیاورند
 • بعد از بیرون آوردن نوزاد بند ناف را جدا می کنند
 • سپس بخیه هایی برای بستن قسمت برش خورده زده می شود.

برخی از زنان باردار سزارین را بهتر از زایمان طبیعی می دانند اما به عوارض آن توجهی نمی کنند. در اینجا به برخی از عوارض سزارین اشاره می کنیم.

عوارض زایمان سزارین

 • عفونت محل برش و زخم
 • لخته شدن خون
 • انفارکتوس میوکارد
 • زایمان زودرس
 • خون ریزی

متخصص زنان و زیبایی زنان دکتر فرنوش کاشانی

بارداری و زایمان – بارداری و زایمان – بارداری و زایمان – بارداری و زایمان – بارداری و زایمان – بارداری و زایمان – بارداری و زایمان -بارداری و زایمان – بارداری و زایمان