یکی از مشکلاتی که ممکن است هنگام بارداری برای بانوان به وجود آید، تشکیل جنین در هر قسمت از رحم به جز فضای داخلی می باشد.

معمولاً جنین باید در جداره داخلی رحم مستقر شود و دراین قسمت رشد می‌کند تا به وضعیت نرمال برسد.

اما اگر انتقال اسپرم در رحم به گونه ای انجام شود که نطفه به منقطه مد نظر نرسد، ممکن است بارداری در لوله های مختلف رحم اتفاق بیفتد و با رشد جنین درد ‌های بسیار شدیدی برای مادر رخ می دهد.

در حالت عادی بعد از اینکه تخمک بارور میشود به سمت قسمت ‌های داخلی رحم حرکت می‌ کند این حرکت از دیواره ها و حفره های مختلف شروع میشود تا نهایتا به تخمک مقصد نهایی یعنی قسمت مرکزی رحم برسد.

اما اگر حرکت تخمک بارور شده در لوله های فالوپ متوقف شود، بارداری در همان نقطه آغاز می شود.

عوامل مختلفی می تواند باعث بروز این عارضه شود که از دلایل اصلی می ‌توان به چسبندگی و یا عفونت ها و جراحات شکمی اشاره کرد.

نکته حائز اهمیت در مورد بارداری خارج رحم این است که با رشد جنین مادر احساس درد در ناحیه شکم خواهد داشت، که با تشخیص پزشک باید هر چه سریع ‌تر جنین از موقعیت نا مناسب خود خارج شود و پایان بارداری اعلام گردد.

خطرات ناشی از بارداری خارج رحم

بارداری خارج رحم
بارداری خارج رحم

اگر بارداری در محیط داخلی رحم انجام نشود، قطعاً جنین در لوله های مختلف به دام افتاده و در همان منطقه اقدام به رشد می ‌کند.

تقسیم سلولی و بزرگ شدن جنین در ناحیه های مختلف رحم می تواند آسیب های جبران نا پذیری را برای مادر به همراه داشته باشد.

در صورت بروز هر گونه درد غیر طبیعی در ناحیه شکم باید به پزشک مراجعه کرده و با سونوگرافی و آزمایشات مختلف بارداری خارج از رحم را تشخیص دهید.

خطر جدی که بارداری خارج از رحم می تواند برای مادر داشته باشد، ترکیدگی و پارگی در نواحی مختلف رحم می باشد.

اگر جنین در لوله های مختلف رحم به دام افتاده باشد با بزرگ شدن باعث پارگی این عضو حیاتی میشود و ممکن است خطر مرگ را برای مادر به همراه داشته باشد.

اگر چنین اتفاقی بیفتد و رسیدگی کافی و به موقع انجام نشود، می‌ تواند باعث آسیب جدی به بافت اصلی رحم شود و باید این عضو حیاتی را به طور کامل از بدن مادرش خارج کنند.

خونریزی ناشی از ترکیدگی لوله های رحم می تواند باعث آسیب به بافت دیگر اندام ها شود، البته این خونریزی می تواند بر قلب نیز تاثیر فراوانی داشته باشد که البته برای مادر بسیار خطرناک بوده و سطح هوشیاری آن را تا حد بسیار زیادی کاهش خواهد داد.

در صورت بروز چنین عارضه باید هر چه سریع تر به مراکز درمانی مراجعه کرده و اقدامات لازم جهت خروج جنین از لوله های رحم را انجام داد.

عوامل ماثر بر بارداری خارج رحم

بارداری خارج رحم
بارداری خارج رحم

دلایل زیادی ممکن است باعث بروز بارداری خارج از رحم شوند اما باید بدانید که هرگونه نقص در رحم به ویژه در لوله های فالوپ باعث میشود که احتمال بارداری خارج از رحم افزایش پیدا کند.

پزشکان و متخصصان تاکید فراوانی بر درمان عفونت ها و التهابات رحمی دارند، زیرا کوچک ترین نقص در رحم می تواند باعث به دام افتادن جنین در لوله های فالوپ شود و بارداری خارج از رحم اتفاق خواهد افتاد.

لازم به ذکر است که نسبت به بیماری های مقاربتی به ویژه عفونت و یا بیماری سوزاک نباید بی توجه بود و باید پیش از بارداری همه عوامل و مسائل تاثیر گذار بر سلامت رحم را مورد بررسی دقیق قرار دهید.

اگر پیش از بارداری جراحی خاصی را بر نواحی مختلف رحم انجام داده اید، باید نسبت به این مسئله حساسیت بیشتری داشته باشید، زیرا احتمال ابتلا به بارداری خارج از رحم برای شما بیشتر از سایر افراد خواهد بود.

از طرف دیگر هر گونه عفونت و نقص مادرزادی و حتی وجود تومورهای خوش خیم و بدخیم در لوله های فالوپ احتمال بارداری خارج از رحم را افزایش می دهد.

نشانه های بروز بارداری خارج رحم

بارداری خارج رحم
بارداری خارج رحم

متخصصان و پزشکانی که در زمینه زنان و زایمان فعالیت دارند، همواره توصیه می کنند که در ماهه اول بارداری توجه زیادی نسبت به شرایط جسمانی خود داشته باشید و در صورت بروز هرگونه علائم و درد های ناخوشایند سریعاً به پزشک مراجعه کرده و چکاپ های لازم را انجام دهید.

نشانه ‌های زیادی برای احتمال بارداری خارج رحم وجود دارد که چند مورد از اساسی ‌ترین آنها را به اختصار برایتان بازگو خواهیم کرد.

هرگونه درد و یا گرفتگی در ناحیه لگن اگر به صورت ناگهانی اتفاق بیفتد، می ‌تواند نشانه‌ ای از بارداری خارج رحم باشد.

اگر این درد در سه ماهه اول اتفاق افتاد باید هرچه سریع تر بررسی شود.

اگر در ماه های اول بارداری به ویژه هفته های اول احساس درد شدید و ناگهانی در یک طرف از شکم خود داشتید، باید به پزشک مراجعه کرده و در صورت لزوم سونوگرافی دقیق را انجام دهید، تا از حضور جنین در جایگاه اصلی خود مطمئن شوید.

همچنین فشار خون پایین نشان دهنده مشکل در بارداری می باشد. شما باید زمان بارداری مرتبا فشار خون خود را کنترل کرده تا از افزایش و کاهش ناگهانی آن جلوگیری کنید.

اما اگر در مراحل ابتدایی بارداری دچار افت شدید فشار خون میشوید احتمال بارداری خارج از رحم برای شما وجود دارد.

لازم است بدانید که اگر روند بارداری خارج از بخش داخلی رحم اتفاق بیفتد، به مرور زمان و با بزرگ شدن جنین ممکن است حالت تهوع و استفراغ شما دائمی باشد و البته در کنار این دو حالت درد های شکمی و لگنی را با حالتی شدید تر از حد معمول تجربه خواهید کرد.

معمولاً حالت تهوع یا استفراغ در مواقعی از روز هنگام بارداری طبیعی می باشد، اما درد های شکمی و لگنی هرگز حالت طبیعی نداشته و باید مورد بررسی قرار بگیرند.

درمان بارداری خارج رحم

بارداری خارج رحم
بارداری خارج رحم

نکته ای که همواره باید در مورد بارداری خارج رحم به آن توجه شود، این است که به محض تشخیص این مسئله باید برای درمان بارداری خارج رحم سریعا اقدام کنید.

اگر جنین در فضای دیگری از قسمت اصلی رحم باقی بماند می تواند باعث ایجاد ترکیدگی و خونریزی های شدید در بدن مادر شود که البته می ‌تواند خطرات جبران ناپذیری را به دنبال داشته باشد.

اگر شما بتوانید به موقع جنین را از فضای نا ایمن خارج ، شانس بارداری موفق را برای مادر افزایش خواهید داد که می ‌تواند سلامت خود را طی مدت زمان کوتاه مجددا به دست آورد.

قطعاً بهتر است که برای انجام این فرایند جراحی های خاصی را با دقت فراوان و به واسطه پزشکان متبحر انجام دهید و آزمایشات را پس از انجام این فرآیند به طور مرتب و طبق گفته پزشکتان انجام دهید تا بتوانید وضعیت و سلامت خود را به حالت اولیه بازگردانید.

جراحی های پیشرفته برای بارداری خارج رحم زمان انجام میشود که جنین تا حد نا ایمن بزرگ شده و احتمال پارگی درنواحی مختلف رحم برای مادر وجود داشته باشد.

اما اگر جنین هنوز خیلی بزرگ نشده باشد و به لوله های رحمی آسیبی وارد نکرده باشد، پزشک می‌تواند با جراحی لاپاراسکوپی جنین را از لوله ها خارج کند، و با استفاده از یک دوربین کوچک قسمت های داخلی رحم را مشاهده کرده و با استفاده از ابزار آلات مختلف و بی ‌حسی موضعی جنین را از منطقه مورد نظر خارج می‌ کنند.

نکته قابل توجه در مورد این مسئله این است که مادر می تواند کمتر از سه ماه سلامت خود را باز گردانده و دوباره اقدام به بارداری نماید.

توجه داشته باشید که اگر یکبار بارداری خارج از رحم را تجربه کرده اید برای دفعات بعدی حتما تحت نظر پزشک مراقبت های لازم را انجام دهید.

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر فرنوش کاشانی

پیج اینستاگرام دکتر فرنوش کاشانی

کانال آپارات دکتر فرنوش کاشانی

کانال نماشا دکتر فرنوش کاشانی

———————————————————–

منبع: بارداری خارج از رحم مادر