یکی از آسیب ها و بیماری های خطرناک مربوط به رحم آندومتریوز نامیده میشود.

شاید برایتان جالب باشد بدانید که آندومتریوز آسیبی است که در آن بافتی مشابه با قسمت داخلی رحم که آندومتر نامیده میشود در بخش های خارجی شروع به رشد می‌ کند و همین امر می‌ تواند تاثیرات منفی بر تخمدان ها، لوله های فالوپ و بخش‌ های مختلف لگنی داشته باشد.

با بروز آندومتریوز بافتی که ایجاد میشود در چرخه قاعدگی تاثیر گذار بوده و بسیار ضخیم شده و دچار تجزیه میشود به همین دلیل است که بسیاری از بانوان با وجود آندومتریوز خونریزی های شدیدی را در دوران قاعدگی تجربه می کنند.

از آنجایی که این بافت در بخش خارجی رحم رشد می کند راهی برای خارج کردن آن از بدن وجود ندارد و به گونه ای در قسمت غیرقابل دسترسی است که تخمدان ها را درگیر می کند و آسیب‌های زیادی را برای فرد به همراه دارد.

وجود آندومتریوز باعث چسبندگی بافت های مختلف و اندام‌ های حیاتی لگن میشود و همین امر سبب کاهش قدرت باروری بانوان خواهد شد.

اما باید بدانید که امروزه درمان های کاربردی و قطعی برای بهبود آندومتریوز وجود دارد که می توانید با در پیش گرفتن این راه های موثر از بروز آسیب ها و مشکلات دیگر جلوگیری نمایید.

علائم شایع آندومتریوز

علائم شایع آندومتریوز
علائم شایع آندومتریوز

بسیاری از متخصصان به بانوان توصیه می‌ کنند که حتماً علائم آندومتریوز را شناخته تا در صورت مواجهه با آن بتوانند به پزشک مراجعه کنند و روش‌ های درمانی را در پیش بگیرند، از مهمترین علائم آندومتریوز می توان به قاعدگی های دردناک اشاره کرد.

معمولاً با شروع قاعدگی فرد با وجود این آسیب درد و گرفتگی زیادی را در ناحیه لگن تجربه می‌ کند و این آسیب تا چندین روز ادامه پیدا خواهد کرد، دل درد های شدید و هرگونه آسیب در ناحیه کمر و شکم اگر بسیار سخت و طاقت فرسا باشد از علائم اصلی آندومتریوز خواهد بود.

البته باید بدانید که درد در هنگام رابطه جنسی قطعا نشات گرفته از آسیب های داخلی می باشد که از شایع ترین آن می‌ توان به آندومتریوز اشاره کرد.

تمامی بانوانی که با آندومتریوز مواجه هستند در هنگام خروج ادرار از مثانه درد زیادی را تجربه می‌ کنند.

از طرف دیگر این افراد علاوه بر خونریزی های شدید در قاعدگی ممکن است در بین دو عادت ماهانه لکه بینی زیادی را تجربه کنند که این علائم اگر ادامه دار باشد می تواند نشانه ای از بروز سرطان آندومتریوز باشد که عارضه ای بسیار خطرناک و نگران کننده خواهد بود.

تمامی بانوانی که به اندومتریوز مبتلا هستند ناباروری را تجربه خواهند کرد اما اگر این آسیب به سرعت شناسایی و درمان شود هرگز چنین عوارضی رخ نخواهد داد.

از دیگر علائم شایع بروز آندومتریوز می توان به خستگی، حالت تهوع و اسهال اشاره کرد، ناگفته نماند که این عوارض در دوران قاعدگی شدت گرفته و ممکن است سلامت فرد را تحت تاثیر قرار دهد و قطعا دوران قاعدگی برای افراد کمی سخت و دردناک خواهد شد.

عوارض ناشی از آندومتریوز

عوارض ناشی از آندومتریوز

زمانی که فردی با آندومتریوز مواجه میشود متخصصان توصیه می‌ کنند که پس از مشاهده علائم اولیه به پزشک مراجعه نمایید.

آندومتریوز آسیب های مختلف را برای فرد به همراه دارد که از شایعترین آنها می‌ توان به عدم باروری تا آخر عمر اشاره کرد، توجه داشته باشید که اگر اندومتریوز درمان نشود ممکن است برای همیشه قدرت باروری فرد را نابود کند.

از طرف دیگر بروز آندومتریوز سبب میشود تا افراد در سنین بسیار پایین قاعدگی را آغاز نمایند و با درد بسیار زیاد این دوره را سپری کنند.

همچنین یائسگی در سنین بالاتر اتفاق میفته و ممکن است برای مدت طولانی قاعدگی دردناک را با شدت زیاد متحمل شوند.

دوره قاعدگی افراد مبتلا به بیماری آندومتریوز کمتر از ۲۷ روز است و این افراد دوران قاعدگی را با شدت زیاد و در مدت طولانی تجربه خواهند کرد و معمولاً قاعدگی بیش از ۷ روز ادامه پیدا می کند.

این افراد معمولا سطح استروژن بسیار بالایی دارد و شاخص توده بدنی آنها بسیار پایین‌ تر از حد نرمال می باشد.

در هر صورت باید بدانید که این آسیب می تواند سبب بروز اختلالات مختلف در دستگاه تناسلی شود و عوارض زیادی را برای فرد به همراه خواهد داشت.

از مهمترین و خطرناکترین عوارضی که ممکن است پس از ابتلا به بیماری آندومتریوز بروز پیدا کند، سرطان تخمدان است.

افراد مبتلا به اندومتریوز بیش از دیگر افراد در معرض سرطان قرار می گیرند و ممکن است پس از آن وارد پروسه های درمانی طولانی شده و گاها سلامت شخص با خطرات بسیار جدی مواجه میشود.

تشخیص و درمان آندومتریوز

تشخیص و درمان آندومتریوز
تشخیص و درمان آندومتریوز

به محض مشاهده علائم اولیه بیماری آندومتریوز باید به پزشکان متخصص مراجعه کرده تا این عارضه مورد بررسی قرار بگیرد و بیش از شدت گرفتن آن روش های درمانی انجام شود.

متخصصان در مرحله اول ناحیه لگن را به طور کامل بررسی کرده تا تشخیص دهند که آیا کیست و یا توده های مختلف در ناحیه رحم وجود دارد یا خیر.

در مرحله دوم برای تشخیص درست و دقیق تر از سونوگرافی استفاده می‌ کنند که به واسطه امواج صوتی با فرکانس بالا می‌ توانند بخش های مختلف رحم را بررسی کرده و از سونوگرافی واژینال استفاده خواهند کرد.

در این شرایط اندام تناسلی بانوان به طور دقیق مورد بررسی قرار داده میشود تا میزان آندومتریوز مشخص شده و شدت آسیب نیز بررسی خواهد شد.

از طرف دیگر متخصصان سعی دارند که با فرآیند لاپاراسکوپی که با بیهوشی عمومی انجام میشود معاینات داخلی را با جزئیات بیشتر انجام دهند.

متخصصان به محض تشخیص آندومتریوز و شدت این عارضه روش‌ های گوناگون را برای درمان آغاز می کنند.

در مرحله اول دارو درمانی و مصرف هورمون های مناسب می‌ تواند به کاهش آندومتریوز کمک کرده و از پیش روی آن جلوگیری خواهد کرد.

داروهای ضد درد و ضد التهاب مانند ایبوپروفن برای این افراد در دوران قاعدگی تجویز میشود که می تواند درد را تا حد زیادی کاهش دهد.

از طرف دیگر این افراد اگر در دوران باروری باشند باید درمان های مناسب را انجام دهند و متخصصان می‌ تواند با لقاح آزمایشگاهی تخمک ها را بارور نمایند.

باید بدانید که در موارد شدیدتر متخصصان مجبور به انجام عمل جراحی شده و برای حفظ سلامت شخص با برداشتن رحم، تخمدان ها و یا بخشی از آنها می‌ توانند بافتی که اندومتریوز را جذب کرده از بدن خارج نمایند این امر سبب میشود تا سلامت شخص حفظ گردد.

در کنار مصرف داروهای کاربردی متخصصان مصرف برخی از گیاهان را روشی مناسب برای درمان آندومتریوز می دانند.

به عنوان مثال مصرف بابونه، گیاه پنج انگشت، چای سبز و اسطوخودوس روشی مناسب برای از بین بردن آندومتریوز خواهد بود که به دفع سلول‌ های خارج از رحم کمک شایانی خواهد کرد.

با این حال باید این محصولات را در اندازه های مناسب و با روش درستی که در طب سنتی اعلام میشود مصرف نمایند.

بهتر است خوراکی های سالم و ارگانیک را همه روزه در رژیم غذایی خود گنجانده و با حفظ رژیم غذایی مناسب و مصرف داروهای به موقع در دوز معین از سلامت خود محافظت کنید و این آسیب را به طور کامل بهبود ببخشید.

با این حال بهتر است با روش های اصولی و درست از بروز آندومتریوز جلوگیری کنید، اما اگر با این عارضه مواجه هستید جای نگرانی نداشته و با شروع درمان درست و به موقع می توانید چنین آسیبی را به سرعت از بین ببرید.