آنچه باید درمورد پرده بکارت بدانید

امروزه بسیاری از متخصصان بر این باورند که همه افراد به ویژه بانوان باید در مورد سایر اندام های جسمانی خود اطلاعات کاملی را داشته باشند، تا بتوانند در صورت بروز هرگونه مشکل به پزشک مراجعه کرده و راه های درمان را در پیش بگیرند.

در ناحیه واژن قسمت های متعددی وجود دارد که می ‌توان به یکی از بخش های حساس آن یعنی پرده بکارت اشاره کرد.

پرده بکارت فعالیت خاصی را در بدن ما انجام نمی دهد و فقط بافتی از جنس فیبر داشته که در قسمت ورودی واژن قرار می‌ گیرد.

پرده بکارت  تنوع بسیار زیادی دارد و همه بانوان به صورت ارثی نوع خاصی از آن را خواهند داشت که هر کدام از آنها از نظر ظاهر با یکدیگر تفاوت هایی دارند.

لازم است بدانید که پرده بکارت در قسمت ورودی واژن قرار می ‌گیرد و به محض آنکه شی خارجی به واژن وارد شود، این پرده را از بین برده و یا می تواند به آن آسیب وارد کند. پرده بکارت هرگز ترمیم نخواهد شد و در صورت از بین رفتن هیچ گونه درد و احساس ناخوشایندی را تجربه نمی کنید، اما ممکن است بستگی به نوع جنسی که پرده بکارت دارد پس از آسیب میزان متغیری از خونریزی را مشاهده نمایید.

اطلاعاتی در مورد انواع پرده بکارت

پرده بکارت
پرده بکارت

یکی از بزرگ ترین دغدغه هایی که ممکن است خانم ها به ویژه جوانان با آن مواجه باشند، نحوه مراقبت از پرده بکارت می باشد. پرده بکارت بافتی از جنس فیبروز دارد و حالتی شبیه مخاطی می باشد ،که اجسام مختلف می توانند این پرده را از بین برده و هرگز فرصتی برای ترمیم آن نخواهد بود.

پرده بکارت تنوع زیادی دارد که می توان از معمول ترین آنها به پرده بکارت حلقوی، پرده بکارت ارتجاعی، پرده بکارت هلالی، پرده بکارت مسدود و پرده بکارت دیواره دار اشاره کرد. پرده های بکارت با هر شکلی که باشند ویژگی های خاص خود را دارند و ممکن است هنگام از بین رفتن واکنش های مختلفی را در بدن افراد نشان دهند.

رایج ترین مدل پرده بکارت نوع حلقوی یا بیضی می‌ باشد، که در مرکز پرده سوراخ بسیاری کوچکی وجود دارد که معمولاً به این دلیل پرده حلقوی نامیده میشود.

پرده بکارت دیواره دار، بعد از نوع حلقوی شایع‌ ترین نوع می باشد. در وسط پرده بکارت دیواره دار، منفذی وجود دارد که به صورت یک تکه بوده و در وسط این منفذ دیواره ای از جنس پرده بکارت دیده میشود که معمولاً حفره را به دو نیمه تقسیم می کند.

نوع دیگری از پرده بکارت، پرده غربالی می باشد. پرده بکارت غربالی شکل ظاهری شبیه به آبکش دارد، یعنی چند منفذ کوچک در وسط پرده در کنار یکدیگر قرار می گیرند و همه این منافذ باعث میشوند که خون ناشی از قاعدگی و ترشحات واژن به راحتی از این پرده عبور کرده و به خارج انتقال یابد.

سوراخ هایی که بر روی پرده بکارت قرار دارند بسیار ریز هستند و فقط پزشکان می‌ توانند آنها را تشخیص دهند.

دسته دیگری از افراد دارای پرده بکارت مسدود می باشند. پرده بکارت مسدود هیچ نوع حفره و یا منفذی ندارد و معمولاً راهی برای خروج ترشحات واژن و خون ناشی از پریود نیز در آن وجود نخواهد داشت، به همین دلیل است که به آن پرده بکارت مسدود می گویند.

برای رفع مشکل پرده بکارت مسدود، با عمل های جراحی منافذ ریزی بر روی آنها ایجاد می کنند تا خون  ناشی از پریود و ترشحات واژن به خارج انتقال پیدا کند.

وجود پرده بکارت مسدود می تواند باعث التهاب و عفونت های لگنی شده و چسبندگی های خطرناکی را برای افراد به همراه داشته باشد. در صورت داشتن پرده بکارت مسدود باید به پزشک معالج مراجعه کرد.

نوع دیگری از پرده بکارت وجود دارد که به آن هلالی می گویند، در این نوع پرده بکارت حفره ای در بالا یا پایین پرده بکارت دیده میشود که این حفره یک تکه بوده و شبیه به حلال و نیم دایره خواهد بود.

چه عواملی در از بین رفتن پرده بکارت نقش دارد؟

پرده بکارت
پرده بکارت

در بسیاری ازفرهنگ ها افراد معتقدند که وجود پرده بکارت نشان دهنده سلامت جنسی بانوان می باشد، اما باید بدانید که این امر به طور قطعی تضمین نمی‌ کند که فرد پیش از تخریب پرده بکارت، با فرد دیگری رابطه جنسی داشته است یا خیر.

یکی از مهم ‌ترین عواملی که می ‌تواند باعث از بین رفتن پرده بکارت شود، بر قراری رابطه جنسی می باشد. البته باید بدانید که دیگر عوامل مانند حادثه و یا فشار مضاعف به ناحیه واژن ممکن است باعث پارگی و از بین رفتن پرده بکارت شود.

توجه داشته باشید که ورزش های سنگین مانند سوارکاری، دو، پرش و حتی کسانی که به طور مرتب وزنه های سنگین را بلند می ‌کنند، در معرض آسیب به این ناحیه قرار می گیرند.

برخی از افراد حتی پس از نزدیکی هم ممکن است پرده بکارت خود را از دست ندهند، و پرده بکارت همواره به شکل اصلی خود باقی خواهد ماند.

بسیاری از متخصصان و پزشکان معتقدند که چنین پرده‌ هایی فقط بر اثر زایمان طبیعی از بین خواهد رفت. توجه داشته باشید که انتقال هرگونه شی به داخل واژن می تواند باعث از بین رفتن و پارگی پرده بکارت شود.

میزان خونریزی پس از آسیب به پرده بکارت

پرده بکارت
پرده بکارت

یکی از نکاتی که بسیاری از افراد به ویژه بانوان همواره آن را تجربه کرده‌ اند، اندکی خونریزی هنگام از بین رفتن پرده بکارت می باشد.

باید بدانید که پرده بکارت بافتی دارد که هیچگونه سلول خونی و مویرگ در آن وجود نخواهد داشت، اما خونریزی پس از آسیب به پرده بکارت به دلیل ایجاد خراش به دیواره های واژن خواهد بود.

بسیاری از افراد معتقدند که پرده بکارت به خودی خود هنگام از بین رفتن دچار خونریزی میشود، اما این باور کاملاً غلط است، زیرا باید بدانید که فشاری که به دیواره های واژن وارد میشود باعث ایجاد ریز زخم‌ هایی خواهد شد که به مرور به عنوان خونریزی مشاهده خواهد شد.

توجه داشته باشید که پرده بکارت دارای مویرگ نخواهد بود و این خون ناشی از فشار و زخم در دیگر قسمت های واژن می باشد.

اگر روند برطرف کردن پرده بکارت با آرامش اتفاق بیافتد، میزان خونریزی بسیار کم بوده و گاها ممکن است هرگز لکه بینی هم نداشته باشید، اما اگر این امر با شدت و فشار بالا انجام شود، ممکن است خونریزی های شدید و طولانی مدت را تجربه کنید.

همه چیز در مورد پرده بکارت

پرده بکارت
پرده بکارت

یکی از مهم ترین مسائلی که اکثر بانوان با آن مواجه هستند، وجود پرده بکارت و سلامت این پرده تا پیش از ازدواج می باشند. بسیاری از سنت ‌ها و فرهنگ‌ ها، داشتن این پرده را برای بانوان الزامی می دانند.

باید بدانید که وجود پرده بکارت نشان دهنده صحت و سلامت جنسی افراد نخواهد بود و ممکن است این پرده ظریف بر اثر عوامل خارجی یا هرگونه اتفاق از بین برود.

با وجود پرده بکارت نمی توان از بیماری های مختلف و حتی عفونت ها جلوگیری کرد و نباید به امید وجود پرده بکارت مراقبت های لازم را انجام نداده و رعایت بهداشت شخصی را دست کم بگیرید.

پرده بکارت بافت بسیار حساس و نازکی دارد و می ‌تواند با کوچک ترین فشار و ورود هر نوع شی کوچک به داخل واژن به راحتی آسیب‌ ببیند، و امکان ترمیم خود را نخواهد داشت.

———————————————————–

راه های ارتباطی با دکتر فرنوش کاشانی

پیج اینستاگرام دکتر فرنوش کاشانی

کانال آپارات دکتر فرنوش کاشانی

کانال نماشا دکتر فرنوش کاشانی

———————————————————–

برخی از خدمات مطب دکتر فرنوش کاشانی عبارت اند از:

از خدماتی است که دکتر فرنوش کاشانی در مطب خود انجام میدهد کافیست برای ارتباط با دکتر با شماره های درج شده در تماس با ما، تماس حاصل فرمایید.